Vatikán je vážně znepokojen zmizením čínského biskupa

Svatý stolec je vážně znepokojen situací biskupa čínské podzemní církve Petra Shao Zhumina, který byl nejprve zatčen policií a po propuštění odvezen na neznámé místo. Vatikánský mluvčí Greg Burke vyzval k modlitbě, propuštění biskupa a k umožnění jeho svobodného působení. Čína kritiku odmítla jako vměšování se do vnitřních záležitostí.
Publikováno: 28. 6. 2017 14:30

Foto: Michael Yan / CC BY-NC-ND

Svatý stolec sleduje „s velkým znepokojením“ situaci Mons. Petra Shao Zhumina, který byl „již před časem násilně oddálen z biskupského úřadu“, uvedl mluvčí Burke.

Biskup Zhumin z diecéze Wenzhou, který patří k podzemní katolické církvi neuznané čínskými úřady, byl letos 18. května zatčen policií. Po zhruba měsíci se znovu objevil na letišti ve Wenzhou, kde se k němu při výdeji zavazadel přiblížilo několik mužů. Ti jej doprovodili k autu a odvezli na neznámé místo. Od té doby není o biskupovi nic známo.

„Diecézní katolické společenství ani rodinní příbuzní nemají zprávy o motivech jeho oddálení ani o místě, kde je zadržován,“ řekl také Burke. „Svatý stolec je hluboce zarmoucen těmito a podobnými událostmi, které bohužel neusnadňují cestu porozumění. Přeje si také, aby se mohl Mons. Petr Shao Zhumin vrátit co nejdříve do diecéze a aby mu byla zaručena možnost vykonávat v míru své biskupské poslání.“

„Všichni jsme zváni, abychom se modlili za Mons. Shao Zhumina a za cestu církve v Číně,“ dodal Burke.

Na kritiku reagoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kang. „Čína se staví proti tomu, aby jakákoliv země zasahovala do čínských vnitřních záležitostí,“ uvedl mluvčí. „Stejně jako ostatní země, i my posilujeme své řízení náboženských záležitostí,“ řekl také.

Mons. Zhumin strávil v roce 2012 čtyři týdny ve vazbě kvůli účasti na svěcení biskupa, kterého komunistická vláda neschválila. Na svobodě byl poté biskup přinucen absolvovat kurs světonázorové převýchovy zaměřený na přerušení jednoty se Svatým stolcem“, uvedl Vatikánský rozhlas. Krátce před pohřbem svého sídelního biskupa, kterému pomáhal, byl zase v roce 2016 Mons. Zhumin odvezen policií mimo svou diecézi. 

Křesťané v Číně žijí v nelehké situaci. Podle organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování křesťanů ve světě, se Čína nachází v míře útlaku křesťanů na 39. místě na světě. Část věřících zde žije v tzv. vlasteneckých organizacích, které jsou však státem kontrolovány podle principů komunistické strany. Druhá část věřících vytváří neoficiální, „podzemní“ církev, jež jsou utlačovány.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana, Vatican Insider, Asia News)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 tis euro). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019