Pašijová neděle koptských křesťanů

Během oslav Květné (pašijové) neděle zasáhly koptské křesťany teroristické útoky v Alexandrii a Tantě, které si vyžádaly nejméně 45 obětí. Bůh ať obrátí srdce násilníků a obchodníků se zbraněmi, prohlásil v reakci papež František. Útlak koptských křesťanů má na Blízkém východě jen málo paralel.
Publikováno: 10. 4. 2017 11:30

„Bůh ať obrátí srdce lidí, kteří zasévají teror, násilí a smrt, a také srdce těch, kdo vyrábějí a prodávají zbraně,“ prohlásil papež František v závěru včerejší mše svaté ve Vatikánu.

Nedělní atentát ve městě Tanta severně od Káhiry si vyžádal 29 obětí. V kostele zrovna dva tisíce lidí slavily Květnou neděli. O necelé dvě hodiny později explodoval sebevražedný atentátník v kostele sv. Jiří v Alexandrii, kde koptský patriarcha Theodor II. sloužil liturgii. Ačkoliv čelní představitel Koptů nebyl zraněn, 16 věřících zemřelo. K útokům se přihlásil Islámský stát.

Z pohřbu egyptských křesťanů

„O svátku Ježíšova vjezdu do Jeruzaléma jsme se rozloučili s našimi drahými mučedníky z kostela sv. Jiří a Tanty. Byli povoláni do nebe ve sváteční den, aby přinesli palmové a olivové ratolesti před samotného Krista. (…) V postu se připravili k oslavě Svatých tajemství a v modlitbě a chvále z celého srdce ve chvíli mučednictví přešli, skrze bolest, do slavné radosti vzkříšení.“

(z poselství koptského papeže Theodora II., 9.4.2017)

foto: Nadia Ismail, CC BY

 V reakci na atentát oznámil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, že v zemi zavede po příslušných právních krocích na tři měsíce výjimečný stav. Útok ostře odsoudila řada politiků i muslimská univerzita Al-Azhar. Podle sekretáře koptského patriarchátu Haniho Bakhouma událost zatím nemění program cesty papeže Františka, který do severoafrické země zavítá 28. – 29. dubna.

Koptští křesťané čelí v Egyptě útlaku, který má na Blízkém východě jen málo paralel. Na Nový rok 2011 zabila nálož v automobilu desítky věřících v kostele Všech svatých v Alexandrii. Následné vyšetřování vedlo k tehdejším prorežimním složkám. 9. října téhož roku zmasakrovala armáda obrněnými transportéry 23 demonstrujících koptských křesťanů v Maspero. Po sesazení prezidenta Muhammada Morsího v roce 2013 začala útočit radikální organizace Muslimské bratrstvo spolu s dalšími islamisty na kostely a jiné křesťanské instituce; téměř 60 budov bylo vypáleno.

Později se dostali Koptové do hledáčku samozvaného Islámského státu. V únoru 2015 popravili teroristé na lybijské pláži 21 křesťanů. Ty byli záhy oficiálně prohlášeni za mučedníky, jejich památka se připomíná v egyptské pravoslavné církvi 15. února. V polovině prosince loňského roku zabil sebevražedný atentátník v Káhiře 25 věřících, kteří se zde účastnili liturgie. Letos v únoru přinutila série cílených vražd na severu Sinajského poloostrova stovky rodin uprchnout z oblasti.  

Koptové jsou dědici prvních křesťanů na severu Afriky, kteří se obrátili v apoštolských dobách. V současnosti tvoří zhruba 16 – 18 procent populace Egypta.

(zdroj: Vatican Insider, ČTK, Fides)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční, která letos připadá na 22. května, zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční ve středu 23. listopadu.
17.05.2022

Noc kostelů 2022 na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 10. června 2022.
17.05.2022

Počet katolických svateb roste po COVIDu rychleji než počet svateb civilních

Počet katolických církevních svateb vloni vystoupal na 4.285, což je oproti roku 2020 nárůst o víc než 7 %. Celkový počet svateb roste pomaleji, podíl katolických svateb na počtu všech svateb se proto zvýšil, a to z necelých 8 % na víc než 9 %. Dlouhodobě sledujeme ve společnosti narůstající zájem o svatby, COVID tento trend zastavil. Církevní svatby se k vyšším číslům po COVIDu vrací rychleji než civilní, stejně rychle v Moravské i České provincii. Celkově stále platí, že na Moravě se koná více církevních svateb než v Čechách, asi 2/3 ze všech.
17.05.2022