Patriarcha Bartoloměj navštíví Egypt spolu s papežem, píší italská média

Ekumenický patriarcha Bartoloměj navštíví Egypt ve dnech 28. a 29. dubna 2017 na pozvání Velkého imáma mešity Al Alzar, šejka Ahmeda al-Tajíba. Na stejnou dobu je plánovaná také cesta papeže Františka do Káhiry. S odvoláním na zdroje blízké patriarchátu o tom informují italská média.
Publikováno: 19. 4. 2017 13:00

Foto: Andrea Gagliarducci / CNA

O možnosti cesty do Egypta informoval sám patriarcha Bartoloměj během velikonočních obřadů, při nichž ukázal věřícím dopis papeže Františka. Římský biskup v něm vyjadřuje naději na brzké shledání s patriarchou. „Příležitost k tomu by se mohla naskytnout velmi blízko,“ dodal Bartoloměj. „Také já jsem byl pozván univerzitou Al Azhar do Káhiry a 29. dubna zde mohu být spolu s papežem Františkem.“

Deník Vatican Insider s odvoláním na zdroje blízké patriarchátu cestu patriarchy potvrzuje. Stejně tak činí periodikum Italské biskupské konference Avvenire. V době, kdy křesťané v Egyptě čelí vlně fundamentalistického násilí, by se tak v zemi mohli setkat představitelé tří církví – katolické, Konstantinopolského patriarchátu a koptské. Společně by se také mohli zúčastnit konference o míru, kterou pořádá prestižní muslimská univerzita Al Azhar. Dosud je na programu konference oficiálně ohlášen projev papeže Františka.

Církve v Římě, Konstantinopoli i Egyptě odvozují svůj původ z apoštolských dob: zatímco u základů římskokatolické církve stáli apoštolové Petr a Pavel, ekumenický patriarchát se ve svých dějinách odkazuje na apoštola Ondřeje, koptové na sv. Marka.

(zdroj: Vatican Insider, Avvenire)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 2. Tomáš Kraus: Jaký smysl má zastávat se pronásledovaných lidí na druhém konci světa?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 2. video: Tomáš Kraus (tajemník Federace židovských obcí v ČR): Jaký smysl má zastávat se pronásledovaných lidí na druhém konci světa?
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 3. Petr Jan Vinš: Proč je právo na svobodu vyznání základním lidským právem?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 2. video: Petr Jan Vinš (generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR): Proč je právo na svobodu vyznání základním lidským právem?
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 1. Úvod (Stanislav Přibyl)

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 1. video: Úvod: P. Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference
19.10.2021