Otevřená Noc kostelů 2017: Líbila se vám?

Noc kostelů v pátek nabídla prostor pro poznání základů křesťanství a otevřela dveře více než tisícovky chrámů, kaplí, modliteben a dalších prostor spojených s různými církvemi působícími v ČR i dalších zemích Evropy.
Publikováno: 12. 6. 2017 14:30

Foto z olomoucké kavárny ODE: Pavel Langer / Člověk a víra

Pražská arcidiecéze

Do letošní Noci kostelů se v pražské arcidiecézi zapojilo 311 kostelů, do nichž si dle organizátorů našlo cestu 126 500 lidí.
Z Noci kostelů vznikl záznam streamu, který zachytil program na pontonu František, který se necházel na hladině Vltavy v blízkosti pražského Karlova mostu. Video je k vidění zde: https://youtu.be/PLm_nzk7zAs.

Litoměřická diecéze

V necelé polovině ze dvou stovek otevřených církevních objektů bylo k sobotnímu dopoledni 10. června 2017 zaznamenáno více než 18 tisíc návštěvnických vstupů.
9. června bylo pro veřejnost otevřeno celkem 199 církevních objektů, z toho 149 římskokatolických. V litoměřické diecézi se Noc kostelů konala poosmé.

Podrobnosti k proběhlému na www.dltm.cz.

Brněnská diecéze

Letošní Noc kostelů proběhla v brněnské diecéze ke spokojenosti všech. V Brně ve 43 kostelech, sborech, modlitebnách a duchovních centrech odhadují účast téměř 100 000 návštěvníků. Také na ostatních 139 místech zaznamenali značný zájem příchozích.

V páteční předvečer bylo možné v okolí kostelů potkat skupinky lidí všech věkových kategorií, rodiny s kočárky a dětmi, mladé lidi i dospělé s červenými brožurami s programem Noci kostelů. Již od odpoledních hodin byly v centru zájmu příchozích programy určené zejména dětským návštěvníkům: soutěže, tvořivé programy, hry a divadelní představení, které přibližovaly historii, dále život patrona kostela či ostatních světců, nebo nesly poselství do každodenního života malých návštěvníků. Například v Brně na Moravském náměstí měla již po osmé start pátrací soutěž dvojic Tajemství brněnských kostelů pro dvojice malých detektivů, u sv. Jakuba se děti seznámily s životním příběhem patrona kostela sv. Jakuba, a soutěž s divadélkem pod názvem: Jak Panna Maria zachránila Brno aneb O tom švédském obléhání přilákala mnoho rodin do kostela Nejsvětější Trojice v Králově Poli. Pátrací hry po kostelech a jejich okolí si malí návštěvníci užili též v Adamově, ve Slavkově u Brna nebo ve Znojmě," hodnotí páteční večer koordinátorka Marie Pospíšilová.

Podle předpokladů v jihomoravské metropoli byla největším lákadlem netradiční nabídka: jízda tramvaje, šaliny, centrem Brna za účasti zajímavých hostů: brněnských biskupů, primátora města Brna, křesťanské spisovatelky, senátora nebo známého brněnského kadeřníka. Na tramvajové zastávce u kostela sv. Tomáše na Moravském náměstí probíhal další doprovodný program: dětská kreslírna, kavárna Emmanuel a vystoupení různých interpretů.

Za zmínku stojí také další zajímavé programy připravené obětavými dobrovolníky. V brněnském kostele sv. Michala zaujalo vystoupení tanečního divadla MIMI FORTUNAE, v petrovské katedrále hudební recitály s varhanním doprovodem nebo netradiční světelná iluminace prohlídky chrámu, čtení Božího slova a hudby. Jako každým rokem mnoho zájemců chtělo vystoupat na chrámové věže, např. v katedrále sv. Petra a Pavla, u sv. Jakuba, v Husovicích či v mariánském kostele v ulici Křenová. Zájem byl také o prohlídky dalších běžně nepřístupných míst, kůrů, rajských zahrad, krypt a sakristií.

Řada lidí uvítala závěrem večera i možnost ztišení v záři svící nebo při hudbě varhan. V brněnském jezuitském kostele Panny Marie nebo u minoritů či v řeckokatolickém kostele sv. Josefa zazněly díky a prosby za mír a za vyřešení těžkostí, za zdraví a pokoj v rodinách i díky za Boží pomoc
a ochranu.

Další podrobnosti na www.biskusptvi.cz.

Olomoucká arcidiecéze

Na území olomoucké arcidiecéze napočítali pořadatelé stejně jako minulý rok přes 70 tisíc návštěvnických vstupů. Nejvíce kostelů, kaplí či modliteben se připojilo v sídelním městě arcidiecéze, v Olomouci – celkem 26, po ní pak následoval Zlín (12), s deseti kostely se přidala Kroměříži, osm jich bylo otevřeno ve Svitavách a po pěti v Přerově a Šumperku.

Zahanbit se ale nedala ani některá menší města – po třech objektech zpřístupnili návštěvníkům například v Lipníku nad Bečvou, Moravské Třebové, Otrokovicích, Rožnově pod Radhoštěm nebo Šternberku. Své návštěvníky si ale našly i další sakrální objekty, kterých se v celé arcidiecézi, pokrývající větší část území Olomouckého kraje, celý Zlínský kraj a části okresů Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vyškov a Hodonín, zapojilo přes 200.

Detaily na webu olomouckého arcibiskupství.

(Zdroj: diecézní tiskoví mluvčí; fotografie hledejte na webu foto spolku Člověk a víra)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019