Kardinál Sandri: Nesmíme mlčet o konfliktu na Ukrajině

Láska k pravdě nám brání, abychom přijali ticho, které se rozhostilo okolo konfliktu na Ukrajině a kolem utrpení desetitisíců lidí. V charkovské katedrále to prohlásil prefekt Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri. Církevní představitel v pondělí ukončil návštěvu Ukrajiny, kam přišel jménem papeže Františka podpořit místní věřící.
Publikováno: 18. 7. 2017 15:15

Foto: Kardinál Sandri na Ukrajině; Kongregace pro východní církve

Kardinál Sandri navštívil ve dnech 11. – 17. července některá velká ukrajinská města. V Kyjevě se pomodlil na náměstí Majdan a u památníku hladomoru z let 1932-1933. V Charkově posvětil podzemní kapli a kříže katedrály, která se zde buduje. Předal také dar papeže Františka na stavbu chrámu. Na východě země, v Kramatorsku a Slovjansku, se setkal s místními utečenci. Navštívil také charitní centrum pro stovky dětí, jejichž životy jsou poznamenány válkou. Vrcholem návštěvy byla pouť na mariánském místě Zarvanica.

„Na lidské i křesťanské rovině nám láska k pravdě, kterou nám svěřili apoštolové, brání, abychom přijali ticho, jež se rozhostilo okolo ukrajinského konfliktu a okolo utrpení, které dopadlo na desetitisíce lidí,“ prohlásil Sandri během liturgie v Charkově. Kvůli konfliktu žije na Ukrajině 1,7 milionů vnitřně přesídlených osob.

Na mariánském poutním místě Zarvanica vyzval kardinál k modlitbě za mladé lidi, k odložení nenávisti a skutkům „moci odpuštění“. „Proudy milosti budou moci téci, kdy každý vykoná – počínaje od vlastní rodiny – alespoň jedno gesto smíření a míru,“ řekl Sandri. Kristus podle něj žádá své učedníky, aby se nějakým způsobem podíleli na jeho moci odpouštět a uzdravovat.

Jak řekl Sandri Vatikánskému rozhlasu, obyvatelé Ukrajiny jsou vděční papeži nejen za sbírku, jež se konala vloni na jeho pokyn v celé Evropě, ale i za velkou pozornost Františka vůči jejich situaci.

Církevní představitel také ocenil „děti, maminky, staré lidi i mnoho, skutečně mnoho mladých, kteří navzdory těžkostem následují život církve, prohlubují svůj křesťanský život a dávají příklad apoštolského života v oblasti, kde je tolik problémů“.

Řešení těžkostí podle něj spočívá především v dialogu: „Věříme, že řešení problémů nespočívá ve válce. Nástroje, které potřebujeme, nejsou zbraně. Zbraně slouží na něco jiného. Pro mír je potřeba využívat nástroje dialogu, smíření, porozumění a poznání toho, co si myslí ti druzí, umění porozumět i vlastním omezením a společně najít řešení. Tedy říkáme: ‚ne‘ zbraním, ‚ano‘ míru. Toto je volání, které je slyšet tak trochu odevšad, a je vidět, že lidé jsou unavení tím, že trpí následky války, a to jako utečenci, ti, kdo byli nuceni opustit svůj domov, zranění nebo lidé, kteří trpí i psychicky.“

(zdroj: Ukrajinská řeckokatolická církev. Radio Vaticana, ZENIT)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Biskupové zaslali papeži Františkovi blahopřání k výročí svěcení a narozeninám

Papež František si dnes připomíná 50. výročí od přijetí svého kněžského svěcení a o pár dní později, v úterý 17. prosince, oslaví i své 83. narozeniny. Při příležitosti těchto výročí poslal Svatému otci jménem celé České biskupské konference blahopřání její předseda kardinál Dominik Duka OP.
13.12.2019

Programové tipy Radia Proglas na 51. týden 2019

V týdnu od 16. prosince se můžete těšit na rozhovory s Ivem Šmoldasem nebo s cukrářkou Ivetou Fabešovou.
13.12.2019

Svatý otec vydal poselství k 53. světovému dni míru

„Mír jako cesta naděje: dialog, usmíření a ekologická přeměna“ je tématem papežova poselství u příležitosti 53. světového dne míru, který se bude slavit 1. ledna 2020.
13.12.2019

Hradec Králové bude hostit Celostátní setkání mládeže

Biskupové na svém plenárním zasedání rozhodli o konání Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové v létě 2021.
13.12.2019

V prosinci byl zahájen Lorentánský jubilejní rok

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu 8. prosince byl v italském Loretu zahájen Loretánský jubilejní rok. Svatá brána se na tomto poutním místě otevřela sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem. Jubilejní rok, jehož téma zní „Povoláni letět vysoko“, bude ukončen 10. prosince 2020.
13.12.2019