Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František vystoupil na mírové konferenci univerzity Al-Azhar

Datum publikace28. 4. 2017, 17.45
TiskTisk

Papež František vystoupil v pátek na mezinárodní mírové konferenci pořádané přední muslimskou univerzitou Al-Azhar v Káhiře. Před papežovým projevem požádal zdejší velký imám Ahmed Al-Tajíb přítomné o chvíli ticha na památku obětí terorismu. Papežova cesta do Egypta pokračuje setkáním s koptskou a katolickou komunitou.

Mezinárodní konference o míru, kterou pořádala univerzita Al-Azhar, byla jednou z prvních zastávek papeže Františka v Egyptě. Právě tato univerzita, která bývá považována v muslimském sunnitském prostředí za jednu z nejvyšších autorit, si klade za cíl bojovat proti extremistické interpretaci islámu.

Jak uvedl imám Ahmed Al-Tajíb, základním etickým pravidlem v náboženství je lidské bratrství, vzájemné porozumění a milosrdenství. Náboženství mají podle něj „zdůraznit hodnotu míru, spravedlnosti, rovnosti a lidských práv nezávisle na náboženství, barvě, rase a jazyku“. Islám není náboženstvím terorismu, zdůraznil imám. Stejně jako v ostatních kulturách a náboženstvích, i zde jistá skupina lidí – teroristé – překrucuje posvátné texty.

Papež František, který nazval imáma „svým bratrem“, ve svém vystoupení popsal tři hlavní zásady pro dialog mezi kulturami a náboženstvími: (1) neobětovat svou vlastní identitu, (2) chápat druhého jako společníka na cestě, nikoliv jako nepřítele a (3) být upřímný, aby se dialog vedl s láskou k pravdě a nikdy s postranními úmysly.

Podle papeže totiž existují jen dvě alternativy: kultura setkání a nekultura střetu. Různá náboženství a kultury se mají setkávat a zasazovat za dobro všech, aniž by přitom ztrácely vlastní identitu. „Tato spojenectví jsou dnes naléhavá více než kdy jindy,“ řekl papež.

Náboženství také mají prosazovat přikázání „Nezabiješ“. „Násilí je popřením jakékoliv autentické náboženské zkušenosti. Jakožto náboženští představitelé jsme tedy povoláni, abychom demaskovali násilí, které se převléká do hávu domnělé zbožnosti a přitom absolutizuje egoismy namísto opravdové otevřenosti vůči Absolutnu. Jsme povinni odsuzovat porušování lidské důstojnosti a lidských práv, poukazovat na pokusy ospravedlňující násilí jménem náboženství a odsuzovat je jako modlářské falšování Boha. Jeho jméno je svaté: on je Bohem míru,“ uvedl František.  „V této zemi (…) zopakujme důrazné a jasné NE jakékoliv podobě násilí, odplaty a nenávisti ve jménu náboženství nebo Boha,“ dodal papež, který byl opakovaně přerušovaný potleskem přítomných.

Náboženství však podle něj nemá jen odsuzovat zlo, ale také aktivně podporovat mír. „Aniž bychom ustupovali synkretismům, naším úkolem je modlit se jedni za druhé a prosit Boha o dar míru, setkávat se, vést dialog a podporovat svornost v duchu spolupráce a přátelství,“ řekl.

V závěru svého projevu poukázal František na chudobu, která napomáhá šíření extremismů. Hlubším kořenem terorismu a válek je podle něj šíření zbraní, které, pokud jsou jednou prodány, bývají dříve či později také použity. Je nutné zablokovat tok peněz a zbraní. „Pouze učiníme-li transparentními nejasné manévry, které živí rakovinu války, bude možné zjistit skutečné příčiny,“ uvedl.

Papežova návštěva Egypta pokračuje setkáním s koptským patriarchou Teodorem II. a společnou modlitbou na místě nedávných teroristických útoků (podrobný program zde). V sobotu se papež setká s katolickými křesťany.

Události je možné sledovat v Televizi Noe.

(zdroj: tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou