Zemřel kardinál Joachim Meisner

Datum publikace5. 7. 2017, 12.00

(AKTUALIZOVÁNO 6. 7.) V Německu zemřel ve středu 5. července 2017 ve věku 83 let emeritní arcibiskup Kolína nad Rýnem kardinál Joachim Meisner. Oznámilo to kolínské arcibiskupství s tím, že Meisner pokojně zesnul během dovolené v bavorském Bad Füssingu. Pohřeb proběhne 15. července.

Foto: Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0

Zprávu o smrti kardinála Meisnera přijali zástupci církve s velkým zármutkem. „Neměl strach ze smrti. Pro něj byl Bůh středem všeho,“ řekl německý kardinál Rainer Maria Woelki dnes v rozhovoru s domradio.de.

'Jménem svým i jménem ČBK bych chtěl poděkovat za jeho život, službu a účinnou lásku ve prospěch české církve,' reagoval na dnešní zprávu generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Kardinál Meisner byl výraznou postavou katolické církve v rozděleném Německu. Mám na mysli dobu, kdy působil jako pomocný biskup v Erfurtu a pak později jako biskup Berlína. Jeho vliv se uplatňoval zejména v NDR, kde nabízel lidem životní perspektivu zvěstováním Krista. Díky svým komunikačním schopnostem měl velký vliv jako předseda Berlínské biskupské konference. Nikdy se v NDR nezapletl s vládnoucím establishmentem, protože svoboda víry byla pro něj to nejdůležitější,“ uvedl v tiskovém prohlášení kardinál Reinhard Marx.

Meisner se narodil v roce 1933 v nyní polské Vratislavi, kterou po druhé světové válce musela jeho rodina opustit. Do kněžského semináře vstoupil v roce 1951 a později studoval filosofii a teologii v Erfurtu, kde byl v roce1962 vysvěcen na kněze. V roce 1975 přijal v Erfurtu biskupské svěcení a v roce 1980 ho Jan Pavel II. jmenoval biskupem berlínským.

V letech 1982–1989 předsedal Berlínské biskupské konferenci (pro území tehdejší Německé demokratické republiky). V konzistoři z 2. února 1983 byl jmenován kardinálem.

Po smrti kolínského arcibiskupa Josepha kardinála Höffnera byl Meisner v roce 1988 jmenován jeho nástupcem; do úřadu byl uveden o rok později. Jeho biskupské heslo znělo: Spes nostra firma (2Kor 1, 7; česky Máme pevnou naději). V čele kolínského arcibiskupství stál Meisner 25 let, tento úřad opustil v roce 2014. Kardinála pojily úzké vazby se zesnulým papežem Janem Pavlem II. a jeho nástupcem Benediktem XVI.

Kardinál několikrát navštívil Českou republiku, naposledy letos v březnu, kdy přijel na pohřeb svého kolegy Miloslava Vlka. V listopadu 2011 se v Praze jako zvláštní papežský legát zúčastnil oslav 800. výročí narození svaté Anežky. 'Na kardinála Joachima Meisnera vzpomínám jako na člověka, který měl nesmírně rád naši zemi i naši církev a neváhal jí pomoci velmi rychle a konkrétním způsobem. Miloval Prahu, kterou znal lépe, než my domorodci, a vždy říkal, že by se sem chtěl na důchod přestěhovat,' připoměl vazby kardinála Meisnera k naší vlasti Stanislav Přibyl.

'Rád bych řekl, že mně osobně dal dost impulzů k osobnímu a kněžskému růstu - například, když jsme spolu mluvili o tom, jak žije intenzivním svátostným životem, tím, jak komunikoval s lidmi. Oceňuji i jeho mimořádnou ochotu okamžitě vést mezilidskou komunikaci ke Kristu. Oslovoval mě svým konzistentním postojem, vnitřní disciplínou, která mu pomáhála stát pevně v Kristových stopách za jakékoliv životní situace, bohatým duchovním životem a skromností. To mě vždy vedlo k tomu, že jsem si říkal: Takto by měl vypadat biskup,' uzavírá své vzpomínání Stanislav Přibyl.

Pohřeb proběhne v sobotu 15. července od 10.00 v kolínském Dómu - katedrále sv. Petra.

O dalších podrobnostech budeme zavčas informovat.

(Zdroj: ČTK, Biskupská konference Německa, Wikipedie)

Autor článku: Tomáš Tetiva