Zveřejněno logo Světového dne mládeže v Panamě

Pořadatelé Světového dne mládeže, který se uskuteční 22. – 27. ledna 2019 v Panamě, zveřejnili logo akce. Grafický symbol znázorňuje Pannu Marii, kříž a Panamskou šíji. Autorkou je dvacetiletá studentka architektury Ambar Calvová.
Publikováno: 15. 5. 2017 15:00

Logo navazuje na motto Světového dne mládeže, jímž jsou slova Panny Marie: „Jsem služebnice Páně, staň se mi podle tvého slova.“ (Lk 1,38). V pravé části grafického návrhu je proto znázorněna Matka Boží v momentu, kdy vyslovuje souhlas s Božím plánem. Symbolická korunka pěti bodů nad její hlavou představuje mladé lidi z pěti kontinentů.

Kromě kříže je na logu znázorněna také silueta Panamské šíje. Propojením linií se zde objeví i obrys Panamského průplavu.

Logo má tvar srdce nebo písmene „M“, což odkazuje na panamské téma „Most světa, srdce vesmíru“, příp. na jméno Panny Marie, která vede poutníka k Ježíši.

Podle autorky má logo vyjadřovat „něhu a odevzdanost Marie v její největší chvíli: při jejím ‚fiat‘, kdy řekla: Buď vůle tvá“.

Jak uvedl arcibiskup Panamy José Domingo Ulloa Mendieta, grafický symbol „vystihuje poselství, které chceme vyslat k mladým z celého světa – malý rozměr země, avšak velikost našich srdcí, otevřených ke všem, držených rukou Panny Marie, která je modelem mládí a odvahy, nasazení i velkodušnosti, především tehdy, když říká ‚Ano‘ k Božímu plánu“.

„Mladí lidé z celého světa představují morální a lidský zdroj našich společností, protože jsou schopni pozitivně přetvořit všechno. Sami sebe také dávají v sázku – jako to učinila Maria z Nazareta, náctiletá dívka – když jsme schopni je učit milovat, jako nás to naučil Ježíš,“ dodal arcibiskup.

Světové dny mládeže se konají od roku 1984. Jednou za tři roky se mladí lidé z celého světa setkávají s papežem, v ostatních letech si pak tento den připomínají na Květnou neděli v diecézích.

(zdroj: www.panama2019.pa)

 

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019