Nesmíme zůstat slepí vůči utrpení křesťanů na Blízkém východě

Nikdo z nás nesmí zůstat slepý vůči utrpení křesťanů na Blízkém východě. Jménem papeže Františka to píše vatikánský státní sekretář Pietro Parolin v poselství Kulumbovým rytířům. Tato laická organizace, která čítá již 1,9 milionu členů po celém světě, se rozhodla obnovit irácké město Teleskov poničené Islámským státem.
Publikováno: 4. 8. 2017 13:00

Foto: Porte Aperte

„Nikdo nesmí zůstat slepý vůči utrpení“ našich křesťanských bratří a sester na Blízkém východě, kteří „jsou kvůli bratrovražedným válkám a náboženskému fanatismu nuceni opustit své domy nebo odejít ze své země,“ píše jménem papeže kardinál Parolin. Kolumbovi rytíři pořádali v těchto dnech (1. – 3. srpna) v americkém St. Louis své každoroční setkání. Jeho letošním tématem byla slova „Přesvědčeni o Boží lásce a moci“.

Papež také děkuje rytířům za jejich podporu pronásledovaných na Blízkém východě a vyzývá je, aby se modlili „za ty, kdo jsou v nouzi; za obrácení srdcí; za ukončení spirály násilí, násilí a nespravedlnosti v této části světa“. Kolumbovi rytíři věnovali 2 miliony dolarů, které budou využity na opětovnou výstavbu a záchranu zničeného převážně křesťanského města Teleskov na Ninivské pláni. Městečko opustilo tisíc křesťanských rodin, které se uchýlily do irbílské diecéze.

Dopis také vyzývá k „boji proti nárůstu kultury všeobecné lhostejnosti, která skartuje ty nejslabší bratry a sestry“.

V závěru papež děkuje Kolumbovým rytířům za jejich obranu rodiny, podporu svatosti rodin a krásy a důstojnosti rodinného života. S odvoláním na svou exhortaci Amoris Laetitia František opakuje, že „mezi svatostí rodin a celé společnosti je úzká spojitost“. „Právě v rodině se učíme vnímat svět jako náš domov, v němž jsme povolaní žít společně, učíme se blízkosti k druhým, úctě, péči o druhé. Díky rodině také můžeme pokládat dary od Boha za dobro, které se má nabídnout všem,“ dodává jménem papeže kardinál Parolin.  

Kolumbovi rytíři jsou laická organizace, která v současnosti čítá 1,9 milionu členů z 12 zemí. Její počátek fungování sahá do 80. let 19. století, kdy kněz a nyní již Boží služebník Michael J. McGivney nabídl farníkům založení laické organizace. Ta měla zabránit mladým mužům ve vstupu do zednářských organizací a pomáhat rodinám zesnulých členů nadace. K  principům rytířů patří láska, jednota, bratrství a vlastenectví.

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. září do 4. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
29.09.2020

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Jako každý rok na slavnost sv. Václava oslavila národního patrona také česká komunita žijící v Římě. Bohoslužbu zorganizovali členové České papežské koleje Nepomucenum v čele rektorem, otcem Romanem Czudkem. Svého křestního patrona uctil také velvyslanec České republiky při Svatém stolci, Václav Kolaja, spolu s ostatními členy naší římské ambasády. Mši svatou sloužil kardinál Michael Czerny SI, kterého, jak známo, pojí s naší vlastí rodové kořeny.
28.09.2020

Ve Staré Boleslavi se konala Národní svatováclavská pouť

I přes přísná koronavirová opatření se dnes ve Staré Boleslavi konala Národní svatováclavská pouť. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Společně s nimi koncelebrovali čeští a moravští biskupové a řada kněží.
28.09.2020

Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

V neděli před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo několik set lidí, aby si v dešti vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
27.09.2020

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.
25.09.2020