Noc kostelů bude v pátek všude, třebas i na palubách různých dopravních prostředků

Tramvají, trolejbusem, autobusem, lodí či turistickým vláčkem … I na palubách těchto přibližovadel se již tento pátek můžete nejen přepravovat, ale také seznámit s tím, jací jako věřící jsme a co je nám bytostně blízké. Na území celé ČR totiž proběhne devátá Noc kostelů. Zájemcům se také při této příležitosti otevřou dveře do patnácti stovek svatostánků různých církví od Aše po Jablunkov. Na co se můžete těšit?
Publikováno: 6. 6. 2017 17:45

Olomoucká arcidiecéze

Slavnostní zahájení Noci na území arcidiecéze proběhne za účasti olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a dalších hostů od 18.00 v olomouckém Husově sboru.

Z programu v 192 kostelech, kaplích a modlitebnách vybíráme:

Olomouc

V katedrále sv. Václava začíná program již v 16.00 a nabídne akce pro menší děti. V kapucínském kostele Zvěstování Páně v Olomouci je v plánu povídání o rytířských turnajích (21.00) a na závěr se bratři rozloučí latinskými zpěvy.

Za Nocí kostelů se můžete vydat i se zdejší Arcidiecézní charitou. V kapli Božího milosrdenství (Křížkovského 4) a v kapli sv. Anny (Václavské nám.) vám přiblíží Domácí hospicovou péči, a to formou skutečných příběhů s fotografiemi Jindřicha Štreita či besedami a krátkým literárním pásmem.

Hranicko

A v kostele Stětí sv. Jana Křtitele v Hranicích na Přerovsku je mezi 20. a 21. hodinou připravena „Cesta manželů“, při které budou páry plnit drobné úkoly a při jejich plnění doputují do kostela Narození Panny Marie.

Šumpersko

Kostel sv. Matouše v Postřelmově na Šumpersku se mimo jiné zaměří na židovství: v 18.00 nabídne besedu o životních příbězích a osudech šumperské židovské komunity (součástí programu je také výstavka na toto téma) a od 20.30 pak koncert šumperského pěveckého souboru Avonotaj, který se věnuje interpretaci židovské hudby.

Zlínsko

Ve zlínském kostele sv. Filipa a Jakuba večer zahájí v 17.50 vyzvánění zvonů a ztišení před bohoslužbou, ta začne v 18.30. Po celý večer mohou návštěvníci získat požehnání od kněze nebo zapálit svíci na konkrétní úmysl. Program nabídne také svědectví bývalého narkomana a drogového dealera Petera Liptáka o jeho cestě ze závislosti.

V Lukově na Zlínsku bude k vidění kostýmovaný průvod od kostela sv. Josefa v obci na stejnojmenný hrad nebo vystoupení skupiny historického šermu a ve Slušovicích bude zase možné vystoupat k půdním prostorám, které jsou zařazeny mezi evropsky významné lokality z důvodu výskytu letní kolonie netopýra velkého.

Jiný netradiční zážitek si mohou dopřát účastníci Noci kostelů v Pohořelicích nedaleko Zlína. Poutníky tu totiž mezi farním a hřbitovním kostelem bude převážet výletní vláček. Pojede od farního kostela na hřbitov a program v obou kostelech je naplánován tak, aby se lidé mohli zúčastnit všech jeho hlavních bodů na obou místech.

Vsetínsko

V kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Brankách na Vsetínsku je od 20.15 plánována beseda s knězem nazvaná „Co jste chtěli vědět o Bohu a církvi a báli jste se zeptat“, v kostele sv. Kateřiny v Lidečku zase od 21.00 přednáška s praktickými ukázkami toho, jak lze využít moderní technologie k prohlubování víry. A kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Střelné nabídne prohlídku „Od sklépka až po zvon“ s ochutnávkou mešních vín a výstupem na věž.

