Papež František požehnal obraz Panny Marie Lidické

(AKTUALIZOVÁNO) Papež František ve středu v Římě požehnal obraz Panny Marie Lidické českého malíře Zdirada Čecha. Na Svatopetrském náměstí se také setkal s Veronikou Rýmonovou, která přežila lidickou tragédii. Událost byla součásti připomínkových akcí u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic.
Publikováno: 31. 5. 2017 19:15

„Srdečně zdravím věřící z České republiky, zejména účastníky národní pouti vedené pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou u příležitosti sedmdesátého pátého výročí vyhlazení Lidic nacistickým režimem,“ řekl papež František během pravidelné generální audience. „Drazí přátelé, utíkejte se s důvěrou k přímluvě Nejsvětější Panny, kterou uctíváte v obraze Lidické Madony. Ať vám pomáhá být odvážnými svědky Kristova Vzkříšení i v obtížných chvílích či zkouškách. Všem vám uděluji své požehnání!“

Mariánský obraz, který byl vystaven na Svatopetrském náměstí, papež v závěru audience požehnal. Setkal se i s Veronikou Rýmonovou, která přežila lidickou tragédii. „Byl to velice silný zážitek, každému bych to přála,“ uvedla po setkání Rýmonová, kterou v Lidicích jako dítě křtil tamější kněz Josef Štemberka. Ten zůstal s lidickými obyvateli během tragédie v roce 1942 a byl ve vesnici spolu s ostatními také popraven. „Cením si jej jako člověka, který nepřemýšlel o tom, že by využil možnosti odejít z Lidic, to málokdo udělá,“ řekla dnes přeživší.

Obraz od českého malíře Zdirada Čecha znázorňuje Pannu Marii z Palladia, která však namísto Ježíše však drží v rukou prázdné plátno. Podle umělce byl Kristus také jedním z těch, kdo byli v Lidicích „zabiti“: „V Lidicích se mluví o 173 zastřelených mužích, avšak nemluví se o tom, že když rabovali kostel, rozdupali Tělo Páně, tedy zopakovali Golgotu. Byl tam tedy 174. zabitý,“ vysvětlil Zdirad Čech.

Požehnání obrazu Panny Marie Lidické a setkání s Veronikou Rýmonovou je součástí římské připomínky 75. výročí vyhlazení Lidic. Ve středu večer bude v bazilice Svatého Kříže Jeruzalémského sloužit vatikánský státní sekretář Pietro Parolin mši svatou za dětské oběti válek.

Dne 1. června, symbolicky na Mezinárodní den dětí, se uskuteční v sídle Maltézských rytířů v Římě mezinárodní konference o dětských obětech válek. Konference bude zahájena osobní vzpomínkou „lidických dětí“. Na konferenci vystoupí zástupci vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu rozvoji lidstva, UNICEF, EU a Rady Evropy. „Od Lidic uplynulo 75 let a všimněmě si, kolik dětských obětí se v dnešní době objevuje. Připomeňme si Manchester, vraždění dětí Koptů v Egyptě a další. Každý den jsou vražděny dětské oběti. Lidice jsou tedy jakési memento," uvedl k tématu kardinál Dominik Duka. „Připomínka papeže je připomínkou do dnešní doby, kdy jsme svědky vraždění dětí, jejich zneužití vojáků i všech ostatních forem vykořisťování dětské populace,“ dodal.

Připomínku 75. výročí lidické tragédie uzavře v Římě čtvrteční mše svatá v titulárním kostele sv. Marcelina a Petra, kde bude také obraz Panny Marie Lidické trvale umístěn.

Připomínkové události připravuje Velvyslanectví ČR při Svatém stolci ve spolupráci se Svatým stolcem, Českým velkopřevorstvím Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského, Suverénním řádem Maltézských rytířů a Delegací EU při Sv. stolci.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019