Patriarcha Bartoloměj navštíví Egypt spolu s papežem, píší italská média

19. 04. 2017 Rubrika: Papež František
Ekumenický patriarcha Bartoloměj navštíví Egypt ve dnech 28. a 29. dubna 2017 na pozvání Velkého imáma mešity Al Alzar, šejka Ahmeda al-Tajíba. Na stejnou dobu je plánovaná také cesta papeže Františka do Káhiry. S odvoláním na zdroje blízké patriarchátu o tom informují italská média.

Foto: Andrea Gagliarducci / CNA

O možnosti cesty do Egypta informoval sám patriarcha Bartoloměj během velikonočních obřadů, při nichž ukázal věřícím dopis papeže Františka. Římský biskup v něm vyjadřuje naději na brzké shledání s patriarchou. „Příležitost k tomu by se mohla naskytnout velmi blízko,“ dodal Bartoloměj. „Také já jsem byl pozván univerzitou Al Azhar do Káhiry a 29. dubna zde mohu být spolu s papežem Františkem.“

Deník Vatican Insider s odvoláním na zdroje blízké patriarchátu cestu patriarchy potvrzuje. Stejně tak činí periodikum Italské biskupské konference Avvenire. V době, kdy křesťané v Egyptě čelí vlně fundamentalistického násilí, by se tak v zemi mohli setkat představitelé tří církví – katolické, Konstantinopolského patriarchátu a koptské. Společně by se také mohli zúčastnit konference o míru, kterou pořádá prestižní muslimská univerzita Al Azhar. Dosud je na programu konference oficiálně ohlášen projev papeže Františka.

Církve v Římě, Konstantinopoli i Egyptě odvozují svůj původ z apoštolských dob: zatímco u základů římskokatolické církve stáli apoštolové Petr a Pavel, ekumenický patriarchát se ve svých dějinách odkazuje na apoštola Ondřeje, koptové na sv. Marka.

(zdroj: Vatican Insider, Avvenire)

Autor článku: Ondřej Mléčka