V češtině vychází DOCAT, sociální nauka pro mladé

16. 06. 2017 Rubrika: Domácí
Do série oblíbených knih pro mladé YouCat přibyl v těchto dnech nový český titul: DOCAT, který provádí čtenáře sociální naukou církve. Podle papeže Františka, který k publikaci napsal předmluvu, je sociální nauka revolucí lásky. „Velkolepá malá kniha“ má rozdmýchat v mladých lidech oheň, jenž promění svět.

„Rád bych Vám dnes předal další knihu, DOCAT, která obsahuje sociální nauku církve. Dávám vám tuto velkolepou malou knihu, aby ve vás rozdmýchala oheň,“ píše v předmluvě papež František. Jeho snem je, aby milion mladých křesťanů nebo i celá generace skrze žitou sociální nauku proměnila svět. „Nemohli bychom udělat víc pro to, aby se na mnoha místech této trýzněné planety stala tato revoluce lásky a spravedlnosti skutečností? Sociální nauka církve může pomoci tolika lidem!“

Název díla DOCAT, který navazuje na oblíbenou sérii pro mladé YouCat, je odvozen od slovesa „to do“ (dělat). Odpovídá tedy na otázku: Co dělat? „Je něčím jako návodem k použití, který nám pomáhá přetvářet nejprve nás samotné, pak naše nejbližší okolí a nakonec celý svět. Silou evangelia totiž můžeme skutečně proměnit svět,“ píše papež.

Ve dvanácti kapitolách provádí kniha mladého čtenáře tématy jako Boží plán lásky, jedinečná hodnota každého člověka, rodina, smysl práce, hospodářství, politika, životní prostředí nebo mír. Stránky jsou doplněné fotografiemi, ilustracemi i citáty slavných osobností. Dílo připravil tým pod vedením kardinálů Christopha Schönborna (spoluvytvářel též Katechismus katolické církve) a Reinharda Marxe. Spolupracovali s nimi i známí vědci a mladí lidé. Ti také poslali své nejlepší fotografie a dohlédli, aby byl text srozumitelný pro jejich vrstevníky. Ke knize existuje také anglická aplikace dostupná v Google Play nebo AppStore.

Jak píše papež František, svět nemůže pokračovat na cestě, jakou se ubírá dnes. „Pokud v této době nějaký křesťan odvrací pohled od nouze nejchudších z chudých, pak to ve skutečnosti žádný křesťan není.“ Deset procent lidí vlastní 85 procent bohatství země a naopak polovině lidstva patří jen procento bohatství. „Zemi, plnou teroru a násilí, může udělat lidštější jen obrácení srdce,“ píše římský biskup.

Velké svaté podle něj oslovila věta evangelia: „Cokoli jste udělali pro jednoho z těchto mých nejposlednějších bratří, pro mě jste udělali.“ „Vy všichni jste církev. Starejte se o to, aby se církev proměňovala, aby v ní byl život v důsledku výzvy, kterou je křik těch, kdo přišli o svá práva, nářek těch, kteří trpí nouzí a o které se nikdo nestará,“ píše v předmluvě papež.

Knihu vydává Karmelitánské nakladatelství.

Autor článku: Ondřej Mléčka