Nesmíme zůstat slepí vůči utrpení křesťanů na Blízkém východě

Nikdo z nás nesmí zůstat slepý vůči utrpení křesťanů na Blízkém východě. Jménem papeže Františka to píše vatikánský státní sekretář Pietro Parolin v poselství Kulumbovým rytířům. Tato laická organizace, která čítá již 1,9 milionu členů po celém světě, se rozhodla obnovit irácké město Teleskov poničené Islámským státem.
Publikováno: 4. 8. 2017 11:00

Foto: Porte Aperte

„Nikdo nesmí zůstat slepý vůči utrpení“ našich křesťanských bratří a sester na Blízkém východě, kteří „jsou kvůli bratrovražedným válkám a náboženskému fanatismu nuceni opustit své domy nebo odejít ze své země,“ píše jménem papeže kardinál Parolin. Kolumbovi rytíři pořádali v těchto dnech (1. – 3. srpna) v americkém St. Louis své každoroční setkání. Jeho letošním tématem byla slova „Přesvědčeni o Boží lásce a moci“.

Papež také děkuje rytířům za jejich podporu pronásledovaných na Blízkém východě a vyzývá je, aby se modlili „za ty, kdo jsou v nouzi; za obrácení srdcí; za ukončení spirály násilí, násilí a nespravedlnosti v této části světa“. Kolumbovi rytíři věnovali 2 miliony dolarů, které budou využity na opětovnou výstavbu a záchranu zničeného převážně křesťanského města Teleskov na Ninivské pláni. Městečko opustilo tisíc křesťanských rodin, které se uchýlily do irbílské diecéze.

Dopis také vyzývá k „boji proti nárůstu kultury všeobecné lhostejnosti, která skartuje ty nejslabší bratry a sestry“.

V závěru papež děkuje Kolumbovým rytířům za jejich obranu rodiny, podporu svatosti rodin a krásy a důstojnosti rodinného života. S odvoláním na svou exhortaci Amoris Laetitia František opakuje, že „mezi svatostí rodin a celé společnosti je úzká spojitost“. „Právě v rodině se učíme vnímat svět jako náš domov, v němž jsme povolaní žít společně, učíme se blízkosti k druhým, úctě, péči o druhé. Díky rodině také můžeme pokládat dary od Boha za dobro, které se má nabídnout všem,“ dodává jménem papeže kardinál Parolin.  

Kolumbovi rytíři jsou laická organizace, která v současnosti čítá 1,9 milionu členů z 12 zemí. Její počátek fungování sahá do 80. let 19. století, kdy kněz a nyní již Boží služebník Michael J. McGivney nabídl farníkům založení laické organizace. Ta měla zabránit mladým mužům ve vstupu do zednářských organizací a pomáhat rodinám zesnulých členů nadace. K  principům rytířů patří láska, jednota, bratrství a vlastenectví.

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Vstaň a dosvědčuj radost z Krista, píše František mladým lidem

Svatý stolec v pondělí zveřejnil poselství papeže Františka ke XXXVI. Světovému dni mládeže, který se letos poprvé bude slavit v místních církvích po celém světě o slavnosti Ježíše Krista Krále, tedy o poslední neděli v liturgickém mezidobí (21. listopadu).
28.09.2021

Papež k Akademii pro život: Potrat a eutanázie - velice špatný zvyk zabíjet

Nestačí pouze usilovat o rovnou distribuci vakcín, péči o zdraví je třeba vnímat v širším kontextu rovných a spravedlivých kritérií a podpory života. – Papež František o tom mluvil při audienci pro účastníky plenárního zasedání Papežské akademie pro život. Třídenní setkání tohoto grémia, které probíhá částečně streamovaně, se soustřední na téma veřejného zdraví.
27.09.2021

Synodalita - Rozhovor s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem o synodalitě.
27.09.2021

Náboženská svoboda - Rozhovor s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teologem Ctiradem Václavem Pospíšilem o náboženské svobodě.
27.09.2021

Svátosti - Rozhovor s teoložkou Veronikou Řehákovou

Přinášíme vám seriál rozhovorů z dílny Teologické fakulty Jihočeské univerzity o dokumentech mezinárodní teologické komise. Tento díl je rozhovorem s teoložkou Veronikou Řehákovou o svátostech.
27.09.2021