Pašijová neděle koptských křesťanů

Datum publikace10. 4. 2017, 11.30

Během oslav Květné (pašijové) neděle zasáhly koptské křesťany teroristické útoky v Alexandrii a Tantě, které si vyžádaly nejméně 45 obětí. Bůh ať obrátí srdce násilníků a obchodníků se zbraněmi, prohlásil v reakci papež František. Útlak koptských křesťanů má na Blízkém východě jen málo paralel.

„Bůh ať obrátí srdce lidí, kteří zasévají teror, násilí a smrt, a také srdce těch, kdo vyrábějí a prodávají zbraně,“ prohlásil papež František v závěru včerejší mše svaté ve Vatikánu.

Nedělní atentát ve městě Tanta severně od Káhiry si vyžádal 29 obětí. V kostele zrovna dva tisíce lidí slavily Květnou neděli. O necelé dvě hodiny později explodoval sebevražedný atentátník v kostele sv. Jiří v Alexandrii, kde koptský patriarcha Theodor II. sloužil liturgii. Ačkoliv čelní představitel Koptů nebyl zraněn, 16 věřících zemřelo. K útokům se přihlásil Islámský stát.

Z pohřbu egyptských křesťanů

„O svátku Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma jsme se rozloučili s našimi drahými mučedníky z kostela sv. Jiří a Tanty. Byli povoláni do nebe ve sváteční den, aby přinesli palmové a olivové ratolesti před samotného Krista. (…) V postu se připravili k oslavě Svatých tajemství a v modlitbě a chvále z celého srdce ve chvíli mučednictví přešli, skrze bolest, do slavné radosti vzkříšení.“

(z poselství koptského papeže Theodora II., 9.4.2017)

foto: Nadia Ismail, CC BY

V reakci na atentát oznámil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, že v zemi zavede po příslušných právních krocích na tři měsíce výjimečný stav. Útok ostře odsoudila řada politiků i muslimská univerzita Al-Azhar. Podle sekretáře koptského patriarchátu Haniho Bakhouma událost zatím nemění program cesty papeže Františka, který do severoafrické země zavítá 28. – 29. dubna.

Koptští křesťané čelí v Egyptě útlaku, který má na Blízkém východě jen málo paralel. Na Nový rok 2011 zabila nálož v automobilu desítky věřících v kostele Všech svatých v Alexandrii. Následné vyšetřování vedlo k tehdejším prorežimním složkám. 9. října téhož roku zmasakrovala armáda obrněnými transportéry 23 demonstrujících koptských křesťanů v Maspero. Po sesazení prezidenta Muhammada Morsího v roce 2013 začala útočit radikální organizace Muslimské bratrstvo spolu s dalšími islamisty na kostely a jiné křesťanské instituce; téměř 60 budov bylo vypáleno.

Později se dostali Koptové do hledáčku samozvaného Islámského státu. V únoru 2015 popravili teroristé na lybijské pláži 21 křesťanů. Ty byli záhy oficiálně prohlášeni za mučedníky, jejich památka se připomíná v egyptské pravoslavné církvi 15. února. V polovině prosince loňského roku zabil sebevražedný atentátník v Káhiře 25 věřících, kteří se zde účastnili liturgie. Letos v únoru přinutila série cílených vražd na severu Sinajského poloostrova stovky rodin uprchnout z oblasti.

Koptové jsou dědici prvních křesťanů na severu Afriky, kteří se obrátili v apoštolských dobách. V současnosti tvoří zhruba 16 – 18 procent populace Egypta.

(zdroj: Vatican Insider, ČTK, Fides)

Autor článku: Ondřej Mléčka