Nemocniční kaplani si zvyšují svou kvalifikaci

Datum publikace31. 5. 2017, 12.30

V pátek 2. června 2017 proběhne v Praze na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy slavnostní zakončení již třetího běhu kurzu Nemocniční kaplan. Na organizaci kurzu se podílela i Asociace nemocničních kaplanů a podporovali jej jednotlivé církve v ČR. Úspěšné absolvování je podmínkou pro práci duchovních v tuzemských zdravotnických zařízeních.

Ilustrační foto: Petr Zatloukal / Clověk a víra

Šestnáct absolventů kurzu se rok připravovalo na to, aby se stali dobrou součástí nemocničního týmu a zároveň si uchovali svoji jedinečnost. Pacientům, jejich blízkým i zdravotníkům mají přinášet perspektivu naděje. Mnozí věří, že se jim podaří proměnit i nemocniční klima. „Ráda bych, aby nemocnice byla vnímaná jako místo Boží přítomnosti. Co to znamená? Přátelskou atmosféru, a vztahy, které se vyznačují otevřeností, důvěrou a respektem,“ říká absolventka Ivana Márföldiová.

Nemocniční kaplani plnili úkoly spojené s teoretickou výukou, nácvikem dovedností a uvědomováním si vlastních postojů. Procházeli též praxemi ve třech nemocnicích (Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha, Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze a Fakultní nemocnice Olomouc) pod vedením tamějších zkušených kaplanů. Výuková skupina byla složena z členů šesti církví (římskokatolické, českobratrské evangelické, adventistů sedmého dne, československé husitské, luterské, pravoslavné). Účastníci kursu oceňovali tuto rozmanitost, která je nutila opakovaně nahlížet a uvědomovat si vlastní chování a postoje ve vztahu a komunikaci s druhým. Hodnoty, potřeby, síly a zdroje se učili vnímat u sebe a svého protějšku ve všech konkrétních setkáních.

Při pátečním setkání promluví děkan ETF UK Jiří Mrázek a garant kursu Ladislav Beneš za hostitelskou fakultu, nemocniční kaplan Ústřední vojenské nemocnice Jan Blažek za Asociaci nemocničních kaplanů, římsko-katolický kněz a řeholník Jan Fatka za absolventy kursu Nemocniční kaplan. Účast přislíbila též náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Kursu Nemocniční kaplan odpovídá též Metodický pokyn o duchovní péči ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče poskytovatelů zdravotních služeb z roku 2017 (MZdr 8352/2017/ONP).

(Zdroj: Karel Šimr)

Autor článku: František Jemelka