Satelitní TV SAT-7 připravuje vzdělávací program pro uprchlíky

Datum publikace25. 5. 2017, 13.00

Křesťanská satelitní TV SAT-7 se chystá v nejbližší době spustit vzdělávací program, který bude zacílený na potřeby uprchlíků a vnitřně vysídlených osob na Středním východě a v severní Africe. SAT-7 si každý týden pustí 21 milionů diváků a další desetitisíce jí sledují přes YouTube a na Facebooku má miliony sledujících.

Foto: DS-RY087 World Bank/CC BY-NC-ND 2.0

Tvorbu programu bude mít na starost nové oddělení pro vzdělávání a rozvoj. Vysílání vzdělávacího programu chce reagovat na fyzické, emociální, vztahové a duševní potřeby dětí, rodičů a učitelů a chce sloužit jako vzdělávací nástroj v oblasti Středního východu, obzvláště v Sýrii.

Podle výkonného ředitele SAT-7 Kurta Johansena vysílání zprostředkovává informace, zábavu a kulturu vnitřně přemístěným lidem a křesťanským menšinám v obtížných situacích.

Satelitní televize je nejvýznamnější médium Středního východu, má k ní přístup více než 300 milionů lidí. Je to poprvé v historii světa, kdy můžeme vstoupit do 300 milionů domácností s křesťanským poselstvím!“ uvedl ředitel SAT-7 Johansen.

Johansen uvedl, že všechny programy vznikají na Středním východě a že stanice spojuje všechny křesťanské církve – katolickou, pravoslavnou a protestantské – v 19 zemích prostřednictvím vysílání, které prokazuje jednotu a diverzitu křesťanství.

Ačkoliv vysílání pokrývá spoustu nejrůznějších témat, ústředním cílem SAT-7 je být hlasem křesťanství na Středním východě a také ukazovat, co to znamená být křesťanem – obzvláště křesťanskou menšinou a podporovat jejich úsilí o identitu a legitimitu ve velmi obtížných situacích.

Papež František: milovaná postava

Johansen řekl, že papež František je častým protagonistou programů SAT-7. Poznamenal s odkazem na nedávnou papežskou apoštolskou návštěvu v Egyptě, že televize pokrývala jeho cestu celodenním živým přenosem. „Na Středním východě je velmi populární a jeho poselství míru a inkluze je velmi potřebné a důležité,“ uvedl Johansen.

Budování mostů k ostatním náboženstvím

Johansen také zdůraznil, že podle nezávislých průzkumů většina diváků nejsou křesťané: „Je to pro ně šance se seznámit s tím, o čem ti křesťané mluví a co jsou zač – většina lidí na Středním východě se nikdy nesetkala s křesťanem a nikdy neviděla Bibli,“ řekl Johansen.

Podle něj je to velmi důležité, neboť existuje mnoho neporozumění týkající se křesťanství. Kromě toho je to také cesta, jak ukázat lidem, že křesťanství v těchto regionech existuje více než 2 tisíce let a stále je důležitou součástí společnosti.

Svým způsobem přinášíme církev na tržiště a ukazujeme, jak církev provádí sociální práci a jak zainteresovaná v oblasti lidských práv a politiky a dalších aktivitách,“ uvedl Johansen.

Vzdělávací programy pro děti v uprchlických táborech

Jedna z hlavních misí SAT-7 je podpora vzdělávání, což je důvod proč v uplynulých deseti letech stanice vysílala vzdělávací programy deset hodin denně, aby děti v uprchlických táborech nebo v oblastech s nedostupným přístupem ke vzdělání měly možnost se naučit číst a psát, počítat a další dovednosti.

Existují miliony dětí, které nechodí do školy nebo v ní nebyly už roky a v nejbližších letech do ní také chodit nebudou – je to celá ztracená generace,“ prohlásil Johansen s tím, že takto to vypadá nejen v Sýrii, ale také v Turecku, Jordánsku, Libanonu, kde miliony dětí nic než satelitní TV ve svých stanech.

Nyní stanice pracuje na přípravě kanálu SAT-7 Academy, který bude od 1. září fungovat jako čtyřiadvacetihodinový vzdělávací kanál. Kanál bude vysílat v arabštině do dvaceti zemí a bude obzvláště zaměřený na syrské uprchlíky a také na země jako je Egypt, kde je problematický vzdělávací systém.

Johansen dodal, že programy jsou zaměřené na předškolní vzdělávání a na předměty na prvním a druhém stupni základní školy. Kromě toho ale dávají prostor kulturním aktivitám a občanské výchově.

Autor článku: Tomáš Tetiva