Egypt: Další útok na koptské křesťany nechal za sebou desítky obětí

Datum publikace26. 5. 2017, 15.00

AKTUALIZOVÁNO Páteční útok na koptské křesťany v Egyptě si vyžádal nejméně 26 mrtvých a 26 zraněných. S odvoláním na lékaře a svědky o tom informovala agentura Reuters. Zatím neznámí útočníci stříleli na vozidla s kopty v provincii Mínja jižně od Káhiry.

Foto: Andrew A. Shenouda/CC BY 2.0

Podle svědků pátečního incidentu autobus a další vozidla s kopty, kteří měli po pouštní cestě namířeno do kláštera svatého Samuela, zastavilo asi osm až deset maskovaných mužů ve vojenských uniformách a následně na věřící začali střílet. Egyptské ministerstvo vnitra uvedlo, že atentátníci na místo přijeli ve třech vozech. Ženám prý sebrali veškeré zlaté šperky. Když útočníci z místa ujížděli, jednomu vozu praskla pneumatika, proto atentátníci zastavili nákladní vůz, zabili jeho posádku, kterou tvořili koptští zedníci, a v odcizeném voze ujeli. Jeden z útočníku měl u sebe podle svědků kameru, což by mohlo naznačovat, že na internetu bude zveřejněno video z útoku. Bezpečnostní složky po útočnících zahájily rozsáhlé pátrání.

Jeden ze svědků útoku, který okolo místa incidentu projížděl, agentuře Reuters řekl, že policisté na kontrolních stanovištích s islamisty sympatizují, nebo přinejmenším nenávidí kopty. Podle něj koptům nespěchali na pomoc a dokonce zabránili ambulanci v průjezdu. Dodal, že při útoku přišlo o život tří a čtyřleté dítě.

Agentura AP s odkazem na vládní zdroje v pátek napsala, že egyptské letectvo zaútočilo na vojenské základny ve východní Libyi. Svědkové z místa útoku agentuře AFP sdělili, že letectvo zaútočilo na čtyři místa ve východolibyjském městě Derna, které ovládá milice blízká teroristické síti Al-Káida.

Pohřební modlitba za sedm z obětí masakru v kostele v Dajr Džarnús se konala v koptštině, což je poslední živý jazyk, který je příbuzný staré egyptštině. 'Zasloužili si to snad? Jen šli do práce a pak je zabili,' řekl jedna žena na pohřbu o zabitých zednících. 'Bůh se za nás pomstí. Nebudeme páchat násilí, protože jsme křesťané a máme lásku v srdci. Stačí, že oni skončí v pekle,' dodala.

Na pohřeb sedmi obětí pátečního útoku na kopty se v kostele v malé egyptské vesnici Dajr Džarnús dostavilo několik tisíc koptských křesťanů. Nářky a pláč se po chvíli proměnily ve vztek a mladí koptové zahájili protestní pochod, při němž prohlašovali, že budou svou víru bránit, napsala agentura Reuters.

'Krví a duší budeme bránit náš kříž... Pomstíme se za ně, nebo zemřeme jako oni,' volali mladí koptové, kteří zahájili pochod.

Atentát již odsoudilo Německo. 'Tento druh terorismu proti lidem s jinou vírou je strašlivý, hrozný, je to jednoduše jen tragédie,' řekl podle agentury DPA mluvčí ministerstva zahraničí.

V Egyptě platí tříměsíční výjimečný stav poté, co na začátku dubna zabili sebevražední atentátníci ve dvou kostelech - v Tantě a v Alexandrii - 45 lidí. K tomuto masakru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Radikálové tehdy varovali před dalšími útoky.

Koptští křesťané, proti kterým byl namířen páteční útok neznámých střelců, tvoří asi deset procent z 94 milionů obyvatel Egypta, a jsou tak největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě. Koptové tvoří deset procent populace Egypta, stěžují si na útlak

(Zdroj: ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva