Kardinál Sandri zahájil návštěvu Ukrajiny, pomodlil se na Majdanu

Prefekt vatikánské Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri zahájil v úterý pastorační návštěvu Ukrajiny. Po příjezdu se kardinál pomodlil na kyjevském Majdanu a u památníku obětí sovětského hladomoru z let 1932-1933. Jak uvádí Vatikánský rozhlas, návštěva představitele Vatikánu je projevem solidarity a blízkosti papeže Františka. Kardinál Sandri zůstane ve východoevropské zemi do 17. července.
Publikováno: 12. 7. 2017 15:15

Foto: Kongregace pro východní církve

„Kardinál Sandri je vyslancem Svatého otce k trpící Ukrajině, která potřebuje balzám útěchy, aby mohla čelit obtížné stránce svých dějin v těchto letech,“ uvádí zpráva Kongregace pro východní církve citovaná webem Il Sismografo.

Po úterním příletu do Kyjeva se vydal kardinál Leondardo Sandri kyjevský Majdan, kde se pomodlil před velkým křížem, okolo něhož jsou vyobrazeny oběti konfliktu z roku 2014. Primas Ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslav Ševčuk zde připomněl oběť mnoha mladých lidí, která se může stát novým začátkem.

Delegace se následně odebrala do památníku stalinského hladomoru, při němž v letech 1932-1933 zemřelo 7 milionů obyvatel. „Po společné modlitbě ukázal průvodce kardinálovi seznamy se jmény zesnulých a dodal, že monument je cílem poutí mnoha Ukrajinců, kteří si tak připomínají své drahé. Zdůraznilo se také, že až do spojeného prohlášení OSN z roku 2003 o tomto zločinu mezinárodní společenství mlčelo,“ píše zpráva vatikánské kongregace.

Během týdenní cesty navštíví kardinál Sandri kromě Kyjeva také města Lvov, Charkov a Slovjansk, kde se setká s obyvateli tamního uprchlického tábora. Zúčastní se i národní pouti do mariánské svatyně Zarvanica.

Návštěva povede i na východní Ukrajinu, uvedl Sandri pro Vatikánský rozhlas: „Moje pastorační cesta zahrne východní část země, kde žijí katolíci obou ritů i pravoslavní. Všechny tyto složky vytváří křesťanskou zemi, která věří v Boha, v Ježíše Krista, a nese utrpení kříže, bolest rozdělení a války. Rád bych všem obyvatelům, zejména těm, kdo jsou oběťmi tamější situace, přivezl z pověření Svatého otce olej pokoje a také – jak říká papež František v duchu sv. Ignáce z Loyoly – rozlišování, abychom přemýšleli o naději, o řešení všech konfliktů, o rozvážnosti a lidskosti. Pokoj se nesnáší z nebe, ale musejí jej vytvářet lidé na zemi překonáváním důvodů konfliktu a války a samozřejmě respektováním mezinárodního práva a územní integrity všech zemí, ale také lidskostí a láskou. V srdci papeže Františka se zrodila myšlenka na evropskou sbírku pro Ukrajinu. Byly shromážděny fondy, které jsou výrazem solidarity všech evropských katolíků.

(zdroj: Kongregace pro východní církve, Vatikánský rozhlas, Il Sismografo)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 10. do 16. srpna 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, České televizi a Radiu Proglas.
10.08.2020

Nestyďme se křičet jako Petr: Pane zachraň mě!

Před polednem přišlo na Svatopetrské náměstí několik set lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu papeže před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Petrův nástupce komentoval (Mt 14,22-33) evangelium této, 19. neděle liturgického mezidobí o Ježíši kráčejícím po vodě genezaretského jezera k loďce s učedníky zmítané v bouři.
09.08.2020

Náš život je milostí Ducha svatého povolán stát se modlitbou

Papež František zaslal list řeholní kongregaci Nejmenších františkánek od Nejsvětějšího Srdce (M.S.C.), u příležitosti jejich dnes zahájeného jubilejního roku, pojícího se k nadcházejícímu 100. výročí narození pro nebe jejich zakladatelky bl. Marie Markéty Caiani (1863-1921).
08.08.2020

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti - 19. neděle v mezidobí

Videokázání otce Romana Vlka (nejen) pro děti na 19. neděli v mezidobí má název Zachraň mě.
08.08.2020

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020