Nemáme obavy o bezpečnost papeže v Egyptě, říká mluvčí

Datum publikace25. 4. 2017, 11.15

Papež František bude jezdit v Egyptě obyčejným automobilem, nikoliv opancéřovaným. O jeho bezpečnost nemá Vatikán obavy. Uvedl to mluvčí Svatého stolce Greg Burke při pondělní tiskové konferenci. Důvod cesty papeže, která se uskuteční 28. – 29. dubna 2017, je podle něj trojí: pastorační, ekumenický a mezináboženský.

„Cesta má tři motivy: pastorační rozměr, tedy návštěva malé místní katolické komunity, ekumenický rozměr – setkání s křesťany jiných vyznání, především s kopty, a mezináboženský rozměr dialogu s muslimy,“ popsal základní osu návštěvy vatikánský mluvčí Greg Burke. „Je důležité, aby papež podnikl tuto cestu, jednak protože se jedná o těžkou chvíli pro křesťanský svět, a také kvůli mezináboženskému dialogu,“ dodal.

František pojede do Egypta jako posel míru, což odráží i motto cesty: „Papež míru v Egyptě míru“. Jak popsal apoštolský nuncius v Egyptě Mons. Bruno Musarò, místní lidé i vláda ocenili rozhodnutí římského biskupa vydat se do Egypta i navzdory nedávným teroristickým útokům. „Papež chtěl (v plánování cesty) pokračovat, aby tak také dal znamení“ společenstvím zasaženým násilím, uvedl vatikánský mluvčí.

O bezpečnost nemá Vatikán obavy, řekl také Burke. Bezpečnostní opatření budou srovnatelná s jinými papežskými zahraničními cestami. František bude cestovat v uzavřeném, ale běžném automobilu, nikoliv opancéřovaném.

Jak sledovat události s papežem?

Většinu událostí s papežem Františkem přenáší Televize Noe. Zájemci mohou také využít přehrávač Vatican Player, na němž probíhá přenos vždy v několika světových jazycích (vyžaduje instalaci Microsoft Silverlight), nebo kanál Vatikánu na portálu YouTube.

Jorge Mario Bergoglio přiletí do Káhiry v pátek 28. dubna ve 14 hodin (podrobný program a statistiky naleznete zde). Po krátkém přivítání se v Heliopolis setká s prezidentem Al-Sísím. Ihned poté se odebere na přední muslimskou univerzitu Al-Azhar, kde se setká se zdejším imámem, šejkem Ahmedem Al-Tajíbem. Ve zdejší aule pak papež pronese projev na konferenci o míru, kterou univerzita pořádá. Papež zde vystoupí po proslovu Al-Tajíba. Konference se zúčastní i ekumenický patriarcha Bartoloměj. Na univerzitě se následně František setká s diplomaty a zástupci kultury a akademického prostředí.

V podvečer navštíví František koptského patriarchu Theodora II. Společně se odeberou do kostela sv. Petra, v němž na Květnou neděli zabil teroristický útok 25 křesťanů. Církevní představitelé zde položí květiny, zapálí svíčky a pomodlí se za všechny oběti fundamentalistického terorismu.

V sobotu 29. dubna bude František slavit mši svatou na vojenském stadionu v Káhiře. Katolické společenství je v Egyptě menšinou, tvoří zhruba 0,28 % obyvatelstva. Po bohoslužbě papež poobědvá s egyptskými biskupy a setká se s tisíci kněžími, bohoslovci a zasvěcenými osobami.

Den před odletem naučí papeže jedna křesťanská rodina z Betléma znamení kříže v arabštině.

Kardinál Leonardo Sandri, který řídí vatikánskou Kongregaci pro východní církve, vyzval věřící k modlitbám za cestu Františka.

(zdroj: Vatican Insider, L’Osservatore Romano, SIR)

Autor článku: Ondřej Mléčka