Zemřel kardinál Joachim Meisner

(AKTUALIZOVÁNO 6. 7.) V Německu zemřel ve středu 5. července 2017 ve věku 83 let emeritní arcibiskup Kolína nad Rýnem kardinál Joachim Meisner. Oznámilo to kolínské arcibiskupství s tím, že Meisner pokojně zesnul během dovolené v bavorském Bad Füssingu. Pohřeb proběhne 15. července.
Publikováno: 5. 7. 2017 12:00

Foto: Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0

Zprávu o smrti kardinála Meisnera přijali zástupci církve s velkým zármutkem. „Neměl strach ze smrti. Pro něj byl Bůh středem všeho,“ řekl německý kardinál Rainer Maria Woelki dnes v rozhovoru s domradio.de.

"Jménem svým i jménem ČBK bych chtěl poděkovat za jeho život, službu a účinnou lásku ve prospěch české církve," reagoval na dnešní zprávu generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Kardinál Meisner byl výraznou postavou katolické církve v rozděleném Německu. Mám na mysli dobu, kdy působil jako pomocný biskup v Erfurtu a pak později jako biskup Berlína. Jeho vliv se uplatňoval zejména v NDR, kde nabízel lidem životní perspektivu zvěstováním Krista. Díky svým komunikačním schopnostem měl velký vliv jako předseda Berlínské biskupské konference. Nikdy se v NDR nezapletl s vládnoucím establishmentem, protože svoboda víry byla pro něj to nejdůležitější,“ uvedl v tiskovém prohlášení kardinál Reinhard Marx.


Meisner se narodil v roce 1933 v nyní polské Vratislavi, kterou po druhé světové válce musela jeho rodina opustit. Do kněžského semináře vstoupil v roce 1951 a později studoval filosofii a teologii v Erfurtu, kde byl v roce1962 vysvěcen na kněze. V roce 1975 přijal v Erfurtu biskupské svěcení a v roce 1980 ho Jan Pavel II. jmenoval biskupem berlínským.

V letech 1982–1989 předsedal Berlínské biskupské konferenci (pro území tehdejší Německé demokratické republiky). V konzistoři z 2. února 1983 byl jmenován kardinálem.

Po smrti kolínského arcibiskupa Josepha kardinála Höffnera byl Meisner v roce 1988 jmenován jeho nástupcem; do úřadu byl uveden o rok později. Jeho biskupské heslo znělo: Spes nostra firma (2Kor 1, 7; česky Máme pevnou naději). V čele kolínského arcibiskupství stál Meisner 25 let, tento úřad opustil v roce 2014. Kardinála pojily úzké vazby se zesnulým papežem Janem Pavlem II. a jeho nástupcem Benediktem XVI.

Kardinál několikrát navštívil Českou republiku, naposledy letos v březnu, kdy přijel na pohřeb svého kolegy Miloslava Vlka. V listopadu 2011 se v Praze jako zvláštní papežský legát zúčastnil oslav 800. výročí narození svaté Anežky. "Na kardinála Joachima Meisnera vzpomínám jako na člověka, který měl nesmírně rád naši zemi i naši církev a neváhal jí pomoci velmi rychle a konkrétním způsobem. Miloval Prahu, kterou znal lépe, než my domorodci, a vždy říkal, že by se sem chtěl na důchod přestěhovat," připoměl vazby kardinála Meisnera k naší vlasti Stanislav Přibyl.

"Rád bych řekl, že mně osobně dal dost impulzů k osobnímu a kněžskému růstu - například, když jsme spolu mluvili o tom, jak žije intenzivním svátostným životem, tím, jak komunikoval s lidmi. Oceňuji i jeho mimořádnou ochotu okamžitě vést mezilidskou komunikaci ke Kristu. Oslovoval mě svým konzistentním postojem, vnitřní disciplínou, která mu pomáhála stát pevně v Kristových stopách za jakékoliv životní situace, bohatým duchovním životem a skromností. To mě vždy vedlo k tomu, že jsem si říkal: Takto by měl vypadat biskup," uzavírá své vzpomínání Stanislav Přibyl.

Pohřeb proběhne v sobotu 15. července od 10.00 v kolínském Dómu - katedrále sv. Petra.

O dalších podrobnostech budeme zavčas informovat. 

(Zdroj: ČTK, Biskupská konference Německa, Wikipedie)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
26.02.2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
26.02.2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
25.02.2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
25.02.2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
25.02.2021