Je svatého Jiří, svátek všech skautů a skautek

Datum publikace24. 4. 2017, 12.15

Dnes slavíme svátek sv. Jiří. Na vylézání hadů a štírů počasí vhodné není, ale skauti a skautky či jejich příznivci se dnes mohou radovat: připomínají si svého patrona a slaví svůj mezinárodní den.

Foto: Pavel Zuchnický

Svatého Jiří považujeme za neohroženého bojovníka víry, který umřel jako mučedník na začátku 4. století v palestinském městě Lyddě blízko Tel Avivu. Pro svou odvahu a čest i jako symbol boje mezi dobrem a zlem jej zvolil zakladatel skautingu Robert Baden‑Powell za patrona skautů. Ti si dnešek připomínají množstvím akcí nebo třeba tak, že stráví svůj školní a pracovní den ve skautském kroji či se šátkem na krku.

Ivančena v Beskydech

Jaro k nám ještě nedorazilo, ale i v těchto dnech se ukazuje, proč se o skautech říká, že jsou bez bázně a hany. Již v sobotu si totiž vyšli nejen připomenout svého patrona, ale zejména uctít oběť popravených skautů u mohyly na beskydské Ivančeně. Účastníci ve věkovém rozpětí 10 měsíců - 91 let se sice brodili rozbředlým sněhem a za deště stoupali do hor, ale od účasti je to prý rozhodně neodradilo.

U památeční mohyly se hodinu před polednem konala mše svatá. Letos ji celebroval duchovní pro skauty P. Pavel Marek z farnosti Ostrava-Poruba. Oproti předchozím ročníkům se nepovedlo vystavět kamenný oltář. Za obětní stůl posloužila skládací lavička. Místo baldachýnu musel postačit deštník. „Bylo to vzhledem k počasí trošku náročné, ale dobré. Celková atmosféra byla super, i když na začátku mše svaté padal sníh s deštěm,“ vylíčil otec Pavel své dojmy z první pouti v roli kaplana pro skauty.

Otec biskup mi řekl, ať vyřídím skautům jeho pozdrav a přání, abychom se v modlitbě spojili s těmi, co jdou ve stejný den v Praze Pochod pro život,“ uvedl otec Pavel, který na myšlenku ochrany života v krátkém kázání ještě navázal. „Vyzval jsem skauty, aby tu myšlenku života nesli dopředu. Řekl jsem jim, že tady nejsou jen pro přírodu, ale také pro život. Svým výstupem na Ivančenu svědčí o tom, že hodnoty jako pravda a láska mají svou váhu. Proto si je každý rok na památku popravených skautů připomínáme,“ dodal kněz.

Skautská mohyla, která se začala tvořit z kamenů v roce 1946, byla u příležitosti 70. výročí od jejího založení přestavěna do podoby kamenných vrás zapuštěných do svahu. Od jejího otevření v září loňského roku měla mít při jarním výstupu svou premiéru.

(Zdroj: www.doo.cz, www.catholica.cz)

Autor článku: František Jemelka