Lupa
Obsah Obsah
Portál

Kardinál Sandri: Nesmíme mlčet o konfliktu na Ukrajině

Datum publikace18. 7. 2017, 13.15
TiskTisk

Láska k pravdě nám brání, abychom přijali ticho, které se rozhostilo okolo konfliktu na Ukrajině a kolem utrpení desetitisíců lidí. V charkovské katedrále to prohlásil prefekt Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri. Církevní představitel v pondělí ukončil návštěvu Ukrajiny, kam přišel jménem papeže Františka podpořit místní věřící.

Foto: Kardinál Sandri na Ukrajině; Kongregace pro východní církve

Kardinál Sandri navštívil ve dnech 11. – 17. července některá velká ukrajinská města. V Kyjevě se pomodlil na náměstí Majdan a u památníku hladomoru z let 1932-1933. V Charkově posvětil podzemní kapli a kříže katedrály, která se zde buduje. Předal také dar papeže Františka na stavbu chrámu. Na východě země, v Kramatorsku a Slovjansku, se setkal s místními utečenci. Navštívil také charitní centrum pro stovky dětí, jejichž životy jsou poznamenány válkou. Vrcholem návštěvy byla pouť na mariánském místě Zarvanica.

„Na lidské i křesťanské rovině nám láska k pravdě, kterou nám svěřili apoštolové, brání, abychom přijali ticho, jež se rozhostilo okolo ukrajinského konfliktu a okolo utrpení, které dopadlo na desetitisíce lidí,“ prohlásil Sandri během liturgie v Charkově. Kvůli konfliktu žije na Ukrajině 1,7 milionů vnitřně přesídlených osob.

Na mariánském poutním místě Zarvanica vyzval kardinál k modlitbě za mladé lidi, k odložení nenávisti a skutkům „moci odpuštění“. „Proudy milosti budou moci téci, kdy každý vykoná – počínaje od vlastní rodiny – alespoň jedno gesto smíření a míru,“ řekl Sandri. Kristus podle něj žádá své učedníky, aby se nějakým způsobem podíleli na jeho moci odpouštět a uzdravovat.

Jak řekl Sandri Vatikánskému rozhlasu, obyvatelé Ukrajiny jsou vděční papeži nejen za sbírku, jež se konala vloni na jeho pokyn v celé Evropě, ale i za velkou pozornost Františka vůči jejich situaci.

Církevní představitel také ocenil „děti, maminky, staré lidi i mnoho, skutečně mnoho mladých, kteří navzdory těžkostem následují život církve, prohlubují svůj křesťanský život a dávají příklad apoštolského života v oblasti, kde je tolik problémů“.

Řešení těžkostí podle něj spočívá především v dialogu: „Věříme, že řešení problémů nespočívá ve válce. Nástroje, které potřebujeme, nejsou zbraně. Zbraně slouží na něco jiného. Pro mír je potřeba využívat nástroje dialogu, smíření, porozumění a poznání toho, co si myslí ti druzí, umění porozumět i vlastním omezením a společně najít řešení. Tedy říkáme: ‚ne‘ zbraním, ‚ano‘ míru. Toto je volání, které je slyšet tak trochu odevšad, a je vidět, že lidé jsou unavení tím, že trpí následky války, a to jako utečenci, ti, kdo byli nuceni opustit svůj domov, zranění nebo lidé, kteří trpí i psychicky.“

(zdroj: Ukrajinská řeckokatolická církev. Radio Vaticana, ZENIT)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou