Příspěvek COMECE k budoucnosti bezpečnosti a obrany Evropy

Datum publikace26. 6. 2017, 13.00

V současné geopolitické situaci se bezpečnost dostává do centra pozornosti mnoha lidí. Je zároveň i prioritou Evropské unie. Komise biskupských konferencí zemí EU (COMECE) vypracovala dokument o strategii evropské bezpečnosti a obrany.

Ilustrační foto: European External Action Service Follow / CC BY-NC-ND

Jak uvedla COMECE v tiskovém prohlášení z 19. června, dokument měl přispět k diskuzi státních a vládních představitelů o obraně a bezpečnosti, které se konalo 22. – 23. června 2017.

Od schválení Globální strategie EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku učinila EU již značné kroky. Komise biskupských konferencí zemí EU se aktivně zapojovala do návrhů globální strategie. V současném dokumentu předkládá již konkrétní návrhy týkající se bezpečnosti a obrany.

Ve svém příspěvku nazvaném „Čí bezpečnost? Čí obrana?“ poukazuje COMECE na skutečnost, že úzké chápání obrany může nabídnout jen částečné odpovědi. Problematice je tedy nutné čelit v širším kontextu.

V dokumentu se proto autoři věnují bezpečnosti a udržitelnému rozvoji, potřebě definovat dlouhodobé strategické cíle, výzkumu a průmyslu, který musí sloužit míru a lidem, a mírové politice. V jednotlivých oblastech předkládají konkrétními výzvy.

Čistě technická bezpečnost podle COMECE nestačí na mnohovrstvé výzvy současné doby. EU by proto měla masivněji investovat do nenásilných možností, jež pomáhají utvářet mír. Mezi nimi je například lidský, sociálně ekonomický rozvoj, péče o životní prostředí nebo mírová diplomacie i ekonomie. Hlavní důraz by měl být také kladen na bezpečnost lidí, spíše než na státní bezpečnost nebo obchodní zájmy.

Celý dokument „Čí bezpečnost? Čí obrana?“ je volně ke stažení ZDE.

Komise biskupských konferencí zemí EU se skládá z biskupů–delegátů z evropské osmadvacítky. Jejím cílem je monitorovat politické procesy v Evropské unii z pohledu katolické církve. Malý tým sídlící v Bruselu pak analyzuje evropské strategie a z pohledu církve k nim přispívá.

(zdroj: COMECE)

Autor článku: Ondřej Mléčka