Patriarcha Bartoloměj navštíví Egypt spolu s papežem, píší italská média

Ekumenický patriarcha Bartoloměj navštíví Egypt ve dnech 28. a 29. dubna 2017 na pozvání Velkého imáma mešity Al Alzar, šejka Ahmeda al-Tajíba. Na stejnou dobu je plánovaná také cesta papeže Františka do Káhiry. S odvoláním na zdroje blízké patriarchátu o tom informují italská média.
Publikováno: 19. 4. 2017 13:00

Foto: Andrea Gagliarducci / CNA

O možnosti cesty do Egypta informoval sám patriarcha Bartoloměj během velikonočních obřadů, při nichž ukázal věřícím dopis papeže Františka. Římský biskup v něm vyjadřuje naději na brzké shledání s patriarchou. „Příležitost k tomu by se mohla naskytnout velmi blízko,“ dodal Bartoloměj. „Také já jsem byl pozván univerzitou Al Azhar do Káhiry a 29. dubna zde mohu být spolu s papežem Františkem.“

Deník Vatican Insider s odvoláním na zdroje blízké patriarchátu cestu patriarchy potvrzuje. Stejně tak činí periodikum Italské biskupské konference Avvenire. V době, kdy křesťané v Egyptě čelí vlně fundamentalistického násilí, by se tak v zemi mohli setkat představitelé tří církví – katolické, Konstantinopolského patriarchátu a koptské. Společně by se také mohli zúčastnit konference o míru, kterou pořádá prestižní muslimská univerzita Al Azhar. Dosud je na programu konference oficiálně ohlášen projev papeže Františka.

Církve v Římě, Konstantinopoli i Egyptě odvozují svůj původ z apoštolských dob: zatímco u základů římskokatolické církve stáli apoštolové Petr a Pavel, ekumenický patriarchát se ve svých dějinách odkazuje na apoštola Ondřeje, koptové na sv. Marka.

(zdroj: Vatican Insider, Avvenire)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční, která letos připadá na 22. května, zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční ve středu 23. listopadu.
17.05.2022

Noc kostelů 2022 na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 10. června 2022.
17.05.2022

Počet katolických svateb roste po COVIDu rychleji než počet svateb civilních

Počet katolických církevních svateb vloni vystoupal na 4.285, což je oproti roku 2020 nárůst o víc než 7 %. Celkový počet svateb roste pomaleji, podíl katolických svateb na počtu všech svateb se proto zvýšil, a to z necelých 8 % na víc než 9 %. Dlouhodobě sledujeme ve společnosti narůstající zájem o svatby, COVID tento trend zastavil. Církevní svatby se k vyšším číslům po COVIDu vrací rychleji než civilní, stejně rychle v Moravské i České provincii. Celkově stále platí, že na Moravě se koná více církevních svateb než v Čechách, asi 2/3 ze všech.
17.05.2022