Biskupské lesy představí v Brně oboru Hukvaldy

10. 05. 2017 Rubrika: Domácí
Na návštěvu do obory Hukvaldy, která v tomto roce slaví 450 let od svého založení biskupem Vilémem Prusinovským, pozve hosty brněnského veletrhu NATUR EXPO Brno stánek Biskupských lesů ostravsko-opavské diecéze. Podívat se můžete přijít již dnes.

Výstava NATUR EXPO BRNO ve dnech 11. až 14. května 2017 zahrnuje Národní výstavu hospodářských zvířat, Národní výstavu myslivosti a Veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH.

Účast na výstavě vnímáme jako důležitou propagaci obory, která patří k nejstarším oborám v České republice,“ vysvětluje ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný. „Vystavovat budeme na poměrně velké ploše 100 m2, proto nám expozici připravila profesionální agentura. Návštěvník tam najde rozmanitou prezentaci, například snímky obory fotografa Jaroslava Pešata, zmenšený 3D model lišky Bystroušky nebo ukázky trofejí. Hlavním prvkem je časová osa od roku založení obory až po dnešek.“

Součásti expozice je také místo, které je koncipováno jako posezení v lese, ale ke slovu přijdou také moderní technologie – videoprojekce o tvorbě kopie odcizené bronzové sochy lišky Bystroušky a o oboře samotné. Zájemci si mohou z výstavy odnést zajímavou publikaci k 450 letům obory.

Nezapomněli jsme ani na děti, pro které je připravena ukázka lesní pedagogiky,“ doplňuje výčet oborník Milan Koutný, který bude přímo na výstavě návštěvníkům k dispozici. „Děti si budou prohlížet a poznávat například preparáty srnce, lišky, daňka nebo muflona. Za ukázku svých znalostí dostanou drobný propagační předmět.“

V pátek do Brna přijede spolu s ředitelem Biskupských lesů jako oficiální host biskup ostravsko-opavský František Václav Lobkowicz, kterého s přírodou a myslivostí pojí osobní vztah.

Zakladatelem obory Hukvaldy byl v roce 1567 olomoucký biskup Vilém Prusinovský. Její současná výměra činí 440 hektarů a je místem, kde se snoubí lesnictví, myslivost, krajinná estetika, rybářství, včelařství, kultura, historie i ochrana přírody. Více informací o oboře najdete zde: www.oborahukvaldy.cz.

(Autorka: Jana Praisová; spolupráce: Pavel Siuda, Biskupství ostravsko-opavské)

Autor článku: Mgr. Bc. Pavel Siuda