Zemřel kardinál Joachim Meisner

(AKTUALIZOVÁNO 6. 7.) V Německu zemřel ve středu 5. července 2017 ve věku 83 let emeritní arcibiskup Kolína nad Rýnem kardinál Joachim Meisner. Oznámilo to kolínské arcibiskupství s tím, že Meisner pokojně zesnul během dovolené v bavorském Bad Füssingu. Pohřeb proběhne 15. července.
Publikováno: 5. 7. 2017 14:00

Foto: Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0

Zprávu o smrti kardinála Meisnera přijali zástupci církve s velkým zármutkem. „Neměl strach ze smrti. Pro něj byl Bůh středem všeho,“ řekl německý kardinál Rainer Maria Woelki dnes v rozhovoru s domradio.de.

"Jménem svým i jménem ČBK bych chtěl poděkovat za jeho život, službu a účinnou lásku ve prospěch české církve," reagoval na dnešní zprávu generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Kardinál Meisner byl výraznou postavou katolické církve v rozděleném Německu. Mám na mysli dobu, kdy působil jako pomocný biskup v Erfurtu a pak později jako biskup Berlína. Jeho vliv se uplatňoval zejména v NDR, kde nabízel lidem životní perspektivu zvěstováním Krista. Díky svým komunikačním schopnostem měl velký vliv jako předseda Berlínské biskupské konference. Nikdy se v NDR nezapletl s vládnoucím establishmentem, protože svoboda víry byla pro něj to nejdůležitější,“ uvedl v tiskovém prohlášení kardinál Reinhard Marx.


Meisner se narodil v roce 1933 v nyní polské Vratislavi, kterou po druhé světové válce musela jeho rodina opustit. Do kněžského semináře vstoupil v roce 1951 a později studoval filosofii a teologii v Erfurtu, kde byl v roce1962 vysvěcen na kněze. V roce 1975 přijal v Erfurtu biskupské svěcení a v roce 1980 ho Jan Pavel II. jmenoval biskupem berlínským.

V letech 1982–1989 předsedal Berlínské biskupské konferenci (pro území tehdejší Německé demokratické republiky). V konzistoři z 2. února 1983 byl jmenován kardinálem.

Po smrti kolínského arcibiskupa Josepha kardinála Höffnera byl Meisner v roce 1988 jmenován jeho nástupcem; do úřadu byl uveden o rok později. Jeho biskupské heslo znělo: Spes nostra firma (2Kor 1, 7; česky Máme pevnou naději). V čele kolínského arcibiskupství stál Meisner 25 let, tento úřad opustil v roce 2014. Kardinála pojily úzké vazby se zesnulým papežem Janem Pavlem II. a jeho nástupcem Benediktem XVI.

Kardinál několikrát navštívil Českou republiku, naposledy letos v březnu, kdy přijel na pohřeb svého kolegy Miloslava Vlka. V listopadu 2011 se v Praze jako zvláštní papežský legát zúčastnil oslav 800. výročí narození svaté Anežky. "Na kardinála Joachima Meisnera vzpomínám jako na člověka, který měl nesmírně rád naši zemi i naši církev a neváhal jí pomoci velmi rychle a konkrétním způsobem. Miloval Prahu, kterou znal lépe, než my domorodci, a vždy říkal, že by se sem chtěl na důchod přestěhovat," připoměl vazby kardinála Meisnera k naší vlasti Stanislav Přibyl.

"Rád bych řekl, že mně osobně dal dost impulzů k osobnímu a kněžskému růstu - například, když jsme spolu mluvili o tom, jak žije intenzivním svátostným životem, tím, jak komunikoval s lidmi. Oceňuji i jeho mimořádnou ochotu okamžitě vést mezilidskou komunikaci ke Kristu. Oslovoval mě svým konzistentním postojem, vnitřní disciplínou, která mu pomáhála stát pevně v Kristových stopách za jakékoliv životní situace, bohatým duchovním životem a skromností. To mě vždy vedlo k tomu, že jsem si říkal: Takto by měl vypadat biskup," uzavírá své vzpomínání Stanislav Přibyl.

Pohřeb proběhne v sobotu 15. července od 10.00 v kolínském Dómu - katedrále sv. Petra.

O dalších podrobnostech budeme zavčas informovat. 

(Zdroj: ČTK, Biskupská konference Německa, Wikipedie)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019

Tomáš Kraus: Zájem veřejnosti o Červenou středu nás velmi potěšil

Příští středu 27. listopadu se v Praze a v dalších městech a obcích ČR uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která chce veřejně připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Při této příležitosti jsme udělali rozhovor s Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí, která se na této akci podílí společně s ČBK a ERC.
20.11.2019

Programové tipy Radia Proglas na 47. týden 2019

V týdnu od 18. listopadu naladíte na Proglasu nový týdeník Na dřeň a premiérový vzdělávací cyklus Vatikán ve světových válkách a ideologiích 20. století.
20.11.2019