Ve Francii zahájili proces blahořečení zavražděného kněze

Datum publikace18. 4. 2017, 11.30

Proces blahořečení kněze Jacquesa Hamela, kterého zavraždili 26. července 2016 teroristé hlásící se k tzv. Islámskému státu, byl zahájen. Oznámila to na svých stránkách francouzská diecéze Rouen, do níž duchovní patřil. Papež František udělil výjimku z pětileté lhůty od úmrtí, jež běžně musí u beatifikačních procesů uplynout.

„Proces blahořečení otce Jacquesa Hamela byl zahájen“, uvedla krátce před Velikonocemi diecéze na svých stránkách. Před zahájením procesu se místní arcibiskup Dominique Lebrun radil s francouzskými biskupy a Kongregací pro svatořečení, současně si u papeže Františka vyžádal výjimku z pětileté lhůty od úmrtí, která musí běžně uplynout u podobných procesů.

„Událost s P. Hamelem neustále oslovuje lidi, nebyla zapomenuta. Naopak, postupně se stává světlem, nadějí, kterou tolik potřebujeme,“ řekl biskup. 26. července 2016 vtrhli dva ozbrojenci hlásící se k organizaci Islámský stát do kostela v Saint-Étienne du Rouvray, kde pětaosmdesátiletý P. Hamel slavil mši svatou. Několik lidí vzali jako rukojmí, kněze zavraždili. Policie následně oba útočníky zastřelila. Za kněze následně slavil mši svatou papež František i kardinál Dominik Duka OP.

Nyní byla zahájena diecézní fáze procesu blahořečení. Při ní lidé svědčí o životě kněze. Teologové také zkoumají jeho spisy a kázání. Následně se vyhotoví zpráva, která se odešle do Říma. Kongregace pro svatořečení pak pověří člověka, který sesbírá veškerou dokumentaci, a předá k posouzení teologům, kardinálům a nakonec papeži. Pokud se potvrdí mučednická smrt P. Hamela, nebude nutné, aby se na jeho přímluvu udál nějaký zázrak, což je podmínka u světců, kteří nebyli mučedníky. Postulátorem beatifikačního procesu byl jmenován vicekancléř diecéze Père Paul Vigouroux.

Diecéze Rouen také vytvořila internetovou stránku, jež obsahuje hlavní texty, projevy a kázání  P. Jacquesa Hamela.

(zdroj: Diecéze Rouen, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka