V pátek proběhne Světový den modliteb za posvěcení kněží

O slavnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, která letos připadá na pátek 23. června 2017, mohou věřící pamatovat v modlitbě zejména na kněze. Proběhne totiž Světový den modliteb za posvěcení kněží, ustanovený svatým Janem Pavlem II.
Publikováno: 20. 6. 2017 13:00

Foto: Lauren Cater / CNA

Kněžské povolání je nevýslovný Boží dar, řekl v jedné homilii svatý Jan Pavel II. Krátce po svém zvolení napsal dopis všem kněžím: „Pro vás jsem papež, spolu s vámi jsem kněz.“

Právě Jan Pavel II. ustanovil Světový den modliteb za posvěcení kněží, který probíhá každoročně o slavnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Letos tak může celá církev v pátek 23. června zvláště pamatovat na svatost kněží.

Slavnost Ježíšova Srdce není pro tuto příležitost náhodnou volbou: s kněžstvím úzce spojena. Na kříži Kristus ve svém Srdci ukázal největší hlubinu Boží lásky. Právě tuto oběť kněz stále zpřítomňuje ve mši svaté. Církev a věřící v ní neustále čerpají Boží život z eucharistie, která nemůže existovat bez kněží.   

I lidé povolaní ke kněžství darují sami sebe po vzoru Dobrého pastýře, který obětoval sám sebe: Jejich „srdce je probodené Pánovou láskou (…) je obrácené k Bohu a bratřím a sestrám“ (papež František).

Úryvky z knihy Jana Pavla II. Dar a tajemství o kněžství je možné si přečíst online na portálu www.pastorace.cz.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021

Dopis kardinála Dominika Duky prezidentu republiky

V den výročí první papežské návštěvy v naší zemi papežem Janem Pavlem II., dne 21. dubna 2021 adresuje kardinál Duka dopis prezidentu republiky, reagující na události ohledně vyšetřování výbuchu v moravských Vrběticích.
22.04.2021

Katolický týdeník: Mnich Dominik rozšířil české nebe

V jednom z nejstarších klášterů na Apeninském poloostrově, v cisterciáckém opatství Casamari, se minulou sobotu uskutečnila beatifikace šesti místních mnichů z 18. století včetně jednoho z Čech – P. Dominika Zavřela.
22.04.2021