Ve Francii si připomenou rok od zabití P. Jacquesa Hamela

Datum publikace24. 7. 2017, 12.15

Ve francouzském městě Saint-Étienne-du-Rouvray si ve středu 26. července připomenou rok od zavraždění zdejšího kněze Jacquesa Hamela. Mši svatou bude sloužit arcibiskup Rouenu Dominique Lebrun. Po ní město představí sochu věnovanou P. Hamelovi. Večer se lidé pomodlí u hrobu mučedníka. Událost bude živě přenášená na internetu.

Přesně rok poté, co teroristé hlásící se k hnutí Islámský stát zavraždili P. Jacquesa Hamela při slavení mše svaté, si obyvatelé města Saint-Étienne-du-Rouvray připomenou svého pastýře. Mše svatá začne v 9 hodin, tedy ve stejnou dobu jako poslední bohoslužba P. Hamela.

Během liturgie budou rozloženy v bočních lodích kostela květiny, jedna ze zahrady P. Hamela, další před sochou Panny Marie, která byla během útoku zneuctěna. Bohoslužby se zúčastní také svědkové mučednické smrti, někteří příbuzní kněze a také muslimští přátelé P. Hamela, s nimiž byl kněz v úzkém kontaktu. Vše bude živě přenášeno online přes katolickou televizi KTO nebo rádio RCF Haute-Normandie, RCF a Radio Notre Dame.

Po bohoslužbě odhalí město sochu připomínající „mír a bratrství a památku otce Jacquesa Hamela“. Připomínkový den uzavřou nešpory v bazilice Notre-Dame de Bonsecours v Rouenu, po níž bude pokračovat modlitba u hrobu kněze.

V arcidiecézi Rouen byl již zahájen beatifikační proces P. Jacquesa Hamela. Stalo se tak poté, co papež František udělil výjimku z jinak běžné pětileté lhůty od úmrtí člověka. V září 2016 papež řekl arcibiskupovi Lebrunovi: „Vystav jeho fotku, protože je již blahoslavený. Je to mučedník a mučedníci jsou již blahoslavení.“ V květnu letošního roku Mons. Lebrun oficiálně zahájil proces, během něhož budou vyslechnuti svědkové.

Breviář P. Hamela je v současnosti vystaven v římském kostele sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově. Zdejší kaple, kde se nachází také předměty spojené s P. Pinem Puglisim, knězem zavražděným sicilskou mafií, patří k nejnavštěvovanějším v chrámu.

(zdroj: Vatican Insider; Arcidiecéze Rouen)

Autor článku: Ondřej Mléčka