Lupa
Obsah Obsah
Portál

Vatikán je vážně znepokojen zmizením čínského biskupa

Datum publikace28. 6. 2017, 12.30
TiskTisk

Svatý stolec je vážně znepokojen situací biskupa čínské podzemní církve Petra Shao Zhumina, který byl nejprve zatčen policií a po propuštění odvezen na neznámé místo. Vatikánský mluvčí Greg Burke vyzval k modlitbě, propuštění biskupa a k umožnění jeho svobodného působení. Čína kritiku odmítla jako vměšování se do vnitřních záležitostí.

Foto: Michael Yan / CC BY-NC-ND

Svatý stolec sleduje „s velkým znepokojením“ situaci Mons. Petra Shao Zhumina, který byl „již před časem násilně oddálen z biskupského úřadu“, uvedl mluvčí Burke.

Biskup Zhumin z diecéze Wenzhou, který patří k podzemní katolické církvi neuznané čínskými úřady, byl letos 18. května zatčen policií. Po zhruba měsíci se znovu objevil na letišti ve Wenzhou, kde se k němu při výdeji zavazadel přiblížilo několik mužů. Ti jej doprovodili k autu a odvezli na neznámé místo. Od té doby není o biskupovi nic známo.

„Diecézní katolické společenství ani rodinní příbuzní nemají zprávy o motivech jeho oddálení ani o místě, kde je zadržován,“ řekl také Burke. „Svatý stolec je hluboce zarmoucen těmito a podobnými událostmi, které bohužel neusnadňují cestu porozumění. Přeje si také, aby se mohl Mons. Petr Shao Zhumin vrátit co nejdříve do diecéze a aby mu byla zaručena možnost vykonávat v míru své biskupské poslání.“

„Všichni jsme zváni, abychom se modlili za Mons. Shao Zhumina a za cestu církve v Číně,“ dodal Burke.

Na kritiku reagoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kang. „Čína se staví proti tomu, aby jakákoliv země zasahovala do čínských vnitřních záležitostí,“ uvedl mluvčí. „Stejně jako ostatní země, i my posilujeme své řízení náboženských záležitostí,“ řekl také.

Mons. Zhumin strávil v roce 2012 čtyři týdny ve vazbě kvůli účasti na svěcení biskupa, kterého komunistická vláda neschválila. Na svobodě byl poté biskup přinucen absolvovat kurs světonázorové převýchovy zaměřený na přerušení jednoty se Svatým stolcem“, uvedl Vatikánský rozhlas. Krátce před pohřbem svého sídelního biskupa, kterému pomáhal, byl zase v roce 2016 Mons. Zhumin odvezen policií mimo svou diecézi. 

Křesťané v Číně žijí v nelehké situaci. Podle organizace Open Doors, která monitoruje pronásledování křesťanů ve světě, se Čína nachází v míře útlaku křesťanů na 39. místě na světě. Část věřících zde žije v tzv. vlasteneckých organizacích, které jsou však státem kontrolovány podle principů komunistické strany. Druhá část věřících vytváří neoficiální, „podzemní“ církev, jež jsou utlačovány.

(zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Radio Vaticana, Vatican Insider, Asia News)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou