Katolickým klášterům v Sofii byl odmítnut náboženský statut

12. 06. 2017 Rubrika: Zahraniční
Katolickým klášterům v Sofii byl odmítnut náboženský statut. Píše to apoštolský exarcha Sofie Mons. Christo Proykov. Jeho prohlášení zveřejňujeme v plném znění.

Prohlášení apoštolského exarchy Sofie Mons. Christa Proykova

Zatímco se Bulharsko připravuje na své historicky první převzetí předsednictví Rady Evropské unie (od ledna 2018), byli tiskoví mluvčí biskupských konferencí informováni o politováníhodné situaci, která se v poslední době vytvořila mezi exarchátem Sofie a finančním oddělením magistrátu hlavního města. Ten odmítá uznat statut náboženské společnosti katolickým klášterům v Sofii.

Místní katolická církev byla proto nucena uchýlit se k Soudnímu dvoru proti výše uvedenému finančnímu oddělení, které navzdory opakovaným odlišným stanoviskům napsaným různými příslušnými státními orgány, např. ředitelstvím Rady pro náboženské záležitosti při bulharské Radě ministrů, preferovala, aby záležitost dospěla k soudnímu řízení, jež v současnosti probíhá.

Pro právníky exarchátu a pro Mons. Christa Proykova „staví tato politováníhodná neústupnost do špatného světa dodržování práva na náboženskou svobodu v Bulharsku, a to v míře, v jaké je jasně negativně ovlivnitelná osobními interpretacemi obecních nebo státních úředníků“.

(zdroj: CCEE)

Pozn. red.: Rozhodnutí finančního oddělení magistrátu města Sofie má za následek, že zdejší kláštery musí platit velmi vysoké daně. Pokud by ostatní bulharská města následovala příklad Sofie, byla by církev nucena tyto budovy prodat. Katolíci žijí v Bulharsku v menšině, tvoří zhruba 1 procento obyvatel.

Autor článku: Ondřej Mléčka