Ozbrojenci unesli dva kněze v Kongu

Datum publikace18. 7. 2017, 15.00

Neznámí ozbrojenci unesli dva katolické kněze ve východní části Demokratické republiky Kongo. K únosu došlo v oblasti, kde poslední dva roky probíhají krvavé střety. Ve svém prohlášení to uvedla to Národní biskupská konference Konga.

Foto: Enough Project/Laura Heaton/CC BY-NC-ND 2.0

Kněží Charles Kipasa a Jean-Pierre Akilimali byli uneseni z farnosti ve městě Bunyuka v diecézi Butembo-Beni skupinou zhruba deseti ozbrojených mužů v noci z neděle na pondělí.

Tito kněží zasvětili svůj život pro dobro lidí, aniž by prosazovali nějakou politickou agendu. Ublížit jim znamená ublížit komunitě, které sloužili,“ uvedla biskupská konference v prohlášení.

Biskupové vyzvali bezpečností síly, aby udělaly maximum pro osvobození obou mužů. Ve stejné oblasti byli v roce 2012 uneseni jiní tři kněží, kteří doposavad nebyli propuštěni.

Východní hranice Konga významná těžbou minerálů představuje oblast vážného etnického napětí. Už více než dvě desetiletí tam probíhá série válečných konfliktů a povstání.

Diecéze, ve které oba kněží působili, patří za poslední dva roky mezi nejvíce ohrožené v zemi. Od října 2014 tam neznámí útočníci ozbrojení mačetami a sekyrami zabili při nočních útocích stovky civilistů.

(Zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Tomáš Tetiva