Papež František svatořečil Franciska a Jacintu Martoovy

13. 05. 2017 Rubrika: Papež František
V portugalské Fatimě byli dnes papežem Františkem prohlášeni za svaté Francisco a Jacinta Martoovi, dva ze tří pasáčků, kterým se před 100 lety v portugalské Fatimě zjevila Panna Maria. Svatý otec tak oslavil stoleté výročí prvního setkání Kristovy matky s trojicí zdejších dětí.

Foto: Flickr / Our Lady of Fatima International Pilgrim Statue_CC BY-SA 2.0

Prohlášení za svaté se uskutečnilo při mši za účasti 400.000 poutníků z celého světa, včetně ČR (nechyběli zde mj. zástupci Českomoravské Fatimy Koclířov, biskup Vlastimil Kročil či štáb TV NOE).

Francisco Marto se narodil roku 1908, jeho mladší sestra Jacinta o v roce 1910. Oba se velmi brzy stali pastýři rodinného stáda dobytka, doprovázeli přitom starší sestřenici Lucii. Třem dětem se nejprve několikrát zjevil anděl, který je vyzval k úctě k Bohu. 13. května 1917 se setkali v Cova da Iria s Pannou Marií. Ta je vybídla, aby se na téže místo vraceli 13. dne každého měsíce.

Během šesti setkání ukázala Panna Maria dětem naději, kterou Bůh dává světu zmítanému utrpením a zlem. Vyzvala ke každodenní modlitbě růžence, k pokání a obětování se za obrácení hříšníků a k zasvěcení svých srdcí a světa Neposkvrněnému srdci Panny Marie.

Uznaným zázrakem v procesu svatořečení je uzdravením brazilského chlapce Lucase, který v roce 2013 vypadl z okna a vážně si poranil hlavu. Celá jeho rodina se pak začala modlit k fatimským pasáčkům. Chlapec se po několika dnech se úplně uzdravil a mohl být propuštěn domů z nemocnice.

Papež František navštívl Fatimu jako v pořadí čtvrtá hlava katolické církve, on sám zde byl poprvé.

(s využitím ČTK a článku Ondřeje Mléčky na www.cirkev.cz)

Autor článku: František Jemelka