Barmští katolíci usilují o obnovení občanské společnosti

Datum publikace15. 6. 2017, 15.00

Představitelé katolické církve v Barmě se nedávno sešli, aby diskutovali o plánech a strategiích na obnovení občanské společnosti po téměř 50 letech brutální vojenské vlády. Setkání organizovala Katolická biskupská konference Barmy a zúčastnilo se ho na 72 biskupů, kněží, řádových sester a laiků.

Setkali jsme se zde v jednom duchu i srdci, abychom nalezli společnou platformu, skrze kterou budeme moci přispět k obnovení národa,“ řekl biskup Raymond Sumlut Gam, který je současně i předseda barmské Charity. Podle jeho názoru by měla katolická církev při obnovování občanské společnosti hrát významnější roli, zejména prostřednictvím vzdělávání a lékařské péče.

Pětiletá cestovní mapa

Třídenní setkání se zaměřilo na finalizaci vize církve, její mise a cílů pro pětiletý plán obnovy 2018-2022. Během setkání účastníci zformulovali pastorační sociální strategii, která bude mít 5 priorit: vzdělávání, integrální lidský rozvoj, mezináboženský dialog, posílení postavení žen a environmentální spravedlnost.

Výkonný sekretář Katolické biskupské konference Barmy Maurice Nyunt Wai řekl, že to je právě synergie všech diecézí v Barmě, která přispěje k posílení role církve při znovuvybudování národa. „Katolická církev je součástí Barmy a je připravena se podílet na obnově občanské společnosti,“ prohlásil Maurice Nyunt Wai.

Barma se v současné době dává dohromady po desetiletích vojenské vlády poté, co ve volbách v roce 2015 zvítězila strana disidentky a lidskoprávní aktivistky Aun Schan Su Ťij, která v současné době zastává post ministryně zahraničí. Nedávno jí ve Vatikánu přijal i papež František, který se zajímal o budoucnost její země.

Obnova národního školského systému

Kardinál Charles Bo vyzval k obnově národních katolických škol, které by měly pomoci při obnově zanedbaného systému školství. Podle kritiků vojenská diktatura po desetiletí ignorovala barmský školský systém.

Barma byla v padesátých letech minulého století považována za nejvzdělanější národ v Jihovýchodní Asii zejména díky kvalitnímu vzdělávání, které zajišťovaly křesťanské školy. Většina těchto škol byla znárodněna v roce 1965, kdy došlo k vojenskému převratu.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva