Biskupové v Latinské Americe usilují o pomoc migrantům

20. 04. 2017 téma: Pomoc uprchlíkům Rubrika: Papež František
Pomoc migrantům v nouzi bude zajišťovat v Latinské Americe nově vzniklá síť organizací s křesťanskou orientací. Tuto iniciativu prosazují latinoameričtí biskupové v souladu s postojem papeže Františka, který opakovaně vyzval věřící, aby se zapojili do péče o migranty, přesídlené osoby, oběti obchodu s lidmi a uprchlíky.

Migrační síť pro Latinskou Ameriku a Karibik (CLAMOR) se sestává z celé řady organizací, které se zabývají mobilitou lidí a které poskytují útočiště a pomoc obětem obchodu s lidmi.

Setkání zorganizované Biskupskou konferencí Latinské Ameriky na konci března vyústilo v ustanovení sítě CLAMOR, která má za cíl fungovat jako „polní nemocnice“, kde „migranti, přemístěné osoby, uprchlíci a oběti obchodu s lidmi najdou útočiště a lékařskou péči, bude respektována jejich lidská důstojnost a bude zajištěna jejich integrace do místních komunit v hostitelských zemích".

Součástí setkání byl pracovní den na hranici mezi Haiti a Dominikánskou republikou, kde účastníci navštívili misijní centrum pro migranty a přemístěné osoby.

Součástí sítě CLAMOR jsou Mezinárodní migrační síť Scalabrini, Jezuitská služba pro uprchlíky, Charita, Generální sekretariát náboženské rady Latinské Ameriky, Síť solidarity pro migranty a uprchlíky v Brazílii, Sekce lidské mobility biskupské konference Dominikánské republiky, Mexika, Guatemaly a Haiti.

(Zdroj: Vatican Radio)

Autor článku: Tomáš Tetiva