Papež František požehnal obraz Panny Marie Lidické

Datum publikace31. 5. 2017, 17.15

(AKTUALIZOVÁNO) Papež František ve středu v Římě požehnal obraz Panny Marie Lidické českého malíře Zdirada Čecha. Na Svatopetrském náměstí se také setkal s Veronikou Rýmonovou, která přežila lidickou tragédii. Událost byla součásti připomínkových akcí u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic.

„Srdečně zdravím věřící z České republiky, zejména účastníky národní pouti vedené pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou u příležitosti sedmdesátého pátého výročí vyhlazení Lidic nacistickým režimem,“ řekl papež František během pravidelné generální audience. „Drazí přátelé, utíkejte se s důvěrou k přímluvě Nejsvětější Panny, kterou uctíváte v obraze Lidické Madony. Ať vám pomáhá být odvážnými svědky Kristova Vzkříšení i v obtížných chvílích či zkouškách. Všem vám uděluji své požehnání!“

Mariánský obraz, který byl vystaven na Svatopetrském náměstí, papež v závěru audience požehnal. Setkal se i s Veronikou Rýmonovou, která přežila lidickou tragédii. „Byl to velice silný zážitek, každému bych to přála,“ uvedla po setkání Rýmonová, kterou v Lidicích jako dítě křtil tamější kněz Josef Štemberka. Ten zůstal s lidickými obyvateli během tragédie v roce 1942 a byl ve vesnici spolu s ostatními také popraven. „Cením si jej jako člověka, který nepřemýšlel o tom, že by využil možnosti odejít z Lidic, to málokdo udělá,“ řekla dnes přeživší.

Obraz od českého malíře Zdirada Čecha znázorňuje Pannu Marii z Palladia, která však namísto Ježíše však drží v rukou prázdné plátno. Podle umělce byl Kristus také jedním z těch, kdo byli v Lidicích „zabiti“: „V Lidicích se mluví o 173 zastřelených mužích, avšak nemluví se o tom, že když rabovali kostel, rozdupali Tělo Páně, tedy zopakovali Golgotu. Byl tam tedy 174. zabitý,“ vysvětlil Zdirad Čech.

Požehnání obrazu Panny Marie Lidické a setkání s Veronikou Rýmonovou je součástí římské připomínky 75. výročí vyhlazení Lidic. Ve středu večer bude v bazilice Svatého Kříže Jeruzalémského sloužit vatikánský státní sekretář Pietro Parolin mši svatou za dětské oběti válek.

Dne 1. června, symbolicky na Mezinárodní den dětí, se uskuteční v sídle Maltézských rytířů v Římě mezinárodní konference o dětských obětech válek. Konference bude zahájena osobní vzpomínkou „lidických dětí“. Na konferenci vystoupí zástupci vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu rozvoji lidstva, UNICEF, EU a Rady Evropy. „Od Lidic uplynulo 75 let a všimněmě si, kolik dětských obětí se v dnešní době objevuje. Připomeňme si Manchester, vraždění dětí Koptů v Egyptě a další. Každý den jsou vražděny dětské oběti. Lidice jsou tedy jakési memento,' uvedl k tématu kardinál Dominik Duka. „Připomínka papeže je připomínkou do dnešní doby, kdy jsme svědky vraždění dětí, jejich zneužití vojáků i všech ostatních forem vykořisťování dětské populace,“ dodal.

Připomínku 75. výročí lidické tragédie uzavře v Římě čtvrteční mše svatá v titulárním kostele sv. Marcelina a Petra, kde bude také obraz Panny Marie Lidické trvale umístěn.

Připomínkové události připravuje Velvyslanectví ČR při Svatém stolci ve spolupráci se Svatým stolcem, Českým velkopřevorstvím Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského, Suverénním řádem Maltézských rytířů a Delegací EU při Sv. stolci.

Autor článku: Ondřej Mléčka