Pasáčci z Fatimy budou svatořečení 13. května

Pasáčci Francisco a Jacinta Martovi, kterým se v roce 1917 zjevila Panna Maria ve Fatimě, budou svatořečeni 13. května. Liturgii bude slavit na portugalském poutním místě papež František.
Publikováno: 20. 4. 2017 11:45

Datum svatořečení oznámil dnes latinsky papež František během konzistoře pro kanonizace některých blahoslavených. Kanonizace tedy proběhne během cesty papeže do Fatimy u příležitosti 100. výročí zdejších mariánských zjevení. Na sobotu 13. května je plánovaná mše svatá na náměstí před bazilikou, při níž by měla kanonizace proběhnout.

Francisco Marto se narodil roku 1908, jeho mladší sestra Jacinta o v roce 1910. Oba se velmi brzy stali pastýři rodinného stáda dobytka, doprovázeli přitom starší sestřenici Lucii. Třem dětem se nejprve několikrát zjevil anděl, který je vyzval k úctě k Bohu. 13. května 1917 se setkali v Cova da Iria s Pannou Marií. Ta je vybídla, aby se na téže místo vraceli 13. dne každého měsíce.

Během šesti setkání ukázala Panna Maria dětem naději, kterou Bůh dává světu zmítanému utrpením a zlem. Vyzvala ke každodenní modlitbě růžence, k pokání a obětování se za obrácení hříšníků a k zasvěcení svých srdcí a světa Neposkvrněnému srdci Panny Marie. Z fatimských zjevené pochází také modlitba, která se stala součástí růžence: „Pane Ježíši, odpusť nám naše hříchy, uchraň nás pekelného ohně a přiveď do nebe všechny duše, zvláště ty, které Tvého milosrdenství nejvíce potřebují.“ Poslední zjevení bylo doprovázeno tzv. slunečním zázrakem, který vidělo mnoho svědků.

Francisco následně vyhledával samotu v horách, kde se často modlil růženec. Jacinta se obětovala a modlila za obrácení hříšníků a za mír na světě a za papeže. Oba sourozenci zemřeli na epidemii španělské chřipky v letech 1918 a 1920. Děti blahořečil papež Jan Pavel II. ve Fatimě v roce 2000. Sestřenice dětí Lucia Santos vstoupila později do kláštera, kde žila až do roku 2005.

Svatořečení se ve Fatimě zúčastní také čeští a moravští poutníci spolu s českobudějovickým biskupem Vlastimilem Kročilem. Událost bude na místě sledovat TV Noe.

Ve Fatimě proběhne ve dnech 11. – 14. září 2017 česká národní pouť.

(zdroj: SIR, fatima.pt)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež František: Ježíš je s námi po celou dobu, i když o tom možná nevíme

Při pravidelné středeční audienci, po dlouhé pauze opět na nádvoří sv. Damaška ve Vatikánu, pokračoval papež František v cyklu katechezí věnovaných modlitbě. Tentokrát se Svatý otec zaměřil na téma „duchovního boje“ a na to, jak velcí mistři křesťanské historie uznávají, že modlitba není pro naši lidskou přirozenost vždy snadná.
12.05.2021

Při slavnostním otevření plzeňské katedrály sv. Bartoloměje se spojí biskupství, město, filharmonie i divadlo

Katedrála sv. Bartoloměje po třech letech otevře své brány veřejnosti. Program k jejímu otevření od 2. do 6. června nabídne koncert varhaníků tří katedrál, Plzeňské filharmonie nebo opery Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Celý červen bude na plzeňském náměstí Republiky nainstalována výstava s názvem Srdce města, srdce diecéze mapující historii i současnost katedrály. Projekčně stojí za největší revitalizací v posledních sto letech architektonický Atelier Soukup, Opl, Švehla.
12.05.2021

Papež František ustanovil službu laického katechety

Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
11.05.2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
11.05.2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
11.05.2021