Apoštolát modlitby s papežem Františkem na květen 2017

Datum publikace9. 5. 2017, 15.45

Nová kněžská povolání. To je naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc květen 2017. Dnes o tom informoval národní koordinátor této iniciativy, jezuita Pavel Ambros.

Vyzývá ke zvláštní modlitbě proti pokušení malomyslnosti, abychom dostávali 'kněze zamilované do evangelia, schopné stávat se pro bratry jejich bližními' a za kněze, 'aby byli živým znamením milosrdné Boží lásky'.

Pavel Ambros připomíná, že modlitba za nové kněze je pro něj uvědoměním si dnešní situace: 'Dle nejnovější vatikánské ročenky je v současné době na světě 1 miliarda 285 milionů lidí pokřtěných v katolické církvi, to znamená o jedno procento více než v předchozím roce a o 7,4 % více než před pěti lety. Celkem je na světě celkem 414 656 kněží a 116 843 seminaristů. Existují však značné rozdíly v jednotlivých světadílech. Největší narůst povolání byl zaznamenán v Africe a to o 19,4% za pět let. K největšímu úbytku kněží a seminaristů došlo v Evropě, kde se jejich počet snížil o dva a půl tisíce. Nedokázal je vyrovnat ani výrazný nárůst v počtu kněží v Africe a Asii,' píše.

Dalším důvodem je pro něj skutečnost, že kdo se modlí za kněžská povolání, připravuje sebe i své okolí na přijetí darů. Navíc připomíná, že za kněze se nemodlíme jen proto, aby byli jako čisté světlo duchovní síly, ale abychom se je učili i takto vidět.

Ředitel Centra Aletti v Olomouci, profesor pastorální a spirituální teologie závěrem své úvahy nad modlitebním úmyslem pro tento měsíc ještě zdůrazňuje nové poslání kněze ve dnešním světě, které se neobejde bez naší modlitby. Je povolán vést křesťanský lid v umění rozpoznat Boží hlas v zástupu často zmatených a překřikujících se hlasů, které si vzájemně odporují. Musí umět rozlišovat, tedy činit odvážnou volbu, při níž kněz pomáhá hledat to, co Bůh chce od každého křesťana, co je jeho osobním povoláním. Pro každého hledá maximální možné dobro v situaci, v které se nachází. Ale také umí včas říci jasné slovo, neutvrzující hledajícího v klamech a iluzích. Umí probouzet „neklid“ duše, který ji činí schopnější přijímat Boží lásku.

'Hledání Království znamená unikat logice průměrnosti a ´nezbytného minima´, a otevírat se objevům velkých snů, které má Bůh pro nás,' uzavírá své podněty k přemýšlení Ambros.

Autor článku: František Jemelka