Katolický týdeník: Lidé potřebují někoho, kdo je vyslechne

Datum publikace26. 4. 2017, 12.00

Nenápadný dům na Vinohradech. Jen drobný nápis na zvonku Linka pomoci dává tušit, co se uvnitř asi odehrává. Spolu s Irmou Krylovou vcházíme do útulné kanceláře. Stůl, telefon, notebook, pár knih, tužku a papír. To je vše, co ke své službě krizové interventky potřebuje.

Foto: David Sís / Člověk a víra

Za pár minut jí začne tříhodinová služba. Ani jedna z nás zatím netuší, jaká bude. „Teď budu volat jedné paní, protože nám psala mail s dotazem a nechala tu na sebe telefonní číslo,“ vysvětluje mi sympatická drobná tmavovláska. Paní nežádá o radu, jen popisuje situaci. Potřebuje se vypovídat, vypsat. Má dvě malé děti a nečekaně otěhotněla potřetí, i přes užívání antikoncepce. Pro manžela je to jasná volba, ale žena cítí, že by na potrat chodit neměla. Sama neví, proč sem vlastně píše.

Irma zvedá telefon a zkouší jí volat. Marně. Nikdo ho nezvedá. „Zkusím to ještě později nebo zítra kolegyně,“ vysvětluje mi a pouští se do psaní odpovědi na druhý dotaz. Opět nechtěné těhotenství. Sotva ale začne psát, zvoní telefon…

Poradna pro ženy v tísni, dobrý den, můžete mluvit,“ představuje se. Pak naslouchá a píše si poznámky. Volá silně rozrušená žena, kterou trápí potíže v manželství. Paní si neví rady a potřebuje to všechno někomu říct… Jenomže po pěti minutách najednou vykřikne, že manžel je doma, a položí sluchátko. Telefonistka ho drží v ruce a slyší už jen přerušovaný tón.

Ve své službě je Irma Krylová na nečekané situace už zvyklá. Pokračuje v elektronické odpovědi, když opět zvoní telefon. Volající žena může pokračovat, prý to nebyl manžel, ale jen syn… Během čtvrthodiny se Irmě daří dotyčnou zklidnit. Nenabízí rady, ale spíš pochopení, naslouchání. „Cítím, že vás to ničí, ale uvědomujete si, že je pro vás manžel důležitý. Říká, že vás má rád. Jak se to projevuje?“ Telefonistka se snaží upozornit na to pozitivní v jejich vztahu a vede ženu, aby sama hledala řešení, aby si uvědomila, co je pro ni důležité. Po další zhruba čtvrthodině se loučí. Klientka je zklidněná a souhlasí, že když bude potřebovat, zase zavolá.

Většinou se nedozvíme, jak to dopadne

V e-mailové poradně zatím přibývá další smutný příběh. Žena přiznává, že si zvolila špatného partnera, několikrát se rozešli, ale opět se dali dohromady. Mají spolu jedno dítě. Při druhém těhotenství si vzala potratovou pilulku, ale protože nezabrala, šla na potrat. Teď toho lituje, neboť je věřící. Na paní Irmě je vidět, že se jí to dotýká. Bere si k ruce knihy o krizové intervenci. „Jsou tam šikovné rady a postupy,“ vysvětluje mi. Pracovat s pocity viny není snadné. „Někdy je hodně těžké někomu radit,“ poznamenám a paní Irma ke mně zvedá oči: „Ale my ty rady ani nedáváme. Jedna ze zásad krizové intervence je neradit. Nenechat se dotlačit k tomu, abychom radili,“ vysvětluje. A zatímco si láme hlavu, jak na e-mail odpoví, já sedím bezmocně v křesle a posílám střelnou modlitbu za tuto ženu.

Za více než deset let, co na Lince pracuje, prošly paní Irmě rukama stovky podobných příběhů. Přesto je každá služba něčím nová. Telefonistka přiznává, že ji osudy některých lidí nenechávají chladnou. Za řadu z těch volajících se doma s manželem modlí. „Většinou se nedozvíme, jak to dopadne. Někdy je ta bezmoc velká, ale pomáhá, když to všechno odevzdáte do rukou Pánu Bohu,“ říká Irma Krylová.

Pokračování v aktuálním vydání Katolického týdeníku.

(Autorka této části anoce: Kateřina Šťastná)

Katolický týdeník je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Tisíce lidí podpořily nenarozený život

Rodiny, řeholníci, politici i známí umělci podpořili letošní Pochod pro život, který v sobotu prošel Prahou.

Polsko připomnělo kořeny Evropy

Poslání polských primasů, jejichž úřad trvá už 600 let, a odkaz svatého Vojtěcha – duchovního svorníku střední Evropy si o svátku tohoto mučedníka připomněli poutníci v polském Hnězdně.

Téma: Pronásledování křesťanů

Křesťanská mezinárodní solidarita (CSI) je lidskoprávní organizace založená ve Švýcarsku, která už 25 let monitoruje pronásledování křesťanů. Vloni byla situace nejhorší. Kvůli víře bylo zabito na 90 tisíc křesťanů.

Zkuste práci pro nemocné

Mezi stovkou žen, přihlášených do soutěže Sestra roku, byla letos odbornou porotou mezi tři finalistky vybrána Angelika Osovská, vrchní sestra Charitní ošetřovatelské služby ve Znojmě.

(Autor anonce: Jiří Macháně)

Autor článku: František Jemelka