Kardinál Sandri: Nesmíme mlčet o konfliktu na Ukrajině

Láska k pravdě nám brání, abychom přijali ticho, které se rozhostilo okolo konfliktu na Ukrajině a kolem utrpení desetitisíců lidí. V charkovské katedrále to prohlásil prefekt Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri. Církevní představitel v pondělí ukončil návštěvu Ukrajiny, kam přišel jménem papeže Františka podpořit místní věřící.
Publikováno: 18. 7. 2017 13:15

Foto: Kardinál Sandri na Ukrajině; Kongregace pro východní církve

Kardinál Sandri navštívil ve dnech 11. – 17. července některá velká ukrajinská města. V Kyjevě se pomodlil na náměstí Majdan a u památníku hladomoru z let 1932-1933. V Charkově posvětil podzemní kapli a kříže katedrály, která se zde buduje. Předal také dar papeže Františka na stavbu chrámu. Na východě země, v Kramatorsku a Slovjansku, se setkal s místními utečenci. Navštívil také charitní centrum pro stovky dětí, jejichž životy jsou poznamenány válkou. Vrcholem návštěvy byla pouť na mariánském místě Zarvanica.

„Na lidské i křesťanské rovině nám láska k pravdě, kterou nám svěřili apoštolové, brání, abychom přijali ticho, jež se rozhostilo okolo ukrajinského konfliktu a okolo utrpení, které dopadlo na desetitisíce lidí,“ prohlásil Sandri během liturgie v Charkově. Kvůli konfliktu žije na Ukrajině 1,7 milionů vnitřně přesídlených osob.

Na mariánském poutním místě Zarvanica vyzval kardinál k modlitbě za mladé lidi, k odložení nenávisti a skutkům „moci odpuštění“. „Proudy milosti budou moci téci, kdy každý vykoná – počínaje od vlastní rodiny – alespoň jedno gesto smíření a míru,“ řekl Sandri. Kristus podle něj žádá své učedníky, aby se nějakým způsobem podíleli na jeho moci odpouštět a uzdravovat.

Jak řekl Sandri Vatikánskému rozhlasu, obyvatelé Ukrajiny jsou vděční papeži nejen za sbírku, jež se konala vloni na jeho pokyn v celé Evropě, ale i za velkou pozornost Františka vůči jejich situaci.

Církevní představitel také ocenil „děti, maminky, staré lidi i mnoho, skutečně mnoho mladých, kteří navzdory těžkostem následují život církve, prohlubují svůj křesťanský život a dávají příklad apoštolského života v oblasti, kde je tolik problémů“.

Řešení těžkostí podle něj spočívá především v dialogu: „Věříme, že řešení problémů nespočívá ve válce. Nástroje, které potřebujeme, nejsou zbraně. Zbraně slouží na něco jiného. Pro mír je potřeba využívat nástroje dialogu, smíření, porozumění a poznání toho, co si myslí ti druzí, umění porozumět i vlastním omezením a společně najít řešení. Tedy říkáme: ‚ne‘ zbraním, ‚ano‘ míru. Toto je volání, které je slyšet tak trochu odevšad, a je vidět, že lidé jsou unavení tím, že trpí následky války, a to jako utečenci, ti, kdo byli nuceni opustit svůj domov, zranění nebo lidé, kteří trpí i psychicky.“

(zdroj: Ukrajinská řeckokatolická církev. Radio Vaticana, ZENIT)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021