Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

František představil poselství k prvnímu Světovému dni chudých

Datum publikace14. 6. 2017, 14.00
TiskTisk

Lidi na okraji společnosti připomene letos poprvé Světový den chudých, který byl církví ustanovený na 19. listopadu letošního roku. Svoje poselství k tomuto dni nazvané: Milujme skutky, nikoliv slovy včera představil papež František prostřednictvím Tiskového střediska Svatého stolce.

Foto: Lucía Ballester/CNA

Ve svém poselství papež František vysvětluje, že v závěru Svatého roku milosrdenství přišel na myšlenku ustanovit Světový den chudých, aby tak „křesťanská společenství po celém světě mohla prokázat Kristovu laskavost vůči těm, kteří nejvíce potřebují pomoc“.

Dále říká, že „celá církev a všichni muži a ženy dobré vůle se nesmí odvracet od těch, kteří natahují ruce a prosí o pomoc a solidaritu“.

Papež František bude na tento den slavit mši ve Vatikánu a započne novou tradici: každoročně bude na tento den pozváno 500 chudých nebo bezdomovců na oběd do audienční haly Pavla VI. ve Vatikánu, přičemž papež František pro tento rok přislíbil svojí účast. Ostatní lidé v nouzi budou dostávat jídlo zdarma ve všech institucích, které budou součástí této iniciativy.

Arcibiskup a předseda Papežské rady pro novou evangelizaci Rino Fisichella, který organizoval Svatý rok milosrdenství, vysvětlil novinářům, že Světový den chudých byl spontánně oznámen přímo papežem Františkem 13. listopadu loňského roku, kdy se v katedrálách po celém světě zavíraly Svaté brány.

Arcibiskup Fisichella uvedl, že se papež díval do očí přítomným ve svatopetrské bazilice při mši v závěru Svatého roku, který byl zasvěcen lidem z okraje společnosti, přičemž už v přechozích dnech slyšel mnoho emocionálních příběhů o lidech v nouzi. Podle něj se papež pravděpodobně rozhodl na konci své homilie oznámit ustanovení tohoto dne poté, co slyšel všechna tato osobní svědectví těžkého života.

Poselství Svatého otce bylo koncipováno na podkladu života sv. Františka. Papež řekl, že „právě proto, že se díval upřeně na Krista, byl František schopný ho vidět a sloužit mu při péči o chudé lidi“.

Dále papež poznamenal, že „jestliže chceme pomoci změnit historii a prosazovat skutečný pokrok, musíme nejdříve slyšet pláč chudých a osobně se zasadit o ukončení jejich marginalizace“.

Sekretář Papežské rady pro novou evangelizaci Octavio Ruiz Arenas řekl, že „podle papeže každý křesťan a každé společenství jsou povoláni být Božím nástrojem pro osvobození a zviditelnění chudých, aby mohli být plně integrováni do společnosti. To vyžaduje osobní nasazení každého člověka“.

Papež František se už dříve o chudobě vyjadřoval jako o problému, který vidíme „denně ve tvářích poznamenaných utrpením, marginalizací, útlakem, násilím, mučením a uvězněním, válkou, omezením svobody a důstojnosti, ignorací a nevzdělaností, nedostatkem lékařské péče a nezaměstnaností, obchodem s lidmi a zotročováním, vyhnáním, extrémní chudobou a vynucenou migrací“.

Papež František zdůraznil, že vzhledem k této situaci „nemůžeme zůstávat pasivní ani rezignovaní“. Svoje poselství uzavřel slovy, že „chudí nejsou problém, ale jsou zdrojem, ze kterého můžeme čerpat esenci evangelia pro naše životy“.

(Zdroj: Radio Vaticana, Vatican News Agency, Rome Report TV News Agency)

 

 

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou