Papež František se setkal s kanadským premiérem

Datum publikace30. 5. 2017, 14.00

Premiér Kanady Justin Trudeau a jeho manželka Sophie Gregoire-Trudeau se setkali s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu. Premiér Trudeau při setkání vyzval papeže k návštěvě Kanady, aby se tam omluvil domorodým indiánům za špatné zacházení ze strany katolické církve.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk

Indiánské děti musely v Kanadě po desítky let nuceně chodit do křesťanských internátních škol, kde byly odříznuty od své původní kultury s cílem asimilovat je. Kanadský premiér Stephen Harper se za to jménem své země kanadským indiánům a Inuitům veřejně omluvil již v roce 2008. Trudeau výzvu přednesl během návštěvy Vatikánu.

Účastníci setkání poukázali v srdečné diskusi na dobré bilaterální vztahy mezi Svatým stolcem a Kanadou zejména s ohledem na přínos katolické církve k sociálnímu životu země. Premiér Trudeau a papež František se pak soustředili na téma integrace a usmíření a dále se pak zabývali problematikou náboženské svobody a aktuálními etickými otázkami,' stojí v prohlášení.

V tiskovém prohlášení bylo dále uvedeno, že „ve světle výsledků nedávného summitu G7 se schůzka věnovala různým otázkám mezinárodní problematiky, zejména se speciální pozorností k oblasti Středního východu a dalším konfliktním oblastem“.

Premiér Trudeau se setkal rovněž se státním sekretářem Pietrem Parolinem a sekretářem pro mezinárodní vztahy Paulem Richardem Gallagherem.

(Zdroj: Vatican Radio, ČTK)

Autor článku: Tomáš Tetiva