Vatikán je vážně znepokojen zmizením čínského biskupa

Svatý stolec je vážně znepokojen situací biskupa čínské podzemní církve Petra Shao Zhumina, který byl nejprve zatčen policií a po propuštění odvezen na neznámé místo. Vatikánský mluvčí Greg Burke vyzval k modlitbě, propuštění biskupa a k umožnění jeho svobodného působení. Čína kritiku odmítla jako vměšování se do vnitřních záležitostí.
Publikováno: 28. 6. 2017 14:30

Foto: Michael Yan / CC BY-NC-ND

Svatý stolec sleduje „s velkým znepokojením“ situaci Mons. Petra Shao Zhumina, který byl „již před časem násilně oddálen z biskupského úřadu“, uvedl mluvčí Burke.

Biskup Zhumin z diecéze Wenzhou, který patří k podzemní katolické církvi neuznané čínskými úřady, byl letos 18. května zatčen policií. Po zhruba měsíci se znovu objevil na letišti ve Wenzhou, kde se k němu při výdeji zavazadel přiblížilo několik mužů. Ti jej doprovodili k autu a odvezli na neznámé místo. Od té doby není o biskupovi nic známo.

„Diecézní katolické společenství ani rodinní příbuzní nemají zprávy o motivech jeho oddálení ani o místě, kde je zadržován,“ řekl také Burke. „Svatý stolec je hluboce zarmoucen těmito a podobnými událostmi, které bohužel neusnadňují cestu porozumění. Přeje si také, aby se mohl Mons. Petr Shao Zhumin vrátit co nejdříve do diecéze a aby mu byla zaručena možnost vykonávat v míru své biskupské poslání.“

„Všichni jsme zváni, abychom se modlili za Mons. Shao Zhumina a za cestu církve v Číně,“ dodal Burke.

Na kritiku reagoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kang. „Čína se staví proti tomu, aby jakákoliv země zasahovala do čínských vnitřních záležitostí,“ uvedl mluvčí. „Stejně jako ostatní země, i my posilujeme své řízení náboženských záležitostí,“ řekl také.

Mons. Zhumin strávil v roce 2012 čtyři týdny ve vazbě kvůli účasti na svěcení biskupa, kterého komunistická vláda neschválila. Na svobodě byl poté biskup přinucen absolvovat kurs světonázorové převýchovy zaměřený na přerušení jednoty se Svatým stolcem“, uvedl Vatikánský rozhlas. Krátce před pohřbem svého sídelního biskupa, kterému pomáhal, byl zase v roce 2016 Mons. Zhumin odvezen policií mimo svou diecézi. 

Křesťané v Číně žijí v nelehké situaci. Podle organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování křesťanů ve světě, se Čína nachází v míře útlaku křesťanů na 39. místě na světě. Část věřících zde žije v tzv. vlasteneckých organizacích, které jsou však státem kontrolovány podle principů komunistické strany. Druhá část věřících vytváří neoficiální, „podzemní“ církev, jež jsou utlačovány.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana, Vatican Insider, Asia News)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019