Kardinál Sandri zahájil návštěvu Ukrajiny, pomodlil se na Majdanu

Prefekt vatikánské Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri zahájil v úterý pastorační návštěvu Ukrajiny. Po příjezdu se kardinál pomodlil na kyjevském Majdanu a u památníku obětí sovětského hladomoru z let 1932-1933. Jak uvádí Vatikánský rozhlas, návštěva představitele Vatikánu je projevem solidarity a blízkosti papeže Františka. Kardinál Sandri zůstane ve východoevropské zemi do 17. července.
Publikováno: 12. 7. 2017 13:15

Foto: Kongregace pro východní církve

„Kardinál Sandri je vyslancem Svatého otce k trpící Ukrajině, která potřebuje balzám útěchy, aby mohla čelit obtížné stránce svých dějin v těchto letech,“ uvádí zpráva Kongregace pro východní církve citovaná webem Il Sismografo.

Po úterním příletu do Kyjeva se vydal kardinál Leondardo Sandri kyjevský Majdan, kde se pomodlil před velkým křížem, okolo něhož jsou vyobrazeny oběti konfliktu z roku 2014. Primas Ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslav Ševčuk zde připomněl oběť mnoha mladých lidí, která se může stát novým začátkem.

Delegace se následně odebrala do památníku stalinského hladomoru, při němž v letech 1932-1933 zemřelo 7 milionů obyvatel. „Po společné modlitbě ukázal průvodce kardinálovi seznamy se jmény zesnulých a dodal, že monument je cílem poutí mnoha Ukrajinců, kteří si tak připomínají své drahé. Zdůraznilo se také, že až do spojeného prohlášení OSN z roku 2003 o tomto zločinu mezinárodní společenství mlčelo,“ píše zpráva vatikánské kongregace.

Během týdenní cesty navštíví kardinál Sandri kromě Kyjeva také města Lvov, Charkov a Slovjansk, kde se setká s obyvateli tamního uprchlického tábora. Zúčastní se i národní pouti do mariánské svatyně Zarvanica.

Návštěva povede i na východní Ukrajinu, uvedl Sandri pro Vatikánský rozhlas: „Moje pastorační cesta zahrne východní část země, kde žijí katolíci obou ritů i pravoslavní. Všechny tyto složky vytváří křesťanskou zemi, která věří v Boha, v Ježíše Krista, a nese utrpení kříže, bolest rozdělení a války. Rád bych všem obyvatelům, zejména těm, kdo jsou oběťmi tamější situace, přivezl z pověření Svatého otce olej pokoje a také – jak říká papež František v duchu sv. Ignáce z Loyoly – rozlišování, abychom přemýšleli o naději, o řešení všech konfliktů, o rozvážnosti a lidskosti. Pokoj se nesnáší z nebe, ale musejí jej vytvářet lidé na zemi překonáváním důvodů konfliktu a války a samozřejmě respektováním mezinárodního práva a územní integrity všech zemí, ale také lidskostí a láskou. V srdci papeže Františka se zrodila myšlenka na evropskou sbírku pro Ukrajinu. Byly shromážděny fondy, které jsou výrazem solidarity všech evropských katolíků.

(zdroj: Kongregace pro východní církve, Vatikánský rozhlas, Il Sismografo)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní videokázání (nejen) pro děti - 6. neděle velikonoční

07.05.2021

Svatý stolec zveřejnil poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků

»Ke stále širšímu “my”«, takový název nese poselství ke 107. Světovému dni migrantů a uprchlíků, připadajícímu v katolické církvi na poslední neděli v září, letos tedy 26. září. Poselství včera zveřejnil Svatý stolec a přiblížil brífink v tiskovém středisku, na němž vystoupili zástupci sekce pro migranty vatikánského Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.
07.05.2021

Biskup Vokál slaví 10. výročí svého biskupského svěcení

Dnes je to 10 let ode dne, kdy byl Mons. Jan Vokál vysvěcen kardinálem Tarcisiem Bertonem SDB v římské bazilice sv. Petra na biskupa. Spolusvětiteli se stali kardinál Dominik Duka OP a arcibiskup Erwin Josef Ender. Úřadu se ujal jako 25. biskup královéhradecký. Jako biskupské motto si zvolil text: „Pod tvou ochranou.“
07.05.2021

Kam se v této době vydat na misijní a mariánskou pouť?

V období nejistot a společenských omezení, kdy není moc možností zúčastnit se hromadných poutí, vám Papežská misijní díla prostřednictvím programu „Misijní putování k Panně Marii“ nabízejí návod, jak takové duchovní putování provést v individuálních podmínkách.
06.05.2021

„Skoky do Božího dobrodružství“ - rozhovor s biskupem Kročilem v Katolickém týdeníku

V souvislosti s 60. narozeninami biskupa Vlastimila Kročila, které oslaví 10. května, přinášíme rozhovor, který vyšel v Katolickém týdeníku č. 19.
06.05.2021