Vatikán je vážně znepokojen zmizením čínského biskupa

Svatý stolec je vážně znepokojen situací biskupa čínské podzemní církve Petra Shao Zhumina, který byl nejprve zatčen policií a po propuštění odvezen na neznámé místo. Vatikánský mluvčí Greg Burke vyzval k modlitbě, propuštění biskupa a k umožnění jeho svobodného působení. Čína kritiku odmítla jako vměšování se do vnitřních záležitostí.
Publikováno: 28. 6. 2017 12:30

Foto: Michael Yan / CC BY-NC-ND

Svatý stolec sleduje „s velkým znepokojením“ situaci Mons. Petra Shao Zhumina, který byl „již před časem násilně oddálen z biskupského úřadu“, uvedl mluvčí Burke.

Biskup Zhumin z diecéze Wenzhou, který patří k podzemní katolické církvi neuznané čínskými úřady, byl letos 18. května zatčen policií. Po zhruba měsíci se znovu objevil na letišti ve Wenzhou, kde se k němu při výdeji zavazadel přiblížilo několik mužů. Ti jej doprovodili k autu a odvezli na neznámé místo. Od té doby není o biskupovi nic známo.

„Diecézní katolické společenství ani rodinní příbuzní nemají zprávy o motivech jeho oddálení ani o místě, kde je zadržován,“ řekl také Burke. „Svatý stolec je hluboce zarmoucen těmito a podobnými událostmi, které bohužel neusnadňují cestu porozumění. Přeje si také, aby se mohl Mons. Petr Shao Zhumin vrátit co nejdříve do diecéze a aby mu byla zaručena možnost vykonávat v míru své biskupské poslání.“

„Všichni jsme zváni, abychom se modlili za Mons. Shao Zhumina a za cestu církve v Číně,“ dodal Burke.

Na kritiku reagoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kang. „Čína se staví proti tomu, aby jakákoliv země zasahovala do čínských vnitřních záležitostí,“ uvedl mluvčí. „Stejně jako ostatní země, i my posilujeme své řízení náboženských záležitostí,“ řekl také.

Mons. Zhumin strávil v roce 2012 čtyři týdny ve vazbě kvůli účasti na svěcení biskupa, kterého komunistická vláda neschválila. Na svobodě byl poté biskup přinucen absolvovat kurs světonázorové převýchovy zaměřený na přerušení jednoty se Svatým stolcem“, uvedl Vatikánský rozhlas. Krátce před pohřbem svého sídelního biskupa, kterému pomáhal, byl zase v roce 2016 Mons. Zhumin odvezen policií mimo svou diecézi. 

Křesťané v Číně žijí v nelehké situaci. Podle organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování křesťanů ve světě, se Čína nachází v míře útlaku křesťanů na 39. místě na světě. Část věřících zde žije v tzv. vlasteneckých organizacích, které jsou však státem kontrolovány podle principů komunistické strany. Druhá část věřících vytváří neoficiální, „podzemní“ církev, jež jsou utlačovány.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana, Vatican Insider, Asia News)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021