Malíř Zdirad Čech představuje obraz Panny Marie Lidické

Obraz Panny Marie Lidické připomíná lidického faráře Josefa Štemberku, který udělal jednu z největších věcí v životě křesťana: v Horákově statku připravil obyvatele vesnice na dobrou smrt a na setkání s Bohem. Vypráví to autor uměleckého díla malíř Zdirad Čech. Plátno požehnal ve středu papež František.
Publikováno: 2. 6. 2017 12:00

Foto: Dominika Bohušová OP

„Seděl jsem jednou s tužkou v ruce a nápad letěl okolo: Panna Maria z Palladia, ale bez dítěte Ježíše. Načrtl jsem si jej a zjistil, že je to mimořádně silné. Položil jsem skicu a přemýšlel,“ vzpomíná na první myšlenku na obraz lidické Madony český malíř Zdirad Čech.

Více než metr vysoké plátno, které požehnal ve středu papež František, znázorňuje Pannu Marii ze slavného českého obrazu Palladium. Namísto na svého Syna však hledí Matka Boží se smutkem na prázdné bílé plátno v rukou. Jak vysvětluje Zdirad Čech, v Lidicích totiž „zemřela“ ještě jedna osoba, Boží Syn: „V Lidicích se mluví o 173 zastřelených mužích, avšak nemluví se o tom, že když rabovali kostel, rozdupali Tělo Páně, tedy zopakovali Golgotu. Byl tam tedy 174. zabitý,“ vysvětluje.

Obraz dodaný do Říma je již šestý se stejným námětem. První se nyní nachází v Buštěhradu, další například v Cáchách. V keramickém provedení je také vsazen do čelní desky oltáře v Lidicích.

Kněz Josef Štemberka připravil obyvatele Lidic na smrt

Panna Maria Lidická připomíná tamějšího faráře Josefa Štemberku, který byl spolu s ostatními popraven před Horákovým statkem. Jeho život zná malíř do detailu, osobně se i setkal s očitým svědkem posledních dnů kněze.

„Byla to naprosto fascinující osobnost,“ vypráví Čech. Z Lidic, kde Štemberka působil 33 let, v době tragické události odcházel, avšak na prosbu nového kněze zde zůstal o několik týdnů déle. Když se jel v den svého odchodu rozloučit na arciděkanství v Kladně, dozvěděl se zde zprávu o obsazování Lidic nacisty. „Štemberka řekl: lidé mě tam budou potřebovat, musím se vrátit,“ popisuje Čech.

Před obklíčenou obcí nabízeli knězi beztrestný odchod i nacisté. On však odmítl, ačkoliv se při příchodu do vesnice dozvěděl o plánovaných popravách. V Horákově statku pak Štemberka připravil zdejší muže na smrt a setkání s Bohem. „Připravil je tak, že když jim chtěli nacisté vázat ruce, nemuseli je poutat, protože šli velmi klidně,“ přibližuje autor obrazu.  

Faráře z Lidic by měl mít podle Čecha denně před očima každý kněz.

„Připravil (obyvatele) na dobrou smrt, a to je jedna z nejdůležitějších věcí v životě křesťana: dobrá smrt po usmíření, neumírat s hříchem. On ten obrovský kříž přijal a donesl ho,“ dodává malíř.

Obraz Panny Marie Lidické, který požehnal papež František, je od 1. června umístěný v chrámu sv. Marcelina a Petra na ulici Merulana v Římě. Vytvoření obrazu financoval Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského, jehož je Zdirad Čech členem.

(foto: Ondřej Mléčka / ČBK)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020