Ozbrojenci unesli dva kněze v Kongu

Neznámí ozbrojenci unesli dva katolické kněze ve východní části Demokratické republiky Kongo. K únosu došlo v oblasti, kde poslední dva roky probíhají krvavé střety. Ve svém prohlášení to uvedla to Národní biskupská konference Konga.
Publikováno: 18. 7. 2017 17:00

Foto: Enough Project/Laura Heaton/CC BY-NC-ND 2.0

Kněží Charles Kipasa a Jean-Pierre Akilimali byli uneseni z farnosti ve městě Bunyuka v diecézi Butembo-Beni skupinou zhruba deseti ozbrojených mužů v noci z neděle na pondělí.

Tito kněží zasvětili svůj život pro dobro lidí, aniž by prosazovali nějakou politickou agendu. Ublížit jim znamená ublížit komunitě, které sloužili,“ uvedla biskupská konference v prohlášení.

Biskupové vyzvali bezpečností síly, aby udělaly maximum pro osvobození obou mužů. Ve stejné oblasti byli v roce 2012 uneseni jiní tři kněží, kteří doposavad nebyli propuštěni.

Východní hranice Konga významná těžbou minerálů představuje oblast vážného etnického napětí. Už více než dvě desetiletí tam probíhá série válečných konfliktů a povstání.

Diecéze, ve které oba kněží působili, patří za poslední dva roky mezi nejvíce ohrožené v zemi. Od října 2014 tam neznámí útočníci ozbrojení mačetami a sekyrami zabili při nočních útocích stovky civilistů.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019