Ozbrojenci unesli dva kněze v Kongu

Neznámí ozbrojenci unesli dva katolické kněze ve východní části Demokratické republiky Kongo. K únosu došlo v oblasti, kde poslední dva roky probíhají krvavé střety. Ve svém prohlášení to uvedla to Národní biskupská konference Konga.
Publikováno: 18. 7. 2017 17:00

Foto: Enough Project/Laura Heaton/CC BY-NC-ND 2.0

Kněží Charles Kipasa a Jean-Pierre Akilimali byli uneseni z farnosti ve městě Bunyuka v diecézi Butembo-Beni skupinou zhruba deseti ozbrojených mužů v noci z neděle na pondělí.

Tito kněží zasvětili svůj život pro dobro lidí, aniž by prosazovali nějakou politickou agendu. Ublížit jim znamená ublížit komunitě, které sloužili,“ uvedla biskupská konference v prohlášení.

Biskupové vyzvali bezpečností síly, aby udělaly maximum pro osvobození obou mužů. Ve stejné oblasti byli v roce 2012 uneseni jiní tři kněží, kteří doposavad nebyli propuštěni.

Východní hranice Konga významná těžbou minerálů představuje oblast vážného etnického napětí. Už více než dvě desetiletí tam probíhá série válečných konfliktů a povstání.

Diecéze, ve které oba kněží působili, patří za poslední dva roky mezi nejvíce ohrožené v zemi. Od října 2014 tam neznámí útočníci ozbrojení mačetami a sekyrami zabili při nočních útocích stovky civilistů.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 tis euro). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
17.07.2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
17.07.2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
17.07.2019

Papež František navštíví diecézi Albano

Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
17.07.2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
16.07.2019