O tomto víkendu si připomeneme výročí úmrtí sv. Vojtěcha

Datum publikace20. 4. 2017, 15.35

Na 23. dubna 2017 připadá památka 1020 let od smrti sv. Vojtěcha, která je v sousedním Polsku ještě spojena se šestistým výročím ustavení úřadu polského primase. Oslavy proběhnou v Hnězdně, Praze a na Libici nad Cidlinou.

Zdroj: https://ekai.pl

O víkendu 22. a 23. dubna se centrem oslav stane Hnězdno. V neděli zde proběhne mj. setkání primasů Evropy, jehož součástí je mše svatá od 10.00 celebrovaná polským primasem Wojciechem Polakem a homilii pronese kardinál Dominik Duka OP.

Mučednickou smrt druhého pražského biskupa si můžete připomenout i v ČR. Na sobotu 22. dubna je naplánována pouť na místo jeho narození, do Libice v královéhradecké diecézi. Začíná se modlitbou a litaniemi k nár. patronům v 9.15, následuje pontifikální mše svatá od 10.00, kterou celebruje biskup Jan Vokál. Po mši svaté se uskuteční modlitební cesta od katolického kostela na hradiště Slavníkovců; zde bude vzpomínka na požehnání hradiště papežem Janem Pavlem II. před 20 lety (26. dubna 1997). Program bude zakončen společnou modlitbou.

Sv. Vojtěcha si lze připomenout také při nedělní mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Tématu se věnuje i dubnový Zpravodaj pražské arcidiecéze.

Více o sv. Vojtěchovi na webu www.catholica.cz.

(Zdroj: AP, ekai.pl, KT)

Autor článku: František Jemelka