V Římě proběhla konference o dětských obětech války

Datum publikace1. 6. 2017, 16.15

V Římě proběhla ve čtvrtek mezinárodní konference věnovaná dětským obětem ozbrojených konfliktů. Kromě kardinála Dominika Duky OP a zástupů Suverénního řádu Maltézských rytířů, české politické reprezentace i mezinárodních organizací zde zaznělo svědectví Veroniky Rýmonové, která jako dítě přežila vyhlazení Lidic. Konference byla součástí připomínkových akcí k 75. výročí lidické tragédie.

Podle velkošpitálníka maltézského řádu Dominiqua de la Rochefoucauld-Montbela bylo jedním z cílů konference vytvoření spolupráce v boji proti porušování práv dětí a zvýšení povědomí o tomto problému. „Nejslabší lidé se vždy stávají prvními oběťmi,“ řekl de la Rochefoucauld-Montbela s tím, že od 2. světové války proběhlo již 254 ozbrojených konfliktů.

Kardinál Dominik Duka OP ve své úvodní řeči připomněl téma dětských obětí, které se vine od biblického vyvraždění betlémských nevinných dětí až po současné útoky v Manchesteru, ruském Beslanu nebo nezletilé oběti v Africe či Indii. „Přeji Vám, aby jednání této konference opravdu otřáslo vědomím zodpovědných činitelů politického života v jejich úsilí o zamezení těmto zločinů,“ vyzval kardinál.

Se svým svědectvím vystoupila i Marie Rýmonová, která jako dítě přežila lidickou tragédii. „To, že tu dnes stojím, je důkazem, že ani po 75 letech vám nejsou lhostejné osudy obyvatel malé vesnice ve středu Evropy. Přála bych si, aby naše osudy byly ponaučením i varováním pro další generace, aby těch 340 nevinných lidských životů, z nichž bylo 88 dětských, nebylo marnou obětí,“ řekla Rýmonová ve svém pozdravu (celý text zde).

Na konferenci vystoupil také například náměstek ministra zahraničí ČR Václav Kolaja, zvláštní představitel Generálního sekretáře Rady Evropy pro migraci a uprchlíky Tomáš Boček nebo delegáti EU a organizace UNICEF.

O situaci ve své zemi promluvila mimořádná velvyslankyně Mozambiku v Itálii Maria Manuela dos Santos Lucas. Zástupkyně Svatého stolce Christine Jeangeyová představila aktivity katolické církve v pomoci ohroženým dětem. Upozornila také mimo jiné na problematiku dětského terorismu, dětí zasažených válkou nebo nejmenších, kterým bylo upřeno právo na narození. Papež František a Svatý stolec podle ní neustále vyzývají k diplomatickému řešení světových konfliktů a dialogu.

Konferenci pořádal Suverénní řád Maltézských rytířů a Velvyslanectví ČR při Suverénním Maltézském řádu.

(Foto: Ondřej Mléčka, ČBK)

Pozdrav kardinála Dominika Duky účastníkům mezinárodní konference o dětských obětech válek při příležitosti 75. výročí lidické tragédie.

Vaše Eminence,

vaše Excelence,

vážení členové suverénního Řád maltézských rytířů,

vaše Excelence pane velvyslanče ČR u Svatého stolce a Řádu maltézských rytířů Pavle Vošalíku,

vážení představitelé organizace UNICEF, Evropské unie, Rady Evropy a Svatého Stolce,

Vážení účastníci Mezinárodní konference o dětských obětech válek,

rád bych Vás pozdravil zde na posvátnému vrchu Aventinu, na místech tak důležitých nejenom pro moji vlast, vzhledem k tomu, že zde pobýval sv. Vojtěch, ale také vzhledem k tomu, že se zde nalézají sídla řeholních řádů, které spoluvytvářely obraz křesťanské Evropy a naší civilizace jako je sv. Anselm, sv. Sabina či sídlo velmistra Maltézského řádu.

Téma obrany dětských obětí válek, násilí, jejich vykořisťování a zneužívání je vlastně i téma biblické, a to od připomínky obětí nevinných betlémských dětí až do dnešní doby, kdy si můžeme připomenout dětské oběti teroristických útoků ať už v ruském Beslanu přes oběti v Africe, Indii nebo v posledních týdnech v anglickém Manchesteru, až po brutální útok na děti koptských křesťanů v nedávných dnech.

Přeji Vám, aby jednání této konference opravdu otřáslo vědomím zodpovědných činitelů politického života v jejich úsilí o zamezení těmto zločinů.

Bůh Vám žehnej.

Autor článku: Ondřej Mléčka