Lupa
Obsah Obsah
Portál

Malíř Zdirad Čech představuje obraz Panny Marie Lidické

Datum publikace2. 6. 2017, 10.00
TiskTisk

Obraz Panny Marie Lidické připomíná lidického faráře Josefa Štemberku, který udělal jednu z největších věcí v životě křesťana: v Horákově statku připravil obyvatele vesnice na dobrou smrt a na setkání s Bohem. Vypráví to autor uměleckého díla malíř Zdirad Čech. Plátno požehnal ve středu papež František.

Foto: Dominika Bohušová OP

„Seděl jsem jednou s tužkou v ruce a nápad letěl okolo: Panna Maria z Palladia, ale bez dítěte Ježíše. Načrtl jsem si jej a zjistil, že je to mimořádně silné. Položil jsem skicu a přemýšlel,“ vzpomíná na první myšlenku na obraz lidické Madony český malíř Zdirad Čech.

Více než metr vysoké plátno, které požehnal ve středu papež František, znázorňuje Pannu Marii ze slavného českého obrazu Palladium. Namísto na svého Syna však hledí Matka Boží se smutkem na prázdné bílé plátno v rukou. Jak vysvětluje Zdirad Čech, v Lidicích totiž „zemřela“ ještě jedna osoba, Boží Syn: „V Lidicích se mluví o 173 zastřelených mužích, avšak nemluví se o tom, že když rabovali kostel, rozdupali Tělo Páně, tedy zopakovali Golgotu. Byl tam tedy 174. zabitý,“ vysvětluje.

Obraz dodaný do Říma je již šestý se stejným námětem. První se nyní nachází v Buštěhradu, další například v Cáchách. V keramickém provedení je také vsazen do čelní desky oltáře v Lidicích.

Kněz Josef Štemberka připravil obyvatele Lidic na smrt

Panna Maria Lidická připomíná tamějšího faráře Josefa Štemberku, který byl spolu s ostatními popraven před Horákovým statkem. Jeho život zná malíř do detailu, osobně se i setkal s očitým svědkem posledních dnů kněze.

„Byla to naprosto fascinující osobnost,“ vypráví Čech. Z Lidic, kde Štemberka působil 33 let, v době tragické události odcházel, avšak na prosbu nového kněze zde zůstal o několik týdnů déle. Když se jel v den svého odchodu rozloučit na arciděkanství v Kladně, dozvěděl se zde zprávu o obsazování Lidic nacisty. „Štemberka řekl: lidé mě tam budou potřebovat, musím se vrátit,“ popisuje Čech.

Před obklíčenou obcí nabízeli knězi beztrestný odchod i nacisté. On však odmítl, ačkoliv se při příchodu do vesnice dozvěděl o plánovaných popravách. V Horákově statku pak Štemberka připravil zdejší muže na smrt a setkání s Bohem. „Připravil je tak, že když jim chtěli nacisté vázat ruce, nemuseli je poutat, protože šli velmi klidně,“ přibližuje autor obrazu.  

Faráře z Lidic by měl mít podle Čecha denně před očima každý kněz.

„Připravil (obyvatele) na dobrou smrt, a to je jedna z nejdůležitějších věcí v životě křesťana: dobrá smrt po usmíření, neumírat s hříchem. On ten obrovský kříž přijal a donesl ho,“ dodává malíř.

Obraz Panny Marie Lidické, který požehnal papež František, je od 1. června umístěný v chrámu sv. Marcelina a Petra na ulici Merulana v Římě. Vytvoření obrazu financoval Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského, jehož je Zdirad Čech členem.

(foto: Ondřej Mléčka / ČBK)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou