Tomáš Halík oceněn Papežskou radou pro kulturu

Datum publikace12. 6. 2017, 15.41

Tomáš Halík dnes obdržel v polských Kielcích letošní cenu Per artem ad Deum (Uměním k Bohu), kterou každoročně uděluje Papežská rada pro kulturu za vynikající zásluhy v oblasti kultury, zejména za podporu dialogu mezi kulturami. Spolu s ním byli vyznamenáni polský astronom a teolog Michael Heller a německá umělkyně Claudia Henzlerová.

Ilustrační foto: Dominik David / Člověk a víra

Halík převzal ocenění za 'svědectví opravdové víry, za svou účast na životě společnosti a veřejná stanoviska proti rasové diskriminaci'. V související přednášce s názvem Rozeznávat znamení doby dnes český kněz, teolog a sociolog vyzval představitele církve, aby nepodporovali  autoritativní, populistické  a nacionalistické režimy v postkomunistickém světě, které omezují demokratické svobody.

Ocenění Per artem ad Deum obdrželi v minulosti např. režisér Krzysztof Zanussi či skladatelé Krzysztof Penderecki a Arvo Pärt; tradičně se uděluje při festivalu Sacroexpo v polském městě Kielce.

V v rámci festivalu rovněž proběhne prezentace polského vydání nové knihy o ateismu, kterou napsal společně se známým německým autorem duchovní literatury Anselmem Grünem. Tato kniha vyšla česky minulý týden pod názvem „Svět bez Boha. Ateismus jako druh náboženské zkušenosti“ a připravuje se její vydání v dalších 12 jazycích.

Tomáš Halík je profesor Filozofické fakulty UK, prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora. Po roce 1989 přednášel na univerzitách všech kontinentů včetně Oxfordu, Cambridge a Harvardu.

(Zdroj: Ilona Trnková, Česká křesťanská akademie; ČTK; Tomáš Tetiva, Tiskové středisko ČBK)

Autor článku: František Jemelka