Náš kardinál - vychází kniha k nedožitým narozeninám Miloslava Vlka

19. 05. 2017 Rubrika: Domácí
V těchto dnech vychází kniha Náš kardinál – jihočeské vzpomínky na Miloslava Vlka, která na 240 stranách zachycuje čtyři desítky příspěvků pamětníků či představuje některé zajímavé archivní dokumenty týkající se kardinálova života. I podporou vydání této publikace si lze připomenout jeho nedožité 85. narozeniny.

Foto ministra kultury s publikací: Radek Gális

Lidé, kteří přispěli do knihy, zde vzpomínají na jeho mládí, studia, primici nebo výkon kněžského povolání v jejich farnosti i později na biskupství. Vzpomínky jsou doplněny snímky z rodinných archivů, archivu bezpečnostních složek i z archivu kardinála Vlka. Unikátní je např. dopis se vzpomínkou na primici v Chyškách 30. června 1968. V knize najdete i dokument, jímž se jako biskup v roce 1990 obrátil na vysídlené diecezány, a dopis, jímž v roce 2012 podpořil studenty, organizující akci Komunisti nepatří ke kormidlu.

Zbývající třetina knihy obsahuje poslední rozhovory, které s  kardinálem vyšly od prosince 2016 do března 2017 v Deníku a Katolickém týdeníku, týkající se Diecézní charity České Budějovice, následků komunistické totality a osobnosti biskupa Josefa Hloucha.

Závěr patří vyprávění blízkých přátel (jeho bývalý sekretář a současný ministr kultury Daniel Herman, biskup Václav Malý nebo Antonín Randa, ředitel organizace Cesta 121, pomáhající nemocným kněžím), i osobnímu vyznání kardinála ke krásné šumavské přírodě.

A ministr kultury byl i jedním z prvních čtenářů této knihy, která vyšla v předvečer nedožitých 85. narozenin kardinála Miloslava Vlka (na snímku z Koncertu pro Kardinála Vlka v Praze).

Knihu můžete mít i vy

Knihu si můžete objednat na adrese: Radek Gális, L. M. Pařízka 3, 370 01 České Budějovice, tel. 602649292, e-mail: ragal@seznam.cz, cena Kč 250 plus poštovné, osobní odběr možný.

Vydání knihy můžete podpořit i vy

Vydání knihy můžete finančně podpořit zapojením se do podpůrného projektu na internetu na stránce: https://www.hithit.com/cs/project/3635/kniha-nas-kardinal-jihoceske-vzpominky-na-miloslava-vlka. 

(Zdroj: Radek Gális)

 

 

 

Soubory ke stažení

anotace.pdf velikost: 1,7 MB Stáhnout
Autor článku: František Jemelka