Katolický týdeník: Světec je jako rodinné stříbro

12. 07. 2017 Rubrika: Domácí
Přítel českých panovníků i biskupů. Ženatý i mnich. Muž pokroku a zakladatel klášterů. Majetný rytíř, poslušný řeholník a správce řádového majetku, který sám daroval. Hvězda českého nebe svítící mezi národními patrony docela nenápadně právě osm staletí. Blahoslavený Hroznata.

Repro: KT

Jen telegraficky na úvod: aby prokázal své společenské i majetkové postavení, používal na svou dobu revoluční způsob – písemný dokument. Jako rytíř se uměl rvát, ale také svedl vzdát se se ctí svému strachu. Založil dva kláštery. Jeden uprostřed lesů s bazilikou, která velkolepostí i architektonickou kvalitou předčila přední stavby své doby. Přes svůj původ a vliv se stal řeholníkem. A nakonec raději zemřel, než aby uhnul vyděračskému násilí zločinců, kteří chtěli z kláštera výměnou za jeho život získat obrovské výkupné.

Blahoslavený Hroznata se tak stal patronem politických vězňů, církevního majetku a od roku 1997 z rozhodnutí papeže Jana Pavla II. i patronem plzeňské diecéze. Výročí jeho úmrtí, tedy osmisté narozeniny pro Boží království, jak věří církev, si připomínáme 14. července. Zvláště v tomto roce tak činí věřící na území tepelských premonstrátských farností, ale i v celé současné plzeňské diecézi – v kraji, kde žil a který zásadně proměnil, chránil, zúrodňoval a svým životem posvěcoval. Protože jeho jméno a život zná za hranicemi této diecéze málokdo, pokusíme se zde čtenářům pozoruhodnou Hroznatovu osobnost přiblížit.

Žil v době, která je i pro našince – současníka nadaného velkou fantazií téměř nepředstavitelná. Západ Čech byl jeden veliký hraniční hvozd s řídkým kolonizačním osídlením. Na celém území panovalo právo silnějšího. Do kraje vstupuje rázně představitel rodícího se šlechtického stavu jako muž radikálně odlišných kvalit. Nevytváří jen struktury moci a ekonomiky, ale buduje i duchovní a kulturní dědictví, které přežilo i dějinné bouře osmi staletí. Vnáší sem principy spravedlnosti, solidarity – zkrátka šíří poselství evangelia a křesťanské lásky. Umírá umučen hladem a trýzní v bílém řádovém rouchu bratří premonstrátů. Plzeňská diecéze i premonstráti světce i jeho dílo hýčkají jako rodinné stříbro dodnes.

Chcete-li vědět, čím Hroznata do dnešních dnů západ Čech inspiruje, vytrvejte ve čtení řádků nového KT, v němž zachycujeme mj. svědectví předních historiků, legend i současného biskupa plzeňské diecéze Tomáše Holuba a opata Zdeňka Filipa Lobkowicze. 

Katolický týdeník je k mání elektronicky na https://www.alza.cz/media/katolicky-tydenik-d2171757.htm nebo ve vybraných prodejnách tisku a v řadě kostelů.

Dále si lze v KT přečíst:

Zpráva z Velehradu: noví biskupové

Překvapivé oznámení uzavřelo minulou středu poutní slavnost na Velehradě. Na svátek sv. Cyrila a Metoděje tu před takřka třiceti tisíci poutníky zazněla jména dvou nových biskupů: Mons. Josef Nuzík a Mons. Antonín Basler.

Buďte duchovním srdcem Evropy

Charismatická konference hlásí rekordní účast. Na brněnském Výstavišti se sešlo více než 7 700 křesťanů, aby prožili společnou duchovní obnovu. Většina z nich pobyla od 6. do 9. července.

Joachim Meisner se uměl dívat srdcem

Ve středu 5. července ráno zemřel kardinál Joachim Meisner, dlouhá léta arcibiskup Kolína nad Rýnem. A velký pomocník československé církve v dobách komunismu.

(Autor anonce: Jiří Macháně, KT) 

Soubory ke stažení

o_cem_pise_KT_28_2017.pdf velikost: 636,4 KB Stáhnout
Autor článku: František Jemelka