Katolický týdeník: Čínský kardinál Zen vybízí k odvaze

Kardinál Joseph Zen Ze-kiun SDB, emeritní hongkongský biskup (85) navštívil v uplynulých dnech Prahu. Někdejší člen papežské komise pro otázky čínské církve je na cestě po Evropě, aby přitáhl pozornost k situaci čínských katolíků.
Publikováno: 21. 6. 2017 15:58

Foto: Pavol Rábara / Postoj

Kardinál Joseph Zen chce poznat země, jejichž církevní představitelé se postavili proti komunistické diktatuře. Začal tedy v Praze, což znamená i poctu kardinálu Josefu Beranovi. Pokračuje do Maďarska kvůli kardinálu Józsefu Mindszentym a pak vzdá hold polskému primasi tisíciletí, kardinálu Stefanu Wyszyńskému,“ popsal hostitel kardinál Dominik Duka. Návštěvu čínského kolegy očekával několik měsíců, než ji zdravotní stav Josepha Zena dovolil. Čínský kardinál navštívil i pražské spolubratry salesiány a v neděli pak sloužil mši v katedrále sv. Víta. Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Považoval jsem za určitou symboliku, aby zde mši celebroval tento muž církve, který statečně pozvedal svůj hlas na obranu svobody a patří k význačným členům kardinálského kolegia,“ připomněl Dominik Duka. „Jeho současná cesta po střední Evropě je také symbolické vyjádření přání, aby církev v těchto dnech nezapomínala na bratry a sestry, kteří jsou pronásledováni, a zasazovala se za jejich obranu,“ ohlíží se za návštěvou pražský arcibiskup.

Smíření, nebo kompromis s komunisty?

Kardinál Zen přijal kněžské svěcení roku 1961, působil jako provinciál salesiánů pro Čínu a v letech 1989 až 1996 vyučoval v několika čínských seminářích. Biskupem v Hongkongu byl od roku 1996. Několik let zasedal i ve třicetičlenné papežské komisi pro záležitosti církve v Číně, kterou založil Benedikt XVI. V současnosti se Joseph Zen netají kritikou vůči současné vatikánské politice sbližování s komunistickou Čínou.

Loni na podzim byly zveřejněny informace o chystané dohodě Vatikánu s čínskou vládou. Podle sdělení vatikánského státního sekretáře kardinála Pietra Parolina deníku Avvenire si Svatý stolec přeje „vidět v blízké budoucnosti, aby se podzemní a oficiální čínská církev smířily, přijaly, darovaly si a přijaly milosrdenství pro společné hlásání evangelia, aby bylo věrohodné“. V zemi totiž vedle podzemní katolické struktury věrné Vatikánu existuje oficiální Vlastenecké sdružení čínských katolíků pod přísnou kontrolou státu, které autoritu papeže odmítá. Katoličtí křesťané mohou oficiálně chodit pouze do vlasteneckých kostelů, kde nebývají výjimkou policejní kamery. Členové podzemní církve věrné Římu včetně tří desítek biskupů čelí pronásledování. Strana si nárokuje i výběr biskupů – dnes v Číně působí sedm biskupů vysvěcených bez souhlasu Svatého stolce. Právě jejich dodatečného uznání ze strany Říma se podle dostupných zpráv má týkat plánovaná dohoda.

Kardinál Zen však tuto dohodu striktně odmítá. „Především si musíme položit otázku: Změnili se komunisti v Číně? Ne. Stále chtějí kompletně kontrolovat církev. Z jejich strany nevidím žádný náznak ústupku. Svatý stolec povzbuzuje ke kompromisu, ale spíše by měl nabádat k tomu, abychom byli odvážní,“ prohlásil kardinál v rozhovoru pro slovenský magazín Postoj. Přiblížil také, jak si sám představuje budoucnost čínské církve. Vláda podle něj slyší pouze na odvahu. „V Číně platí, že když je silná komunita, vláda je opatrná,“ poukázal. (více v KT)

(Autorka této části anonce: Alena Scheinostová) 

Katolický týdeník je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Krajina křížky posetá

Jakými cestami v minulosti kráčela lidová zbožnost? Čím se liší od jiných podob zbožnosti? Má co říct i nám, lidem 21. století? Proč je i v dnešní době považována slovy Benedikta XVI. za „velké dědictví církve“?

Do Plzně za lidovou zbožností

Na konkrétní projevy lidové zbožnosti v uplynulých staletích se zaměřuje výstava v letním refektáři Muzea církevního umění v Plzni.

Tiší hrdinové: trpí a modlí se

Přinášíme rozhovor se slovenským lékařem Vladimírem Krčmérym. Založil desítky rozvojových a humanitárních projektů po celém světě.

(Autor anonce: Jiří Macháně, KT)

Soubory ke stažení

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

6. neděle velikonoční - neděle modliteb za pronásledované křesťany

Blíží se 6. neděle velikonoční (9.5.), která bude v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany.
23.04.2021

Papež ke Dni země: Příroda nás potřebuje

Pandemie a klimatické problémy ukazují, že nemáme času na zbyt, přišel čas jednat, říká papež František ve videoposelství u příležitosti Dne země, který se tradičně slaví měsíc a dva dny po jarní rovnodennosti.
23.04.2021

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021