Moravskotřebovsko

Kostel sv. Josefa v Moravské Třebové na Svitavsku zase zve na celovečerní program „Cesta za tajemstvími kláštera“ nebo na ochutnávky mešního vína a domácího piva vařeného v klášteře.

Více na www.ado.cz.

Brněnská diecéze

Letošní ročník Noci kostelů v brněnské diecézi má opět co nabídnout - 178 zapojených míst má pro návštěvníky přichystáno téměř 1000 různorodých programů. Podobně jako v předchozích letech zahájí v městě Brně  Noci kostelů slavnostní vyzvánění zvonů a ekumenické setkání, tentokrát v modlitebně Bratrské jednoty baptistů (ul. Smetanova, Brno).

Z programu vybíráme:

Brno

Návštěvníci se  mohou těšit na zajímavou novinku – jízdu šaliny Noci kostelů v centru Brna, kterou slavnostně zahájí brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle. Součástí jízdy bude doprovodný program s rozhovory se známými osobnostmi, pozvánky na právě probíhající programy v nedalekých kostelech i hudební a taneční ukázky na tramvajové zastávce před kostelem sv. Tomáše. V této části Moravského náměstí budou probíhat i tradiční dětské programy: workshopy či pátrací soutěž Tajemství brněnských kostelů. Též královopolský kostel Nejsvětější Trojice pamatuje na malé návštěvníky programem s názvem „Jak Panna Maria ochránila Brno aneb O tom švédském obléhání“,  u sv. Jakuba se zase děti mohou seznámit se životem apoštola Pavla na Svatojakubské cestě.

Rovněž bude opět možné ve večerních a nočních hodinách vystoupat na věž katedrály sv. Petra a Pavla či kostela sv. Jakuba v centru města, dále budou mimořádně zpřístupněny i věže kostelů sv. Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích, Neposkvrněného početí Panny Marie na ul. Křenová a sv. Jana Nepomuckého v Lískovci. Možnost prohlídky s chvílí ztišení nabízejí opět kaple v brněnských nemocnicích Milosrdných bratří a v psychiatrické nemocnici v Černovicích nebo kapitulní síň Vojenské nemocnice.

V Brně-Králově Poli mohou příchozí zavítat do bývalých klášterních kartuziánských zahrad a do sklepení, nejstarší části celého areálu. Zajímavý jistě bude i okruh po sakrálních památkách brněnských starých Černovic s možností vysazení květiny v půdorysu bývalého kostela zničeného bombardováním za 2. světové války.

Poprvé mohou zájemci letos navštívit několik kapliček v okolí Troubska nedaleko Brna.

Znojemsko

Ve Znojmě připravili zábavnou pátrací hru mezi jednotlivými kostely. V Louce se pak můžete zajítg podívat do starobylého kostela sv. Václava.

Můžete navštívit i první Noc kostelů v poutním kostele Navštívení Panny Marie v Lechovicích, kde mj. proběhne přednáška Marka Orko Váchy.

Blanensko

Program v Blansku mj. zahrnuje i hru s názvem „Ve stínu staré věže“, kdy děti objeví nejen část dávné historie místa, ale pod odborným vedením vyzkouší vazby z přírodnin a květin, kterými pak vyzdobí kostel i přilehlý areál. 

V adamovském kostele sv. Barbory si pak můžete prohlédnout jedinečný Světelský oltář.

Rosicko

V Rosicích u Brna bude velkým lákadlem svícemi osvětlená cesta ke kapli nad městem.

Telčsko

V Telči to pak bude cesta ke starobylé kryptě kostela Jména Ježíš, kde bude možné zapálit svíci se vzpomínkou na své blízké.

Vranovsko

Mimobrněnská místa přinášejí také další pozoruhodnosti, např. mimořádně k Noci kostelů zpřístupněnou rekonstruovanou Lichtenštejnskou hrobku ve Vranově u Brna.

