Fotopříběh: Umístění obrazu Panny Marie Lidické v Římě

Datum publikace1. 6. 2017, 23.00

Obraz Panny Marie Lidické českého Malíře Zdirada Čecha byl ve čtvrtek slavnostně umístěn do římského kostela sv. Marcelina a Petra. Chrám je titulárním kostelem kardinála Dominika Duky.

Kardinál Dominik Duka přijíždí ke svému titulárnímu kostelu v Římě. Večerní bohoslužba je zároveň vigilií patronů kostela – mučedníků svatých Marcelina a Petra.

Svatí Marcelin a Petr byli sťati ve 4. století během pronásledování za císaře Diokleciána v Černém lese poblíž Říma. Místo bylo později přejmenováno na Bělostný les.

Členové Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského, jehož je malíř Zdirad Čech členem, představují obraz kardinálu Dukovi. Vytvoření uměleckého​ díla řád financoval.

Počátky řádu sv. Lazara sahají do 12. století, kdy muž řečený bratr Gerard vybudoval nedaleko Jeruzaléma špitál pro malomocné. Mezi nemocnými byla i řada významných osob a také členové rytířských řádů. Právě oni snad přišli s myšlenkou přetvořit bratrstvo v organizovaný duchovní řád s rytířskou složkou, která by se účastnila obrany Jeruzalémského království.

Liturgický průvod vychází ke slavení mše svaté.

Setkání tváří v tvář.

Biskup Jan Vokál pronesl homilii. Jelikož se jednalo o poutní mši svatou zdejší farnosti, byla bohoslužba slavena v italštině.

Mše svaté se účastnilo také mnoho římských dětí. Některé z nich přinesly obětní dary.

Příprava na slavení bohoslužby oběti. Kadidlo je symbolem oběti (lásky) a modlitby, která míří k Bohu. I novozákonní kniha Zjevení mluví o „uctívání Beránka zlatou nádobou naplněnou vůní kadidla“, což jsou modlitby Božího lidu.

Slavení bohoslužby oběti.

V závěru bohoslužby poděkoval kardinál Duka malíři Zdiradovi Čechovi, autorovi obrazu Panny Marie Lidické.

Malíř Zdirad Čech. Při bohoslužbě předali také členové Řádu sv. Lazara záslužný kříž místnímu faráři.

Členové Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského

Panna Maria Lidická.

(foto: Ondřej Mléčka, ČBK)

Autor článku: Ondřej Mléčka