Papež František požehnal obraz Panny Marie Lidické

(AKTUALIZOVÁNO) Papež František ve středu v Římě požehnal obraz Panny Marie Lidické českého malíře Zdirada Čecha. Na Svatopetrském náměstí se také setkal s Veronikou Rýmonovou, která přežila lidickou tragédii. Událost byla součásti připomínkových akcí u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic.
Publikováno: 31. 5. 2017 19:15

„Srdečně zdravím věřící z České republiky, zejména účastníky národní pouti vedené pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou u příležitosti sedmdesátého pátého výročí vyhlazení Lidic nacistickým režimem,“ řekl papež František během pravidelné generální audience. „Drazí přátelé, utíkejte se s důvěrou k přímluvě Nejsvětější Panny, kterou uctíváte v obraze Lidické Madony. Ať vám pomáhá být odvážnými svědky Kristova Vzkříšení i v obtížných chvílích či zkouškách. Všem vám uděluji své požehnání!“

Mariánský obraz, který byl vystaven na Svatopetrském náměstí, papež v závěru audience požehnal. Setkal se i s Veronikou Rýmonovou, která přežila lidickou tragédii. „Byl to velice silný zážitek, každému bych to přála,“ uvedla po setkání Rýmonová, kterou v Lidicích jako dítě křtil tamější kněz Josef Štemberka. Ten zůstal s lidickými obyvateli během tragédie v roce 1942 a byl ve vesnici spolu s ostatními také popraven. „Cením si jej jako člověka, který nepřemýšlel o tom, že by využil možnosti odejít z Lidic, to málokdo udělá,“ řekla dnes přeživší.

Obraz od českého malíře Zdirada Čecha znázorňuje Pannu Marii z Palladia, která však namísto Ježíše však drží v rukou prázdné plátno. Podle umělce byl Kristus také jedním z těch, kdo byli v Lidicích „zabiti“: „V Lidicích se mluví o 173 zastřelených mužích, avšak nemluví se o tom, že když rabovali kostel, rozdupali Tělo Páně, tedy zopakovali Golgotu. Byl tam tedy 174. zabitý,“ vysvětlil Zdirad Čech.

Požehnání obrazu Panny Marie Lidické a setkání s Veronikou Rýmonovou je součástí římské připomínky 75. výročí vyhlazení Lidic. Ve středu večer bude v bazilice Svatého Kříže Jeruzalémského sloužit vatikánský státní sekretář Pietro Parolin mši svatou za dětské oběti válek.

Dne 1. června, symbolicky na Mezinárodní den dětí, se uskuteční v sídle Maltézských rytířů v Římě mezinárodní konference o dětských obětech válek. Konference bude zahájena osobní vzpomínkou „lidických dětí“. Na konferenci vystoupí zástupci vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu rozvoji lidstva, UNICEF, EU a Rady Evropy. „Od Lidic uplynulo 75 let a všimněmě si, kolik dětských obětí se v dnešní době objevuje. Připomeňme si Manchester, vraždění dětí Koptů v Egyptě a další. Každý den jsou vražděny dětské oběti. Lidice jsou tedy jakési memento," uvedl k tématu kardinál Dominik Duka. „Připomínka papeže je připomínkou do dnešní doby, kdy jsme svědky vraždění dětí, jejich zneužití vojáků i všech ostatních forem vykořisťování dětské populace,“ dodal.

Připomínku 75. výročí lidické tragédie uzavře v Římě čtvrteční mše svatá v titulárním kostele sv. Marcelina a Petra, kde bude také obraz Panny Marie Lidické trvale umístěn.

Připomínkové události připravuje Velvyslanectví ČR při Svatém stolci ve spolupráci se Svatým stolcem, Českým velkopřevorstvím Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského, Suverénním řádem Maltézských rytířů a Delegací EU při Sv. stolci.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Syndrom vyhoření a jeho prevence - lektorka Bc. Zuzana Zborayová

Jak hořet ve svém poslání a nevyhořet? Co je syndrom vyhoření, proč k němu dochází a jak mu předejít? Poslání je víc než jen práce. Poslání si žádá celého člověka a pracovní doba prakticky neexistuje. Aby byl člověk schopný něco takového zvládat, potřebuje se naučit vnímat sebe a včas detekovat příznaky stresu a nadměrné zátěže.
15.07.2020

Celosvětová virtuální pouť do Lurd

16. července, v den výročí posledního zjevení Panny Marie sv. Bernardetě Soubirousové, organizuje poutní místo v Lurdech celosvětovou virtuální pouť. Televizní a internetové přenosy z Lurdské jeskyně potrvají 15 hodin.
15.07.2020

Papež daroval plicní ventilátor pro domorodce v brazilském státu Pará

Do nemocnice Hospital de Campanha v brazilském státě Pará dorazil jeden ze čtyř plicních ventilátorů, které papež František daroval především domorodému obyvatelstvu infikovanému koronavirem.
15.07.2020

Dovolená v Česku? Církev nabízí desítky lokalit, pro hosty opravila penziony i chrámy

Prázdniny u moře letos řada lidí oželí kvůli zvýšeným zdravotním rizikům. V atraktivních českých destinacích, jako je Šumava nebo Pálava, zase může být problém sehnat vhodné ubytování nebo se vyhnout tlačenicím. Katolická církev proto upozorňuje na svou nabídku zázemí pro klidnou letní dovolenou na více než 60 zajímavých lokalitách. Ubytování nabízí lidem v hotelích, ale také na farách nebo v klášterních areálech. „Chceme vyjít vstříc hlavně rodinám s dětmi, které budou hledat alternativy – finančně dostupnou, klidnou dovolenou bez davů a na hezkém místě,“ vysvětluje P. Stanislav Přibyl generální sekretář České biskupské konference.
15.07.2020

Zemřel eparchální mukačevský biskup Milan Šášik

V úterý 14.7.2020 zemřel biskup Milan Šášik CM, eparchiální mukačevský biskup. Biskup Milan Šášik zemřel v nemocnici v Užhorodě na Ukrajině.
15.07.2020