Papež vyzval k modlitbě za smíření v Jeruzalémě

Datum publikace24. 7. 2017, 13.15

Papež František vyzval během nedělní polední modlitby k modlitbě za smíření v Jeruzalémě. Poté, co zde ozbrojený muž zastřelil dva izraelské vojáky, zavedl Izrael zvýšená bezpečnostní opatření na Chrámové Hoře. To však kritizují Palestinci, podle nichž se jedná o porušení dosavadní dohody o správě zdejšího nejposvátnějšího místa.

Foto: Ondřej Mléčka

„S rozechvěním sleduji vážné napětí a násilí, ke kterému dochází v těchto dnech v Jeruzalémě. Cítím potřebu důrazně vyzvat k umírněnosti a dialogu. Vybízím vás, abyste se spojili se mnou v modlitbě, aby Pán všem vnuknul úmysly smíření a pokoje,“ řekl papež František po nedělní modlitbě Anděl Páně.

Minulý týden ozbrojený Palestinec zastřelil v blízkosti Chrámové hory dva izraelské vojáky. Izrael následně nainstaloval ke vstupu detektory kovů a kamerový systém. Zakázal také mužům mladším 50 let vstupovat do jeruzalémského Starého města.

Opatření ostře kritizují Palestinci, podle nichž se jedná o porušení dosavadní smlouvy o těchto místech, tzv. status quo, a snahu Izraele o prosazování moci na místech, která patří muslimům. Soubor psaných pravidel nazvaný status quo reguluje správu posvátných míst v Jeruzalémě a zaručuje svobodu vyznání a kultu různým náboženským společenstvím.

Muslimští věřící se v pátek na protest proti opatřením modlili pod Chrámovou horou. Palestinský prezident Mahmúd Abbás oznámil přerušení veškerých styků s Izraelem. Na západním břehu Jordánu vznikly násilné potyčky. Během nich zemřelo pět Palestinců, jeden při výrobě zápalné lahve. Dvacetiletý Palestinec pak zabil tři členy jedné židovské rodiny.

K situaci již ve čtvrtek vydaly prohlášení jeruzalémské křesťanské církve, které odsoudily veškeré násilí, zároveň však vyjádřily obavu z jakékoliv změny smlouvy status quo. „Jakákoliv změna (…) může vést k vážným a nepředvídatelným důsledkům, které nejsou vůbec žádoucí v současné atmosféře náboženského napětí,“ napsaly církve. Ocenily také jordánskou ochranu svatých míst, která umožňuje muslimům svobodně se modlit u mešity Al-Aksa na Chrámové hoře. Současný systém (status quo) má být podle křesťanů „plně respektován, aby to pomohlo míru a smíření celého společenství“.

(zdroj: Fides, Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka