Kardinál Sandri zahájil návštěvu Ukrajiny, pomodlil se na Majdanu

Prefekt vatikánské Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri zahájil v úterý pastorační návštěvu Ukrajiny. Po příjezdu se kardinál pomodlil na kyjevském Majdanu a u památníku obětí sovětského hladomoru z let 1932-1933. Jak uvádí Vatikánský rozhlas, návštěva představitele Vatikánu je projevem solidarity a blízkosti papeže Františka. Kardinál Sandri zůstane ve východoevropské zemi do 17. července.
Publikováno: 12. 7. 2017 15:15

Foto: Kongregace pro východní církve

„Kardinál Sandri je vyslancem Svatého otce k trpící Ukrajině, která potřebuje balzám útěchy, aby mohla čelit obtížné stránce svých dějin v těchto letech,“ uvádí zpráva Kongregace pro východní církve citovaná webem Il Sismografo.

Po úterním příletu do Kyjeva se vydal kardinál Leondardo Sandri kyjevský Majdan, kde se pomodlil před velkým křížem, okolo něhož jsou vyobrazeny oběti konfliktu z roku 2014. Primas Ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslav Ševčuk zde připomněl oběť mnoha mladých lidí, která se může stát novým začátkem.

Delegace se následně odebrala do památníku stalinského hladomoru, při němž v letech 1932-1933 zemřelo 7 milionů obyvatel. „Po společné modlitbě ukázal průvodce kardinálovi seznamy se jmény zesnulých a dodal, že monument je cílem poutí mnoha Ukrajinců, kteří si tak připomínají své drahé. Zdůraznilo se také, že až do spojeného prohlášení OSN z roku 2003 o tomto zločinu mezinárodní společenství mlčelo,“ píše zpráva vatikánské kongregace.

Během týdenní cesty navštíví kardinál Sandri kromě Kyjeva také města Lvov, Charkov a Slovjansk, kde se setká s obyvateli tamního uprchlického tábora. Zúčastní se i národní pouti do mariánské svatyně Zarvanica.

Návštěva povede i na východní Ukrajinu, uvedl Sandri pro Vatikánský rozhlas: „Moje pastorační cesta zahrne východní část země, kde žijí katolíci obou ritů i pravoslavní. Všechny tyto složky vytváří křesťanskou zemi, která věří v Boha, v Ježíše Krista, a nese utrpení kříže, bolest rozdělení a války. Rád bych všem obyvatelům, zejména těm, kdo jsou oběťmi tamější situace, přivezl z pověření Svatého otce olej pokoje a také – jak říká papež František v duchu sv. Ignáce z Loyoly – rozlišování, abychom přemýšleli o naději, o řešení všech konfliktů, o rozvážnosti a lidskosti. Pokoj se nesnáší z nebe, ale musejí jej vytvářet lidé na zemi překonáváním důvodů konfliktu a války a samozřejmě respektováním mezinárodního práva a územní integrity všech zemí, ale také lidskostí a láskou. V srdci papeže Františka se zrodila myšlenka na evropskou sbírku pro Ukrajinu. Byly shromážděny fondy, které jsou výrazem solidarity všech evropských katolíků.

(zdroj: Kongregace pro východní církve, Vatikánský rozhlas, Il Sismografo)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019