Evropští biskupové se připravují na kongres o budoucnosti EU

Zástupci Komise biskupských konferencí EU (COMECE) se setkali tento týden při přípravě kongresu o budoucnosti Evropy a EU. Kongres nazvaný „Nové promýšlení Evropy“ se uskuteční na podzim v Římě.
Publikováno: 17. 5. 2017 14:00

Foto: JouWatch/CC BY-SA 2.0

Biskupové COMECE chtějí ve spolupráci se Svatým stolcem hlouběji reflektovat budoucnost EU, aby tím zdůraznili úsilí a nadšení, které dal papež František najevo členům Evropského parlamentu v loňském roce při příležitosti udělení prestižní Ceny Karla Velikého.

Prezident COMECE a kardinál Reinhard Marx řekl, že ustanovení lidské osobnosti do centra evropské veřejné politiky je hlavním poselstvím církve.

Při setkání s politiky a ostatními lidmi vidím, že jsou otevřeni diskusi. My nemůžeme dělat politiku, protože nejsme politici, ale můžeme připravit cestu,“ uvedl kardinál Marx.

My jako církev můžeme nabízet sociální doktrínu církve a náš koncept člověka jako lidské bytosti - evangelium a naději – jako náš příspěvek do debaty,“ uzavřel prezident COMECE.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019