Emeritní papež Benedikt XVI. oslavil devadesátiny

Datum publikace18. 4. 2017, 15.00

Významné životní jubileum oslavil v uplynulých dnech emeritní papež Benedikt XVI. Na neděli Vzkříšení připadl den jeho devadesátých narozenin, přičemž už dříve obdržel bezpočet narozeninových přání a osobně mu přišel pogratulovat papež František. Soukromá oslava se pak konala na velikonoční pondělí a kromě jeho nejbližších na ni dorazila i delegace z Bavorska v čele s premiérem Horstem Seehoferem.

Foto: Markéta Jírů / ČBK

Ve středečním odpoledni Svatého týdne zavítal papež František do kláštera Mater Ecclesiae ve vatikánských zahradách, aby tam popřál svému předchůdci požehnané Velikonoce. Toto již tradiční setkání se děje pravidelně od roku 2013, kdy se Benedikt XVI. vzdal svého úřadu.

Pokud jde o odchod do ústraní, emeritní papež nikdy svého rozhodnutí nelitoval. „Je přesvědčen, že učinil správnou věc, z lásky k Pánu a pro dobro Církve. V jeho duši je jímavý pokoj, z něhož lze vycítit, že má ve svědomí jistotu, že před Bohem jednal správně,“ řekl jeho osobní sekretář Georg Gänswein.

Podle něj je mentální zdraví Benedikta XVI. velmi dobré, neboť emeritní papež píše dopisy a přijímá návštěvy. Vzhledem ke svému věku má ale problémy fyzického rázu, zhoršuje se mu zrak a má potíže s mobilitou. Přesto všechno chodí každý den na procházky po vatikánských zahradách, kde se také modlí.

Jeho oblíbenou četbou byli a zůstávají „jeho velcí učitelé“, církevní otcové, ale těší ho také teologické práce a nepřestává je sledovat. Při příležitosti jeho narozenin byl tak vydán sborník esejů nazvaný Cooperatores veritatis: Pocta emeritnímu papeži Benediktu XVI., kam přispěli teologové ocenění Ratzingerovou cenou. Ta se také někdy nazývá Nobelova cena za teologii a od roku 2011 ji uděluje Vatikánská nadace Josepha Ratzingera – Benedikta XVI.

Na dotaz, zda emeritní papež sepsal svoji závěť, osobní sekretář papeže Benedikta uvedl, že jeho duchovním odkazem je kniha o Ježíši Nazaretském, ačkoli sepsal i svou poslední vůli.

Na veřejnosti se nyní Benedikt XVI. objevuje už zřídka. Naposledy to bylo po konzistoři při příležitosti jmenování nových kardinálů v prosinci loňského roku.

(Zdroj: Radio Vaticana, Rome Reports TV News Agency, La Stampa - Vatican Insider)

Autor článku: Tomáš Tetiva