Malíř Zdirad Čech představuje obraz Panny Marie Lidické

Obraz Panny Marie Lidické připomíná lidického faráře Josefa Štemberku, který udělal jednu z největších věcí v životě křesťana: v Horákově statku připravil obyvatele vesnice na dobrou smrt a na setkání s Bohem. Vypráví to autor uměleckého díla malíř Zdirad Čech. Plátno požehnal ve středu papež František.
Publikováno: 2. 6. 2017 12:00

Foto: Dominika Bohušová OP

„Seděl jsem jednou s tužkou v ruce a nápad letěl okolo: Panna Maria z Palladia, ale bez dítěte Ježíše. Načrtl jsem si jej a zjistil, že je to mimořádně silné. Položil jsem skicu a přemýšlel,“ vzpomíná na první myšlenku na obraz lidické Madony český malíř Zdirad Čech.

Více než metr vysoké plátno, které požehnal ve středu papež František, znázorňuje Pannu Marii ze slavného českého obrazu Palladium. Namísto na svého Syna však hledí Matka Boží se smutkem na prázdné bílé plátno v rukou. Jak vysvětluje Zdirad Čech, v Lidicích totiž „zemřela“ ještě jedna osoba, Boží Syn: „V Lidicích se mluví o 173 zastřelených mužích, avšak nemluví se o tom, že když rabovali kostel, rozdupali Tělo Páně, tedy zopakovali Golgotu. Byl tam tedy 174. zabitý,“ vysvětluje.

Obraz dodaný do Říma je již šestý se stejným námětem. První se nyní nachází v Buštěhradu, další například v Cáchách. V keramickém provedení je také vsazen do čelní desky oltáře v Lidicích.

Kněz Josef Štemberka připravil obyvatele Lidic na smrt

Panna Maria Lidická připomíná tamějšího faráře Josefa Štemberku, který byl spolu s ostatními popraven před Horákovým statkem. Jeho život zná malíř do detailu, osobně se i setkal s očitým svědkem posledních dnů kněze.

„Byla to naprosto fascinující osobnost,“ vypráví Čech. Z Lidic, kde Štemberka působil 33 let, v době tragické události odcházel, avšak na prosbu nového kněze zde zůstal o několik týdnů déle. Když se jel v den svého odchodu rozloučit na arciděkanství v Kladně, dozvěděl se zde zprávu o obsazování Lidic nacisty. „Štemberka řekl: lidé mě tam budou potřebovat, musím se vrátit,“ popisuje Čech.

Před obklíčenou obcí nabízeli knězi beztrestný odchod i nacisté. On však odmítl, ačkoliv se při příchodu do vesnice dozvěděl o plánovaných popravách. V Horákově statku pak Štemberka připravil zdejší muže na smrt a setkání s Bohem. „Připravil je tak, že když jim chtěli nacisté vázat ruce, nemuseli je poutat, protože šli velmi klidně,“ přibližuje autor obrazu.  

Faráře z Lidic by měl mít podle Čecha denně před očima každý kněz.

„Připravil (obyvatele) na dobrou smrt, a to je jedna z nejdůležitějších věcí v životě křesťana: dobrá smrt po usmíření, neumírat s hříchem. On ten obrovský kříž přijal a donesl ho,“ dodává malíř.

Obraz Panny Marie Lidické, který požehnal papež František, je od 1. června umístěný v chrámu sv. Marcelina a Petra na ulici Merulana v Římě. Vytvoření obrazu financoval Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského, jehož je Zdirad Čech členem.

(foto: Ondřej Mléčka / ČBK)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019