Malíř Zdirad Čech představuje obraz Panny Marie Lidické

Obraz Panny Marie Lidické připomíná lidického faráře Josefa Štemberku, který udělal jednu z největších věcí v životě křesťana: v Horákově statku připravil obyvatele vesnice na dobrou smrt a na setkání s Bohem. Vypráví to autor uměleckého díla malíř Zdirad Čech. Plátno požehnal ve středu papež František.
Publikováno: 2. 6. 2017 12:00

Foto: Dominika Bohušová OP

„Seděl jsem jednou s tužkou v ruce a nápad letěl okolo: Panna Maria z Palladia, ale bez dítěte Ježíše. Načrtl jsem si jej a zjistil, že je to mimořádně silné. Položil jsem skicu a přemýšlel,“ vzpomíná na první myšlenku na obraz lidické Madony český malíř Zdirad Čech.

Více než metr vysoké plátno, které požehnal ve středu papež František, znázorňuje Pannu Marii ze slavného českého obrazu Palladium. Namísto na svého Syna však hledí Matka Boží se smutkem na prázdné bílé plátno v rukou. Jak vysvětluje Zdirad Čech, v Lidicích totiž „zemřela“ ještě jedna osoba, Boží Syn: „V Lidicích se mluví o 173 zastřelených mužích, avšak nemluví se o tom, že když rabovali kostel, rozdupali Tělo Páně, tedy zopakovali Golgotu. Byl tam tedy 174. zabitý,“ vysvětluje.

Obraz dodaný do Říma je již šestý se stejným námětem. První se nyní nachází v Buštěhradu, další například v Cáchách. V keramickém provedení je také vsazen do čelní desky oltáře v Lidicích.

Kněz Josef Štemberka připravil obyvatele Lidic na smrt

Panna Maria Lidická připomíná tamějšího faráře Josefa Štemberku, který byl spolu s ostatními popraven před Horákovým statkem. Jeho život zná malíř do detailu, osobně se i setkal s očitým svědkem posledních dnů kněze.

„Byla to naprosto fascinující osobnost,“ vypráví Čech. Z Lidic, kde Štemberka působil 33 let, v době tragické události odcházel, avšak na prosbu nového kněze zde zůstal o několik týdnů déle. Když se jel v den svého odchodu rozloučit na arciděkanství v Kladně, dozvěděl se zde zprávu o obsazování Lidic nacisty. „Štemberka řekl: lidé mě tam budou potřebovat, musím se vrátit,“ popisuje Čech.

Před obklíčenou obcí nabízeli knězi beztrestný odchod i nacisté. On však odmítl, ačkoliv se při příchodu do vesnice dozvěděl o plánovaných popravách. V Horákově statku pak Štemberka připravil zdejší muže na smrt a setkání s Bohem. „Připravil je tak, že když jim chtěli nacisté vázat ruce, nemuseli je poutat, protože šli velmi klidně,“ přibližuje autor obrazu.  

Faráře z Lidic by měl mít podle Čecha denně před očima každý kněz.

„Připravil (obyvatele) na dobrou smrt, a to je jedna z nejdůležitějších věcí v životě křesťana: dobrá smrt po usmíření, neumírat s hříchem. On ten obrovský kříž přijal a donesl ho,“ dodává malíř.

Obraz Panny Marie Lidické, který požehnal papež František, je od 1. června umístěný v chrámu sv. Marcelina a Petra na ulici Merulana v Římě. Vytvoření obrazu financoval Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského, jehož je Zdirad Čech členem.

(foto: Ondřej Mléčka / ČBK)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019