Ostravsko-opavská diecéze má nového pomocného biskupa

Datum publikace29. 5. 2017, 9.45

V katedrále Božského Spasitele v Ostravě v neděli 28. května 2017 proběhla událost, která nemá v historii města obdobu: byl vysvěcen nový pomocný biskup pro diecézi na pomezí Moravy a Slezska, Mons. Martin David.

Foto: Pavel Zuchnický

Dosavadní generální vikář diecéze přijal biskupské svěcení v zaplněném chrámu vkládáním rukou biskupa Františka Václava Lobkowicze, spolusvětiteli byli olomoucký arcibiskup Jan Graubner a brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Stalo se tak poté, co ho 7. dubna do služby jmenoval papež František.

Ruce na jeho hlavu postupně vložili také další přítomní biskupové z České republiky i Polska a také apoštolský nuncius Giuseppe Leanza. Slavností mše svaté se zúčastnilo více než 150 kněží, nejbližší rodina, osobnosti z řad politického a veřejného života a další stovky věřících.

Samotné slavnosti svěcení při mši svaté předcházel slib kandidáta biskupské služby; v kapli biskupství pronesl vyznání víry v latině a přísahal na Bibli věrnost římskokatolické církvi a jejímu učení. Svědky této přísahy byl biskup František Václav Lobkowicz, kancléř Pavel Ramík, několik kněží a laiků.

Prvním úkolem M. Davida v biskupské funkci bude biřmování v Olbramicích, a to v tuto neděli.

Nový biskup má již i své heslo a znak. 'Hlavní symboly na znaku jsou dva – hvězda a písmeno M. Hvězda je symbol mariánský – Maria, Hvězda jitřní – a připomíná mé datum narození a čtyři mariánské kostely mého života: farní kostel v Ženklavě, kde jsem byl pokřtěn, kostel ve Veřovicích, kde jsem přijal svátost biřmování, konkatedrálu Panny Marie v Opavě – místo jáhenského svěcení i první farnost, kde jsem působil jako kaplan, a pak je to kostel ve Stěbořicích, kde jsem byl farářem,“ uvedl před časem Martin David. Do štítu znaku je zakomponovaná nejen modrá mariánská barva, ale také unciální písmeno M, kde je symbolem křestního jména nového biskupa. „Písmeno M je rozpůleno na dvě barvy bílou a červenou, připomíná rozpůlený plášť sv. Martina, o který se rozdělil s chudákem,“ dodává David. Zlatá, modrá, červená a bílá barva odkazuje také na diecézní znak, který používá stejnou barevnou kombinaci.

Za biskupské heslo si zvolil větu z prologu Janova evangelia „Slovo se stalo tělem.“ (J 1,14)

Martin David se ve svých 46 letech se stal prvním pomocným biskupem v jednadvacetileté historii diecéze (vznikla v roce 1996 vydělením z olomoucké arcidiecéze). O jmenování pomocného biskupa požádal Fratišek Lobkowicz papeže Františka koncem loňského roku. K tomuto kroku devětašedesátiletého biskupa vedl jeho zdravotní stav a zvážení fyzických možností.

Mons. David se narodil v roce 1970 v Čeladné. Po maturitě na Středním odborném učilišti strojírenském v Kopřivnici začal pracovat jako mechanik strojů a zařízení ve státním podniku Tatra Kopřivnice. Od roku 1991  studoval teologii na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na kněze byl vysvěcen v roce 2000. Následně působil ve farnostech Opava, Stěbořice a Hlavnice. V roce 2008 jej biskup Lobkowicz jmenoval generálním vikářem ostravsko-opavské diecéze

(Zdroj: Pavel Siuda, tiskový mluvčí Ostravsko-opavské diecéze; ČTK)

Autor článku: František Jemelka