Více na www.biskupstvi.cz.

Plzeňská diecéze

Zatím na 130 kostelů, chrámů, klášterů a modliteben se 9. června otevře také v plzeňské diecézi.

Z nabízeného programu vybíráme:

Plzeň

Ve městě bude ve spolupráci s PMDP zdarma rozvážet návštěvníky Noci kostelů a všechny další zájemce historický trolejbus, v němž bude možné dozvědět se více o probíhajících programech po celém městě, zazpívat si s biskupem Františkem, který zde bude hrát na kytaru, nebo si popovídat s průvodčím, od něhož bude možné získat speciální poutnické razítko.

V katedrále sv. Bartoloměje se uskuteční přednáška arch. Jana Soukupa o opravách katedrály minulých i budoucích.

Dopravu v Plzni posílí také kyvadlová doprava.

Biskup Tomáš Holub se akce též zúčastní, navštíví několik programů mimo Plzeň.

Luková

Ve zdejším kostele sv. Jiří se uskuteční komentovaná prohlídka známé umělecké instalace - „kostela duchů“.

Plasy

V chrámu Nanebevzetí Panny Marie se můžete těšit na ochutnávku mešních vín.

Vejprnice

Do zdejšího kostela sv. Vojtěcha můžete zavítat na dětské divadelní představení.

Staňkov

Kostel sv. Jakuba Staršího bude místem koncertu souboru Collegium Musicum Staňkov.

Klášter Kladruby

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, sv. Benedikta a sv. Wolfganga nabízí omentovanou prohlídku.

Teplá

V klášterním kostele Zvěstování Páně se uskuteční přednáška o bl. Hroznatovi.

Karlovy Vary

Do chrámu Nanebevstoupení Páně můžete zavítat na koncert Po - Po Tria za klavírního doprovodu Karla Šimandla.

Cheb

Kostel sv. Václava nenabízí nic menšího, než možnost spočinutí v tichu chrámu.  

Více také na www.bip.cz.

Další informace naleznete na webech diecézí.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni v roce 2005. V ČR se akce konala poprvé v roce 2009. Podrobnosti na www.nockostelu.cz.

(Zdroj: mluvčí diecézí, ČTK)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Pražské křížové cesty pod širým nebem

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.
27.02.2020

Komunikace s lidmi bez domova - lektorka Mgr. Leona Martinková

Oslovují Vás lidé bez domova s žádostí o pomoc? Cítíte výčitku, když jejich požadavkům vyhovíte i nevyhovíte? Leží Vám chudí na srdci a zároveň pochybujete o účinné pomoci? Jaké je skutečné poslání kněze ve vztahu k lidem bez domova?
27.02.2020

Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

„Správný algoritmus? Umělá inteligence: etika, zákon a zdraví“ – tak je nadepsán workshop organizovaný Papežskou akademií pro život, který bude probíhat v příštích dvou dnech (26. – 27. února) v Nové synodní aule ve Vatikánu. 28. února jej uzavře podpis apelu „Rome Call for AI Ethics“, jenž bude následně předložen papeži Františkovi.
27.02.2020

Papež: Půst je umění odříkat se marností a nadbytku

Na Svatopetrském náměstí se zrána sešlo asi 20 tisíc lidí na generální audienci. Byla zahájena čtením z Lukášova evangelia (Lk 4,1), které podává, jak Duch vodil Ježíše po čtyřicet dní pouští a ďábel ho pokoušel. Papež František věnoval svoji katechezi začátku postní doby.
26.02.2020

Postní dobu zahájí papež František na Aventinu

Podle dávné tradice zahajuje papež postní dobu na římském Aventinu. Liturgie popeleční středy začne dnes v benediktinské bazilice sv. Anselma a bude pokračovat procesím do baziliky sv. Sabiny. Ve čtvrtek bude papež zpovídat kněze v Lateránské bazilice.
26.02.2020