Nesmíme zůstat slepí vůči utrpení křesťanů na Blízkém východě

Nikdo z nás nesmí zůstat slepý vůči utrpení křesťanů na Blízkém východě. Jménem papeže Františka to píše vatikánský státní sekretář Pietro Parolin v poselství Kulumbovým rytířům. Tato laická organizace, která čítá již 1,9 milionu členů po celém světě, se rozhodla obnovit irácké město Teleskov poničené Islámským státem.
Publikováno: 4. 8. 2017 13:00

Foto: Porte Aperte

„Nikdo nesmí zůstat slepý vůči utrpení“ našich křesťanských bratří a sester na Blízkém východě, kteří „jsou kvůli bratrovražedným válkám a náboženskému fanatismu nuceni opustit své domy nebo odejít ze své země,“ píše jménem papeže kardinál Parolin. Kolumbovi rytíři pořádali v těchto dnech (1. – 3. srpna) v americkém St. Louis své každoroční setkání. Jeho letošním tématem byla slova „Přesvědčeni o Boží lásce a moci“.

Papež také děkuje rytířům za jejich podporu pronásledovaných na Blízkém východě a vyzývá je, aby se modlili „za ty, kdo jsou v nouzi; za obrácení srdcí; za ukončení spirály násilí, násilí a nespravedlnosti v této části světa“. Kolumbovi rytíři věnovali 2 miliony dolarů, které budou využity na opětovnou výstavbu a záchranu zničeného převážně křesťanského města Teleskov na Ninivské pláni. Městečko opustilo tisíc křesťanských rodin, které se uchýlily do irbílské diecéze.

Dopis také vyzývá k „boji proti nárůstu kultury všeobecné lhostejnosti, která skartuje ty nejslabší bratry a sestry“.

V závěru papež děkuje Kolumbovým rytířům za jejich obranu rodiny, podporu svatosti rodin a krásy a důstojnosti rodinného života. S odvoláním na svou exhortaci Amoris Laetitia František opakuje, že „mezi svatostí rodin a celé společnosti je úzká spojitost“. „Právě v rodině se učíme vnímat svět jako náš domov, v němž jsme povolaní žít společně, učíme se blízkosti k druhým, úctě, péči o druhé. Díky rodině také můžeme pokládat dary od Boha za dobro, které se má nabídnout všem,“ dodává jménem papeže kardinál Parolin.  

Kolumbovi rytíři jsou laická organizace, která v současnosti čítá 1,9 milionu členů z 12 zemí. Její počátek fungování sahá do 80. let 19. století, kdy kněz a nyní již Boží služebník Michael J. McGivney nabídl farníkům založení laické organizace. Ta měla zabránit mladým mužům ve vstupu do zednářských organizací a pomáhat rodinám zesnulých členů nadace. K  principům rytířů patří láska, jednota, bratrství a vlastenectví.

(zdroj: Radio Vaticana)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Biskupové zaslali papeži Františkovi blahopřání k výročí svěcení a narozeninám

Papež František si dnes připomíná 50. výročí od přijetí svého kněžského svěcení a o pár dní později, v úterý 17. prosince, oslaví i své 83. narozeniny. Při příležitosti těchto výročí poslal Svatému otci jménem celé České biskupské konference blahopřání její předseda kardinál Dominik Duka OP.
13.12.2019

Programové tipy Radia Proglas na 51. týden 2019

V týdnu od 16. prosince se můžete těšit na rozhovory s Ivem Šmoldasem nebo s cukrářkou Ivetou Fabešovou.
13.12.2019

Svatý otec vydal poselství k 53. světovému dni míru

„Mír jako cesta naděje: dialog, usmíření a ekologická přeměna“ je tématem papežova poselství u příležitosti 53. světového dne míru, který se bude slavit 1. ledna 2020.
13.12.2019

Hradec Králové bude hostit Celostátní setkání mládeže

Biskupové na svém plenárním zasedání rozhodli o konání Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové v létě 2021.
13.12.2019

V prosinci byl zahájen Lorentánský jubilejní rok

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu 8. prosince byl v italském Loretu zahájen Loretánský jubilejní rok. Svatá brána se na tomto poutním místě otevřela sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem. Jubilejní rok, jehož téma zní „Povoláni letět vysoko“, bude ukončen 10. prosince 2020.
13.12.2019