Ve Venezuele se dnes lidé postí za spravedlnost a mír

Po nedělním referendu ve Venezuele, v němž hlasovalo 98% účastníků proti návrhům prezidenta Nicoláse Madura, propuklo v zemi další násilí. Na několik hodin byl zajat i kardinál Urosa Savino. Vatikánský kardinál Pietro Parolin vyzval příslušné autority, aby naslouchaly obyvatelům. Místní biskupská konference vyhlásila na dnešek den modliteb a postu.
Publikováno: 21. 7. 2017 12:45

Foto: Marquinam: CC BY-NC-ND 2.0

V pátek probíhá v jihoamerické zemi Den modliteb a postu za svobodu, spravedlnost a mír v zemi, aby „Bůh požehnal snahu Venezuelanů“, kteří usilují o mír v zemi. Událost vyhlásila tamější biskupská konference.

Na minulou neděli svolala opozice referendum ohledně návrhu prezidenta Nicoláse Madura zahájit proces vedoucí ke změně ústavy. Proti lidovému hlasování se stavěla vláda, podpořily je však špičky venezuelské katolické církve. Podle biskupů by změna vedla k ustavení socialistického, marxistického a vojenského režimu. Ze 7 milionů hlasujících se jich 98% vyjádřilo proti ústavním změnám.

Tato většina však zůstala nevyslyšena; naopak paramilitární jednotky napadly několik míst, mezi nimi i budovu, v níž slavit mši svatou arcibiskup Caracasu kardinál Urosa Savino. Duchovní byl společně se stovkami věřících na několik hodin zajat.

Vatikánský státní sekretář Pietro Parolin, který v minulosti ve Venezuele působil jako nuncius, označil incident za velmi vážný. V dopise kardinálu Savinovi vyjádřil přání na „mírové a demokratické řešení pro zemi“. Současně vyzval příslušné autority, aby „naslouchaly nářek lidu, který požaduje svobodu, smíření, mír a dobrou hmotnou i duchovní situaci pro všechny, především pro ty nejchudší a nejvíce zapomenuté“.

„(Modleme se) za solidaritu s rodinami jihoamerické Venezuely a s jejich zemřelými, kteří byli zavražděni během pouličních manifestací – modleme se za ukončení násilí a hledání pokojného a demokratického řešení současné krize.“ (papež František)

V současnosti žije ve Venezuele zhruba 33 milionů lidí, z nichž se 80% nachází v hluboké chudobě. Situaci zhoršuje krize, která vedla k 700% inflaci, a téměř úplný nedostatek potravin a léků.

Během dneška proběhnou ve farnostech modlitby a procesí, budou zde také slaveny mše svaté. Biskupové vyzývají obyvatele, „aby si nenechali ukrást naději, která s Boží pomocí umožňuje to, co se zdá nemožné, aby tak byli nositeli naděje a spolutvůrci tohoto historického momentu a budoucnosti naší země“.

K modlitbě vyval i papež František v červencovém naléhavém úmyslu Apoštolátu modlitby: „Za solidaritu s rodinami jihoamerické Venezuely a s jejich zemřelými, kteří byli zavražděni během pouličních manifestací – modleme se za ukončení násilí a hledání pokojného a demokratického řešení současné krize.

(zdroj: Vatican Insider, Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Už vím: Proč se učedníci Ježíše báli?

Přinášíme další díl z videosérie P. Romana Vlka s názvem Už vím.
18.09.2021

Rozhovor s Jaroslavem Šturmou o ochraně dětí před zneužíváním

V souvilosti s regionální konferencí o prevenci zneužívání dětí, kterou ve Varšavě pořádá Papežská komise pro ochranu nezletilých ve spolupráci s Polskou biskupskou konferencí ve dnech 19. až 22. září, jsme oslovili jednoho z delegátů České biskupské konference, dětského psychologa a psychoterapeuta Jaroslava Šturmu. Z hlediska své dlouholeté praxe pro nás předestřel situaci v naší zemi.
18.09.2021

Fotogalerie: Latinské nešpory na Tetíně

Ve pátek 17. září 2021 proběhl převoz lebky sv. Ludmily z pražského arcibiskupství na Tetín. Po příjezdu lebky sv. Ludmily na Tetín pronesl Dominik kardinál Duka OP, modlitbu za vlast a v kostele sv. Ludmily následovaly latinské nešpory, kterým předsedal světící biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer a hudebně je doprovodila Svatojiřská benediktinská schola a sestry benediktinky z Opatství Venio. Přinášíme fotogalerii.
18.09.2021

Pohřeb emeritního brněnského biskupa Petra Esterky

Po vyřízení administrativních záležitostí byly v pátek večer 17. září 2021 převezeny do České republiky ostatky emeritního brněnského pomocného biskupa Mons. ThDr. Petra Esterky, který zemřel po dlouhé nemoci v Kalifornii (USA) dne 10. srpna 2021. Za jeho život a službu poděkujeme při mši svaté v pátek 24. září 2021 v 9.30 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně a v 15.00 hodin v kostele sv. Václava v jeho rodišti v Dolních Bojanovicích. Rozloučení v katedrále na Petrově bude možné sledovat v on-line přenosu na YouTube kanálu „Katedrála Petrov“.
17.09.2021

Benedikt XVI.: Uzákonění stejnopohlavního manželství je „deformací svědomí“

V úvodu nového souboru svých spisů o Evropě Benedikt XVI. uvádí, že „s uzákoněním tzv. stejnopohlavního manželství v šestnácti evropských zemích nabyla problematika manželství a rodiny nové dimenze, kterou nelze přehlížet“, a že jsme svědky „pokřivení svědomí“, které také zasáhlo některé církevní kruhy.
17.09.2021