Papež František požehnal obraz Panny Marie Lidické

(AKTUALIZOVÁNO) Papež František ve středu v Římě požehnal obraz Panny Marie Lidické českého malíře Zdirada Čecha. Na Svatopetrském náměstí se také setkal s Veronikou Rýmonovou, která přežila lidickou tragédii. Událost byla součásti připomínkových akcí u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic.
Publikováno: 31. 5. 2017 19:15

„Srdečně zdravím věřící z České republiky, zejména účastníky národní pouti vedené pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou u příležitosti sedmdesátého pátého výročí vyhlazení Lidic nacistickým režimem,“ řekl papež František během pravidelné generální audience. „Drazí přátelé, utíkejte se s důvěrou k přímluvě Nejsvětější Panny, kterou uctíváte v obraze Lidické Madony. Ať vám pomáhá být odvážnými svědky Kristova Vzkříšení i v obtížných chvílích či zkouškách. Všem vám uděluji své požehnání!“

Mariánský obraz, který byl vystaven na Svatopetrském náměstí, papež v závěru audience požehnal. Setkal se i s Veronikou Rýmonovou, která přežila lidickou tragédii. „Byl to velice silný zážitek, každému bych to přála,“ uvedla po setkání Rýmonová, kterou v Lidicích jako dítě křtil tamější kněz Josef Štemberka. Ten zůstal s lidickými obyvateli během tragédie v roce 1942 a byl ve vesnici spolu s ostatními také popraven. „Cením si jej jako člověka, který nepřemýšlel o tom, že by využil možnosti odejít z Lidic, to málokdo udělá,“ řekla dnes přeživší.

Obraz od českého malíře Zdirada Čecha znázorňuje Pannu Marii z Palladia, která však namísto Ježíše však drží v rukou prázdné plátno. Podle umělce byl Kristus také jedním z těch, kdo byli v Lidicích „zabiti“: „V Lidicích se mluví o 173 zastřelených mužích, avšak nemluví se o tom, že když rabovali kostel, rozdupali Tělo Páně, tedy zopakovali Golgotu. Byl tam tedy 174. zabitý,“ vysvětlil Zdirad Čech.

Požehnání obrazu Panny Marie Lidické a setkání s Veronikou Rýmonovou je součástí římské připomínky 75. výročí vyhlazení Lidic. Ve středu večer bude v bazilice Svatého Kříže Jeruzalémského sloužit vatikánský státní sekretář Pietro Parolin mši svatou za dětské oběti válek.

Dne 1. června, symbolicky na Mezinárodní den dětí, se uskuteční v sídle Maltézských rytířů v Římě mezinárodní konference o dětských obětech válek. Konference bude zahájena osobní vzpomínkou „lidických dětí“. Na konferenci vystoupí zástupci vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu rozvoji lidstva, UNICEF, EU a Rady Evropy. „Od Lidic uplynulo 75 let a všimněmě si, kolik dětských obětí se v dnešní době objevuje. Připomeňme si Manchester, vraždění dětí Koptů v Egyptě a další. Každý den jsou vražděny dětské oběti. Lidice jsou tedy jakési memento," uvedl k tématu kardinál Dominik Duka. „Připomínka papeže je připomínkou do dnešní doby, kdy jsme svědky vraždění dětí, jejich zneužití vojáků i všech ostatních forem vykořisťování dětské populace,“ dodal.

Připomínku 75. výročí lidické tragédie uzavře v Římě čtvrteční mše svatá v titulárním kostele sv. Marcelina a Petra, kde bude také obraz Panny Marie Lidické trvale umístěn.

Připomínkové události připravuje Velvyslanectví ČR při Svatém stolci ve spolupráci se Svatým stolcem, Českým velkopřevorstvím Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského, Suverénním řádem Maltézských rytířů a Delegací EU při Sv. stolci.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019