Zavražděného kněze přišel uctít i francouzský prezident Macron

Datum publikace27. 7. 2017, 14.45

Ono úterý 26. července loňského roku, kdy byl při mši svaté brutálně zavražděn kněz Jacques Hamel, se v kostele francouzského města Saint-Étienne-de-Rouvray modlilo pět lidí. O rok později se jich připomínkové bohoslužby zúčastnilo na sedm set. Kromě zástupců církevního života byl přítomen i francouzský prezident Emmanuel Macron a premiér Edouard Phillipe.

Foto: Kostel v Saint-Étienne-de-Rouvray, Giogo / CC BY-SA 4.0

Pětaosmdesátiletého kněze Jacquesa Hamela zavraždili dva ozbrojenci hlásící se k Islámskému státu během mše svaté 26. července 2016. U stejného oltáře byla ve výroční den mučednické smrti slavena mše svatá zdejším arcibiskupem Dominiquem Lebrunem. Přítomní byli i francouzský prezident Emmanuel Macron, premiér Edouard Phillipe, ministr vnitra Gérard Collomb a předseda Ústavní rady Laurent Fabius.

Bohoslužby se účastnili také příbuzní zabitého kněze, někteří ze svědků mučednické smrti i členové místní a národní muslimské komunity, s níž byl P. Hamel v úzkém kontaktu. Starý pár, který byl o rok dříve násilím přinucen vraždu natáčet, neměl sílu přijít.

Bohoslužba obsahovala několik symbolických prvků: Arcibiskup Lebrun se v úvodu zastavil před paškálem – znamením Kristova vzkříšení – který byl při loňském útoku sražen k zemi a pro středeční slavnost ozdoben květinami ze zahrady P. Hamela. Procesí se také zastavilo na místě mučednické smrti.

Po skončení mše svaté byla před kostelem odhalena ocelová socha připomínající „mír a bratrství a památku otce Jacquesa Hamela“. Skulpturu nechalo postavit město. Připomínkový den uzavřely nešpory v bazilice Notre-Dame de Bonsecours v Rouenu, po níž pokračovala modlitba u hrobu kněze. Ten se stal v poslední době cílem mnoha poutníků.

P. Hamel promlouvá více, než si šlo vůbec představit

V homilii arcibiskup zdůraznil, že život a smrt zabitého kněze „promlouvají mnohem více, než bylo možné si představit“. Nikoliv již skrze obraz jeho kruté vraždy, nýbrž „skrze jeho diskrétnost, vytrvalost, věrnost, velkodušnost, skrze jeho obětovaný život. V našem srdci již vidíme první ovoce tohoto dramatu: přátelství, svornost, dialog, to znamená vítěznou lásku“.

Podle Mons. Lebruna nezemřel P. Hamel sám, nýbrž spolu s Ježíšem: krátce poté, co vyslovil Kristova slova: „Toto je mé tělo, které se za vás vydává“. „A dnes si připomínáme jádro naší víry, protože mučednictví je součástí křesťanského života, i když jsme na to možná zapomněli. Milovat znamená dávat – i každým dnem –, znamená to darovat vlastní život,“ řekl arcibiskup.

Během odhalení památníku Mons. Lebrun uvedl, že „včerejší atentáty nebo dnešní profanace hrobů a míst kultu, byť spáchané mladistvými, jsou stínem pro celou naši společnost, která neví, kam půjde po smrti, a myslí si, že si může dělat, cokoliv si kdo zamane, včetně zkrácení života nebo zabránění narození“. Jménem otce Hamela proto vyzval „všechny, kdo ještě váhají“, aby opustili stín nenávisti, rozdělení, lží, egoismů a války, a nastoupili na cestu lásky, jednoty, pravdy, bratrství a míru.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona byl útok na P. Hamela a jeho víru i útokem na hodnoty, které spojuji Francouze: život druhého člověka a to, „co nás činí lidskými“: láska, naděje, darování sebe sama nebo přilnutí k vlastním kořenům a ke svým drahým. Zemřelý kněz „v sobě spojoval toto všechno“. „Tvář Jacquesa Hamela se stala tváří těch, kdo odmítají tuto kulturu smrti a arogantního terorismu,“ dodal Macron.

Na sociální síti Instagram připomněl francouzského kněze i papež František. Vedle fotografie připsal: „Dnes si připomínáme P. Jacquesa Hamela, který, společně s tolika mučedníky naší doby, obětoval svůj život ve službě druhým.“

FR: Nous nous souvenons aujourd'hui du P. Jacques Hamel, qui, avec tant d'autres martyrs de notre temps, a donné sa vie au service des autres. EN: Today, let us remember Father Jacques Hamel who, like many other martyrs of our time, has spent his life in the service of others. PT: Hoje recordamos Padre Jacques Hamel que, como muitos outros mártires do nosso tempo, dedicou a sua vida ao serviço dos outros. ES: Hoy recordamos al P. Jacques Hamel, que, junto a tantos mártires de nuestro tiempo, dedicó su vida al servicio de los demás. IT: Ricordiamo oggi P. Jacques Hamel che, insieme a tanti altri martiri del nostro tempo, ha speso la sua vita al servizio degli altri. DE: Gedenken wir heute P. Jacques Hamel, der sein Leben wie viele andere Märtyrer unserer Zeit ganz in den Dienst der anderen gestellt hat. #JacquesHamel, #MartyrsOfToday

Příspěvek sdílený Pope Francis (@franciscus),

(zdroj: L’Osservatore Romano, Radio Vaticana, Instagram)

Autor článku: Ondřej Mléčka