Papež uctí památku mučedníků 20. a 21. století

13. 04. 2017 téma: Pronásledování křesťanů Rubrika: Zahraniční
Papež František uctí památku mučedníků 20. a 21. století. V sobotu 22. dubna povede bohoslužbu slova s komunitou Sant’Egidio v chrámu sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově v Římě.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

„V sobotu 22. dubna v 17 hodin se Svatý otec odebere do baziliky sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově, aby zde slavil bohoslužbu slova s komunitou Sant’Egidio na památku ‚nových mučedníků‘ 20. a 21. století,“ uvedl vatikánský mluvčí Greg Burke. Událost bude přenášena TV Noe.

V úterý uspořádala komunita Sant’Egidio v Římě ekumenický modlitební večer za novodobé mučedníky, zejména za oběti nedávných atentátů v Egyptě, při nichž zahynulo na Květnou neděli 49 koptských věřících. „Připomínáme jejich jména a jejich příběhy a opakujeme slova papeže Františka: Dnes, ve 21. století, je naše církev církví mučedníků,“ uvedla komunita.   

V kostele sv. Bartoloměje je shromážděno mnoho ostatků těch, kdo zemřeli pro víru. Památné místo vzniklo díky Janu Pavlovi II., který v roce 1999 ustavil komisi, jež měla zkoumat příběhy novodobých mučedníků. Výsledkem její práce bylo zhruba 12 000 složek příběhů mučedníků a silných svědectví víry z celého světa. Papež následně rozhodl, aby vznikla památka na  tyto osudy v kostele sv. Bartoloměje v Římě. V říjnu 2002 byla proto na zdejší hlavní oltář umístěna ikona mučedníků 20. století. Jednotlivé boční kaple v kostele pak připomínají různé situace křesťanů.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Komunita Sant‘Egidio)

Autor článku: Ondřej Mléčka