Kardinál Sandri: Nesmíme mlčet o konfliktu na Ukrajině

Láska k pravdě nám brání, abychom přijali ticho, které se rozhostilo okolo konfliktu na Ukrajině a kolem utrpení desetitisíců lidí. V charkovské katedrále to prohlásil prefekt Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri. Církevní představitel v pondělí ukončil návštěvu Ukrajiny, kam přišel jménem papeže Františka podpořit místní věřící.
Publikováno: 18. 7. 2017 15:15

Foto: Kardinál Sandri na Ukrajině; Kongregace pro východní církve

Kardinál Sandri navštívil ve dnech 11. – 17. července některá velká ukrajinská města. V Kyjevě se pomodlil na náměstí Majdan a u památníku hladomoru z let 1932-1933. V Charkově posvětil podzemní kapli a kříže katedrály, která se zde buduje. Předal také dar papeže Františka na stavbu chrámu. Na východě země, v Kramatorsku a Slovjansku, se setkal s místními utečenci. Navštívil také charitní centrum pro stovky dětí, jejichž životy jsou poznamenány válkou. Vrcholem návštěvy byla pouť na mariánském místě Zarvanica.

„Na lidské i křesťanské rovině nám láska k pravdě, kterou nám svěřili apoštolové, brání, abychom přijali ticho, jež se rozhostilo okolo ukrajinského konfliktu a okolo utrpení, které dopadlo na desetitisíce lidí,“ prohlásil Sandri během liturgie v Charkově. Kvůli konfliktu žije na Ukrajině 1,7 milionů vnitřně přesídlených osob.

Na mariánském poutním místě Zarvanica vyzval kardinál k modlitbě za mladé lidi, k odložení nenávisti a skutkům „moci odpuštění“. „Proudy milosti budou moci téci, kdy každý vykoná – počínaje od vlastní rodiny – alespoň jedno gesto smíření a míru,“ řekl Sandri. Kristus podle něj žádá své učedníky, aby se nějakým způsobem podíleli na jeho moci odpouštět a uzdravovat.

Jak řekl Sandri Vatikánskému rozhlasu, obyvatelé Ukrajiny jsou vděční papeži nejen za sbírku, jež se konala vloni na jeho pokyn v celé Evropě, ale i za velkou pozornost Františka vůči jejich situaci.

Církevní představitel také ocenil „děti, maminky, staré lidi i mnoho, skutečně mnoho mladých, kteří navzdory těžkostem následují život církve, prohlubují svůj křesťanský život a dávají příklad apoštolského života v oblasti, kde je tolik problémů“.

Řešení těžkostí podle něj spočívá především v dialogu: „Věříme, že řešení problémů nespočívá ve válce. Nástroje, které potřebujeme, nejsou zbraně. Zbraně slouží na něco jiného. Pro mír je potřeba využívat nástroje dialogu, smíření, porozumění a poznání toho, co si myslí ti druzí, umění porozumět i vlastním omezením a společně najít řešení. Tedy říkáme: ‚ne‘ zbraním, ‚ano‘ míru. Toto je volání, které je slyšet tak trochu odevšad, a je vidět, že lidé jsou unavení tím, že trpí následky války, a to jako utečenci, ti, kdo byli nuceni opustit svůj domov, zranění nebo lidé, kteří trpí i psychicky.“

(zdroj: Ukrajinská řeckokatolická církev. Radio Vaticana, ZENIT)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. září do 4. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
29.09.2020

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Jako každý rok na slavnost sv. Václava oslavila národního patrona také česká komunita žijící v Římě. Bohoslužbu zorganizovali členové České papežské koleje Nepomucenum v čele rektorem, otcem Romanem Czudkem. Svého křestního patrona uctil také velvyslanec České republiky při Svatém stolci, Václav Kolaja, spolu s ostatními členy naší římské ambasády. Mši svatou sloužil kardinál Michael Czerny SI, kterého, jak známo, pojí s naší vlastí rodové kořeny.
28.09.2020

Ve Staré Boleslavi se konala Národní svatováclavská pouť

I přes přísná koronavirová opatření se dnes ve Staré Boleslavi konala Národní svatováclavská pouť. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Společně s nimi koncelebrovali čeští a moravští biskupové a řada kněží.
28.09.2020

Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

V neděli před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo několik set lidí, aby si v dešti vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
27.09.2020

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.
25.09.2020