Papež František vyjádřil soustrast pozůstalým po útoku v Manchesteru

Datum publikace23. 5. 2017, 15.00

Teroristický útok na koncertní sál v Manchesteru po včerejším vystoupení zpěvačky Ariany Grande si vyžádal nejméně 22 mrtvých a desítky zraněných. Svojí soustrast pozůstalým zaslal už během pondělní noci papež František a hlubokou lítost vyjádřil také kardinál a prezident Biskupské konference Anglie a Walesu Vincent Nichols i další zástupci katolické církve.

Foto: Lucía Ballester/CNA

Papež František odsoudil noční teroristický útok v Manchesteru jako barbarský a obzvláštní smutek vyslovil nad tím, že oběťmi se stala řada dětí a mladých lidí. V kondolenčním telegramu uvedl, že se modlí, aby Bůh požehnal míru a uzdravení zraněných. Uvedl také, že cítí s těmi, které čin postihl. Papež rovněž ocenil práci záchranářů a policistů, kteří na místě tragédie zasahovali.

Svatý otec je hluboce zarmoucen kvůli tragickým ztrátám na životech, které způsobil barbarský útok v Manchesteru. Vyjádřil svoji hlubokou solidaritu se všemi obětmi tohoto nesmyslného násilného aktu. Obzvláště se modlím za děti a mladé lidi, kteří zahynuli při útoku, a za jejich truchlící rodiny,“ napsal papež František ve svém telegramu.

Kardinál a prezident Biskupské konference Anglie a Walesu Vincent Nichols vyjádřil „šok a zděšení“ nad teroristickým útokem. „Budeme se upřímně modlit za všechny oběti útoku a jejich pozůstalé, kteří truchlí pro své milované. Naše modlitby jsou také adresovány všem, kteří mají co do činění s touto tragédií – policii, bezpečnostním složkám, zaměstnancům nemocnic, zaměstnancům a přátelům a všem lidem v Manchesteru,“ prohlásil kardinál Nichols.

Biskup ze Salfordu John Arnold, v jehož diecézi se nachází oblast Manchesteru, vydal následující prohlášení. „Občané Manchesteru a místní katolické komunity se spojili, aby odsoudili útok na návštěvníky koncertní haly. Takový útok nelze ničím ospravedlnit. Děkuji všem záchranářům a policii za jejich okamžitou a rychlou pomoc.“

Biskup Arnold dále vyzval k modlitební solidaritě s obětmi a jejich rodinami. „Jsme spojeni v modlitbách se všemi, kteří zemřeli, a se všemi zraněnými a jejich rodinami a všemi zasaženými touto tragédií. Nyní musíme společně pomoci obětem a jejich rodinám a budovat a posilovat naši komunitní solidaritu,“ uzavřel své prohlášení biskup Arnold.

(Zdroj: Radio Vaticana, ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva