Ve Francii si připomenou rok od zabití P. Jacquesa Hamela

Ve francouzském městě Saint-Étienne-du-Rouvray si ve středu 26. července připomenou rok od zavraždění zdejšího kněze Jacquesa Hamela. Mši svatou bude sloužit arcibiskup Rouenu Dominique Lebrun. Po ní město představí sochu věnovanou P. Hamelovi. Večer se lidé pomodlí u hrobu mučedníka. Událost bude živě přenášená na internetu.
Publikováno: 24. 7. 2017 12:15

Přesně rok poté, co teroristé hlásící se k hnutí Islámský stát zavraždili P. Jacquesa Hamela při slavení mše svaté, si obyvatelé města Saint-Étienne-du-Rouvray připomenou svého pastýře. Mše svatá začne v 9 hodin, tedy ve stejnou dobu jako poslední bohoslužba P. Hamela.

Během liturgie budou rozloženy v bočních lodích kostela květiny, jedna ze zahrady P. Hamela, další před sochou Panny Marie, která byla během útoku zneuctěna. Bohoslužby se zúčastní také svědkové mučednické smrti, někteří příbuzní kněze a také muslimští přátelé P. Hamela, s nimiž byl kněz v úzkém kontaktu. Vše bude živě přenášeno online přes katolickou televizi KTO nebo rádio RCF Haute-Normandie, RCF a Radio Notre Dame.

Po bohoslužbě odhalí město sochu připomínající „mír a bratrství a památku otce Jacquesa Hamela“. Připomínkový den uzavřou nešpory v bazilice Notre-Dame de Bonsecours v Rouenu, po níž bude pokračovat modlitba u hrobu kněze.

V arcidiecézi Rouen byl již zahájen beatifikační proces P. Jacquesa Hamela. Stalo se tak poté, co papež František udělil výjimku z jinak běžné pětileté lhůty od úmrtí člověka. V září 2016 papež řekl arcibiskupovi Lebrunovi: „Vystav jeho fotku, protože je již blahoslavený. Je to mučedník a mučedníci jsou již blahoslavení.“ V květnu letošního roku Mons. Lebrun oficiálně zahájil proces, během něhož budou vyslechnuti svědkové.

Breviář P. Hamela je v současnosti vystaven v římském kostele sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově. Zdejší kaple, kde se nachází také předměty spojené s P. Pinem Puglisim, knězem zavražděným sicilskou mafií, patří k nejnavštěvovanějším v chrámu.

(zdroj: Vatican Insider; Arcidiecéze Rouen)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021