Nesmíme zůstat slepí vůči utrpení křesťanů na Blízkém východě

Datum publikace4. 8. 2017, 11.00

Nikdo z nás nesmí zůstat slepý vůči utrpení křesťanů na Blízkém východě. Jménem papeže Františka to píše vatikánský státní sekretář Pietro Parolin v poselství Kulumbovým rytířům. Tato laická organizace, která čítá již 1,9 milionu členů po celém světě, se rozhodla obnovit irácké město Teleskov poničené Islámským státem.

Foto: Porte Aperte

„Nikdo nesmí zůstat slepý vůči utrpení“ našich křesťanských bratří a sester na Blízkém východě, kteří „jsou kvůli bratrovražedným válkám a náboženskému fanatismu nuceni opustit své domy nebo odejít ze své země,“ píše jménem papeže kardinál Parolin. Kolumbovi rytíři pořádali v těchto dnech (1. – 3. srpna) v americkém St. Louis své každoroční setkání. Jeho letošním tématem byla slova „Přesvědčeni o Boží lásce a moci“.

Papež také děkuje rytířům za jejich podporu pronásledovaných na Blízkém východě a vyzývá je, aby se modlili „za ty, kdo jsou v nouzi; za obrácení srdcí; za ukončení spirály násilí, násilí a nespravedlnosti v této části světa“. Kolumbovi rytíři věnovali 2 miliony dolarů, které budou využity na opětovnou výstavbu a záchranu zničeného převážně křesťanského města Teleskov na Ninivské pláni. Městečko opustilo tisíc křesťanských rodin, které se uchýlily do irbílské diecéze.

Dopis také vyzývá k „boji proti nárůstu kultury všeobecné lhostejnosti, která skartuje ty nejslabší bratry a sestry“.

V závěru papež děkuje Kolumbovým rytířům za jejich obranu rodiny, podporu svatosti rodin a krásy a důstojnosti rodinného života. S odvoláním na svou exhortaci Amoris Laetitia František opakuje, že „mezi svatostí rodin a celé společnosti je úzká spojitost“. „Právě v rodině se učíme vnímat svět jako náš domov, v němž jsme povolaní žít společně, učíme se blízkosti k druhým, úctě, péči o druhé. Díky rodině také můžeme pokládat dary od Boha za dobro, které se má nabídnout všem,“ dodává jménem papeže kardinál Parolin.

Kolumbovi rytíři jsou laická organizace, která v současnosti čítá 1,9 milionu členů z 12 zemí. Její počátek fungování sahá do 80. let 19. století, kdy kněz a nyní již Boží služebník Michael J. McGivney nabídl farníkům založení laické organizace. Ta měla zabránit mladým mužům ve vstupu do zednářských organizací a pomáhat rodinám zesnulých členů nadace. K  principům rytířů patří láska, jednota, bratrství a vlastenectví.

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku: Ondřej Mléčka