Ozbrojenci unesli dva kněze v Kongu

Neznámí ozbrojenci unesli dva katolické kněze ve východní části Demokratické republiky Kongo. K únosu došlo v oblasti, kde poslední dva roky probíhají krvavé střety. Ve svém prohlášení to uvedla to Národní biskupská konference Konga.
Publikováno: 18. 7. 2017 15:00

Foto: Enough Project/Laura Heaton/CC BY-NC-ND 2.0

Kněží Charles Kipasa a Jean-Pierre Akilimali byli uneseni z farnosti ve městě Bunyuka v diecézi Butembo-Beni skupinou zhruba deseti ozbrojených mužů v noci z neděle na pondělí.

Tito kněží zasvětili svůj život pro dobro lidí, aniž by prosazovali nějakou politickou agendu. Ublížit jim znamená ublížit komunitě, které sloužili,“ uvedla biskupská konference v prohlášení.

Biskupové vyzvali bezpečností síly, aby udělaly maximum pro osvobození obou mužů. Ve stejné oblasti byli v roce 2012 uneseni jiní tři kněží, kteří doposavad nebyli propuštěni.

Východní hranice Konga významná těžbou minerálů představuje oblast vážného etnického napětí. Už více než dvě desetiletí tam probíhá série válečných konfliktů a povstání.

Diecéze, ve které oba kněží působili, patří za poslední dva roky mezi nejvíce ohrožené v zemi. Od října 2014 tam neznámí útočníci ozbrojení mačetami a sekyrami zabili při nočních útocích stovky civilistů.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021