Nesmíme zůstat slepí vůči utrpení křesťanů na Blízkém východě

Nikdo z nás nesmí zůstat slepý vůči utrpení křesťanů na Blízkém východě. Jménem papeže Františka to píše vatikánský státní sekretář Pietro Parolin v poselství Kulumbovým rytířům. Tato laická organizace, která čítá již 1,9 milionu členů po celém světě, se rozhodla obnovit irácké město Teleskov poničené Islámským státem.
Publikováno: 4. 8. 2017 11:00

Foto: Porte Aperte

„Nikdo nesmí zůstat slepý vůči utrpení“ našich křesťanských bratří a sester na Blízkém východě, kteří „jsou kvůli bratrovražedným válkám a náboženskému fanatismu nuceni opustit své domy nebo odejít ze své země,“ píše jménem papeže kardinál Parolin. Kolumbovi rytíři pořádali v těchto dnech (1. – 3. srpna) v americkém St. Louis své každoroční setkání. Jeho letošním tématem byla slova „Přesvědčeni o Boží lásce a moci“.

Papež také děkuje rytířům za jejich podporu pronásledovaných na Blízkém východě a vyzývá je, aby se modlili „za ty, kdo jsou v nouzi; za obrácení srdcí; za ukončení spirály násilí, násilí a nespravedlnosti v této části světa“. Kolumbovi rytíři věnovali 2 miliony dolarů, které budou využity na opětovnou výstavbu a záchranu zničeného převážně křesťanského města Teleskov na Ninivské pláni. Městečko opustilo tisíc křesťanských rodin, které se uchýlily do irbílské diecéze.

Dopis také vyzývá k „boji proti nárůstu kultury všeobecné lhostejnosti, která skartuje ty nejslabší bratry a sestry“.

V závěru papež děkuje Kolumbovým rytířům za jejich obranu rodiny, podporu svatosti rodin a krásy a důstojnosti rodinného života. S odvoláním na svou exhortaci Amoris Laetitia František opakuje, že „mezi svatostí rodin a celé společnosti je úzká spojitost“. „Právě v rodině se učíme vnímat svět jako náš domov, v němž jsme povolaní žít společně, učíme se blízkosti k druhým, úctě, péči o druhé. Díky rodině také můžeme pokládat dary od Boha za dobro, které se má nabídnout všem,“ dodává jménem papeže kardinál Parolin.  

Kolumbovi rytíři jsou laická organizace, která v současnosti čítá 1,9 milionu členů z 12 zemí. Její počátek fungování sahá do 80. let 19. století, kdy kněz a nyní již Boží služebník Michael J. McGivney nabídl farníkům založení laické organizace. Ta měla zabránit mladým mužům ve vstupu do zednářských organizací a pomáhat rodinám zesnulých členů nadace. K  principům rytířů patří láska, jednota, bratrství a vlastenectví.

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021