Papež František oznámil jména pěti nových kardinálů

Datum publikace22. 5. 2017, 11.45

28. června 2017 bude uvedeno do úřadu pět nových kardinálů. Jejich jmenování oznámil papež František při nedělní polední modlitbě. Mezi budoucími kardinály je například první švédský katolický biskup od počátku reformace, blízký spolupracovník zavražděného latinskoamerického arcibiskupa Romera nebo historicky první kardinál z Laosu. Počet členů kardinálského sboru, kteří volí papeže, tak vzroste na 121.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Volbou nových pěti kardinálů pokračuje papež František ve své dosavadní linii, v níž klade důraz na zastoupení biskupů z různých kontinentů. Nepokračuje tak v dřívější nepsané praxi, kdy se biskupové z určitých měst často stávali kardinály automaticky: mezi nově jmenovanými není například žádný Ital.

„Jejich původ z různých částí světa ukazuje všeobecnost církve rozšířené po celé zemi. Udělení titulárního kostela nebo diakonie v Římě vyjadřuje příslušnost kardinálů k římské církvi, která podle výrazu svatého Ignáce ‚předsedá v lásce‘ všem církvím,“ řekl papež během nedělní modlitby Regina coeli.

Seznam nových kardinálů začíná jménem Jean Zerbo, který je arcibiskupem v metropoli Bamako v africkém Mali. Mnoho let podporuje smíření a solidaritu mezi zdejšími obyvateli. Vystudoval teologii ve Francii a Římě (licenciát v biblické teologii), následně působil jako farář v Markale a jako vyučující v kněžském semináři v hlavním městě Mali. Roku 1988 byl vysvěcen na biskupa, o deset let později se stal arcibiskupem.

Karmelitán Anders Arborelius je prvním katolickým biskupem se švédskými kořeny od počátku reformace. Narodil se roku 1949 a ve 20 letech konvertoval ke katolické víře. O dva roky později vstoupil do řádu bosých karmelitánů. Na kněze byl vysvěcen roku 1979, na biskupa pak 1998. Patnáct let byl předsedou skandinávské biskupské konference. Působil také jako člen předsednické komise Papežské rady pro rodinu a od roku 2014 je poradcem Papežské rady pro laiky. V loňském roce přijal papeže Františka ve švédském Lundu u příležitosti připomínky 500. výročí reformace.

Gregorio Rosa Chávez, pomocný biskup v San Salvadoru, byl jedním z nejbližších spolupracovníků blahoslaveného Oscara Arnulfa Romera. Tento arcibiskup se zasazoval za práva chudých i za sociální spravedlnosti a byl zavražděn během slavení mše svaté v roce 1980. Jmenování Cháveze je neobvyklé, jelikož se kardinálem vůbec poprvé stává pomocný biskup diecéze, zatímco její sídelní biskup členem kardinálského sboru není. V minulosti působil Gregorio Rosa Chávez jako farář ve městě San Miguel, dále jako asistent různých laických hnutí, profesor teologie, rektor semináře a ředitel médií ve stejnojmenné diecézi. Je prezidentem Národní charity San Salvadoru a Charity Latinské Ameriky a Karibiku.

Druhým evropským jménem na seznamu nových kardinálů je arcibiskup Barcelony Juan José Omella. Ve své diecézi je velmi uznávaný pro svou pastorační činnost, která je ovlivněná ročním misionářským působením v Zairu v Africe. Po studiích a formaci ve Španělsku, Belgii a Jeruzalémě byl vysvěcen na kněze roku 1970, na biskupa v roce 1996. Barcelonskou arcidiecézi vede od roku 2015. Je členem Kongregace pro biskupy a předsedou španělské biskupské komise pro sociální pastoraci.

Historicky prvním kardinálem Laosu se stane biskup Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun. Knězem je od roku 1972, biskupem od roku 2001. Během jeho působení vznikla v Laosu katechetická škola, Mangkhanekhoun také navštěvoval vesnice v místních horách.

(zdroj: Vatican Insider)

Autor článku: Ondřej Mléčka